Dánsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena
1 Dánska koruna = 100 Ore. Menová skratka: dkr. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 1000, 500, 200, 100 a 50 dkr a mince hodnôt 20, 10, 5, 2 a 1 dkr ako aj
50 a 25 Ore.

Kreditné karty
Eurocard, MasterCard, American Express, Diners Club, Visa.

Devízové podmienky
Pri dovoze neplatia nijaké obmedzenia, väčšie sumy by však mali byť napriek tomu deklarované. Vývoz dánskej meny nad 50.000 dkr je povolený, pokiaľ je možné preukázať, že táto suma bola deklarovaná pri vstupe do krajiny.

Otváracie hodiny v bankách
Po-Str a Pia 09.30 - 16.00 Hod, Štv 09.30 - 18.00 Hod. Niektoré zmenárne sú otvorené až do 24.00 Hod.

Jedlo a pitie
Veľa Dánov zvykne jesť na obed chlieb, bohato obložený salámou, rybou alebo syrom. V mnohých reštauráciách je v ponuke samoobslužný studený bufet (Koldt Bord). V ponuke je často veľký výber rýb, mäsa, salámy a syrov, šalátov, teplých jedál a zákuskov. Ku raňajkám sa zvykne podávať káva, čaj, rôzne druhy chleba, syr, saláma, varené vajíčka, marmeláda. Dôležitú súčasť dánskej kuchyne tvoria plody mora, údené haringy v sladkokyslej marináde, makrely, losos, treska a kraby. Ku špecialitám dánskej kuchyne patrí bravčové, pečené mäso podávané s červenou kapustou, pečeňová paštéta s fritovanou cibuľkou a dánskym dierovaným syrom. V lete a na jeseň je jedálniček obohatený o lesné ovocie a huby. Dáni milujú sladkosti všetkých druhov: pečivo z lístkového cesta so šlahačkovou plnkou a cukrovou polevou, smotanová zmrzlina s ovocnou alebo čokoládovou polevou, rôzne druhy čokolády a cukríkov. V Kodani sa nachádza mnoho lokálov pre fajnšmekrov. Vo všetkých mestách je mnoho pizzerií a rýchloobslužných reštaurácií a stánkov, v ktorých dostanete klobásu (Polser) a párky, hranolky, nápoje a pivo. Nápoje: Dánske pivovary ako Carlsberg a Tuborg produkujú mnohé druhy piva. Ďalším národným nápojom je Akvavit, ktorý sa tiež nazýva "schnaps".

Ako vo všetkých škandinávskych krajinách je však alkohol veľmi drahý.

Nočný život

V Kodani sú pravidelne usporadúvané vystúpenia Kráľovského Dánskeho Baletu. Niektoré varietne kluby v Kodani sú zároveň reštauráciami. Prvé kaviarne otvárajú už o 05.00 Hod, keď práve zatvárajú nočné kluby. V početných koncertových halách, hudobných podnikoch a džezových kluboch môžete naraziť na známych medzinárodných umelcov.

Nákupy

dánsky porcelán, poháre zo skla značky HolmegArd, výrobky zo skla značky Georg-Jensen, keramika, výrobky z vlny a lego. Návštevníci a turisti z krajín, ktoré nepatria do európskej únie, môžu žiadať o vrátenie DPH (MOMS), ak sú nakúpené predmety poslané priamo z obchodu na domovskú adresu (len predmety, ktoré presahujú nákupnú sumu 3100 dkr). Otváracie doby v obchodoch: Po-Štv 09.00 - 17.30 Hod, Pia 09.00 - 19.00 Hod, So 09.00 - 14.00 Hod. Každú prvú sobotu v mesiaci sú obchody otvorené do 16.00/17.00 Hod. Supermarkety sú často otvorená Po-Pia 09.00 - 20.00 Hod.

Niektoré obchody sú v turistických oblastiach otvorené aj v nedeľu a cez sviatky.

Šport

Plávanie, Windsurfing, potápanie a plachtenie je možné takmer na všetkých dánskych plážach. Vo viac ako 600 prístavoch je možné si prenajať lode a člny. Mnohé jazerá, rieky a samozrejme more ponúkajú výborné možnosti rybolovu. Ďalšími populárnymi športmi je futbal a bedminton. V Dánsku je viac ako 130 golfových ihrísk.

Vo všetkých regiónoch sú školy pre jazdu na koni. Ďalšie informácie dostanete v regionálnych kanceláriách cestovného ruchu.

Kalendár podujatí

Cez leto sa takmer vo všetkých dánskych mestách konajú regionálne ľudové slávnosti.
Január - Winter Jazz Festival, Odense.
Marec - Medzinárodný autosalón, Kodaň.
Máj - Wikingské trhy, Rodding; Karneval v Aalborgu.
Jún - Organové koncerty v Dome, Roskilde; Baletný a operný festival na zámku Hillerod;
Jazz Festival, Silkeborg.
Júl - Roskilde Rock Festival, Kodaň; Wikingské hry a predstavenia letnom divadle v meste Roskilde; Sjćlland Rundt - cyklistické preteky v Koge; Severný ľudový festival, Vordingborg; Preteky historických automobilov v meste Ringkobing.
August - Výstava starožitností v meste Lokken; Cutty Sark Tall Ships Races (preteky plachetníc), Esbjerg; Esbjergské slávnosti (hudobné a divadelné predstavenia); SCC Country Festival, Silkeborg; Randerské slávnosti v meste Randers (hudobné a divadelné predstavenia, výstavy, pretek regát); Medzinárodný filmový festival v Odense; Európsky stredoveký festival v meste Horsens; Slávnosti organovej hudby v meste Esjeberg;
November - Jesenný džezový festival v Kodani; Írsky festival v Kodani

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...