Dánsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
V dánsku sa nachádzajú početné zaujímavé historické hrady, dediny, mestá a archeologické miesta. Na pobreží sa striedajú piesočné pláže s pokojnými a tichými zálivmi a zátokami. Vnútrozemie sa skladá z miernych kopcov, údolí, brezových hájov, stepí, čistých jazier, piesočných dún a bielych brál. Každý ostrov má svoju vlastnú, charakteristickú krásu. A navyše je tu len málo miest, ktoré bývajú preplnené turistami.

V Dánsku sa veľmi dbá na udržanie pláží v čistote.

V početných parkoch, múzeách a v Zoo sú pre deti ponúkané rôzne druhy zliav.

Kodaň (Kobenhavn)

Toto v roku 1167 založené hlavné mesto Dánska má zvláštny charakter so svojimi nádhernými medenými strechami a vežami, historickými stavebnými dielami ako aj početnými námestiami so studňami a sochami. Pri vjazde do prístavu sedí preslávená "Malá morská panna". S KobenhavnCard môžete neobmedzene využívať dopravné prostriedky v meste a bezplatne navštíviť mnohé múzeá a iné pozoruhodnosti.

Výlety a zaujímavosti
zámok Christianborg, zámok Christianborg, ktorý je sídlom parlamentu, zámok Rosenborg a Amalienborg, ktorý je sprístupnený verejnosti.

Vikingské múzeum, v ktorom sú vystavené lode z doby vikingov. Výstava v pivovare

Carlsberg vám prezradí niečo z histórie pivovarníctva v krajine a hlavne tohto pivovaru.

Slávny kodanský zábavný park Tivoli je otvorený od konca Apríla do zhruba polovice Septembra. V Kodani sa nachádza najväčšie planetárium v Európe. Znalci umenia si v Kodani prídu na svoje ak navštívia Národnú Galériu, múzeum Thorvaldsen, múzeum moderného umenia Louisiana.

Jylland

Jylland, dánska pevnina, sa rozprestiera 400 km od nemeckých hraníc až po severný koniec krajiny Skagen, kde sa stretávajú Severné a Baltické more. Meniaci sa príliv a odliv vyformovali kilometre dlhé pláže na juhu. Plávanie je tu však aj pre skúsených plavcov dosť nebezpečné a preto by mali byť rešpektované výstražné značky. Na ostatnom pobreží sa nachádzajú nádherné, piesočné pláže s dunami v pozadí.

Väčšie mestá a turistické oblasti: Aalborg, Arhus, Ebeltoft, Esbjerg, Frederikshavn, Grenaa, Hjorring, Holstebro, Kolding, Mariager, Randers, Ribe, Silkeborg, Skagen, Vejle, Viborg, Aggertange , Sondervig, Tranum KlitgArd.

Výlety a zaujímavosti: V blízkosti pekného prístavného mesta Skagen sa nachádza najsevernejší bod Dánska, kde sa stretáva Severné a Baltické more. Južne od Skagenu môžete obdivovať sťahovavú dunu RAberg Mile, ktorá sa pohybuje 20-30 metrov v severovýchodnom smere. Hjorring, administratívne centrum severozápadného Jutlandu,
bolo v stredoveku dôležitým mestom s kráľovským palácom a biskupským sídlom a má pekné historické trhovisko s troma starými kostolmi. Región Jammerbucht ponúka nedotknuté piesočné pláže s veľmi dobrou kvalitou vody, dunami, strmým morským pobrežím, lesmi a roklinami. Mesto Aalborg bolo už v časoch Wikingov dôležitým prístavom pre obchod s Nórskom. V roku 1342 dostal Aalborg mestské práva a v roku 1554 sa stalo biskupským sídlom. Kostol Budolfi je hlavným mestským chrámom, jeho najstaršie časti pochádzajú z roku 1100. Kláštor HelligAndsklostretz roku 1431 je najstarším sociálnym zriadením v Dánsku. V regióne Thy sa nachádza najväčšia vtáčia rezervácia v Európe a zátoka pri Klitmolleri je rajom windsurfistov. V prírodnej rezervácii Hansted Reservat pri meste Hanstholm, nájdete zriedkavé druhy rastlín a zvierat ako napríklad žeriavy, rôzne druhy rýb a morské orly. Výrazný biskupský hrad Spottrup je njzachovalejším hradom v celom Dánsku a je sprístupnený verejnosti. Vápencové jaskyne v Monsted a Daugbjerg sú najväčšie v vápencové jaskyne na svete. Ďalším regiónom, v ktorom môžete nájsť veľa zaujímavého je Himmerland. Sú to: Stredoveké centrum Ertebolle, wikingské centrum Fyrkat, umelecké, historické a archeologické múzeum Aars, zoologickú záhradu Wildfarm.

V západnom Jutlande leží BlAberg, najvyššia duna v Dánsku a Ribe, najstaršie dánske mesto. Jeho mestské jadro tvorí chrám, trhovisko a malebné remeselnícke domy. Okrem toho sa tu nachádza múzeum hračiek, stredoveké a wikingské múzeum.

Esbjerg a ostrov Fano sú historicky tiež veľmi zaujímavé miesta a disponujú prekrásnymi plážami.

Vo východnom Jutlande sa nachádza Ebeltoft, v ktorom je vystavená najdlhšia, drevená loď sveta a zoologická záhrada Ebeltoft Family Park. V Sikeborgu sa nachádza sladkovodné akvárium Aqua, ktoré ponúka náhľad do vodného sveta riek a jazier, a v ktorom sa nachádzajú vydry, ryby a rôzne vodné vtáctvo. V sikeborgskom múzeu môžete obdivovať prehistorické nálezy a tollundského pravekého muža. Zámky sa nachádzajú v Rosenholme, Clausholme, Dronninglunde, Hojriisi a v VoergArde

Fyn

Ostrov Fyn, ktorý je s pevninou spojený mostom, je označovaný za záhradu Dánska. Historické hrady a panské sídla stoja uprostred parkov a záhrad. Odense je rodiskom spisovateľa Hans Christian Andersena.

Dôležité mestá a turistické oblasti:: Odense, Nyborg, Svendborg, Middelfart, Bogense, FAborg.

Výlety a zaujímavosti: Hrad Nyborg je bývalým sídlom Národného Zhromaždenia. Egeskov je renesančný zámok obkolesený vodnou priekopou. V zámku Valdemar je v súčasnosti námornícke múzeum. Južne od Fyn sa nachádzajú menšie ostrovy Langeland, TAsinge a Ćro, ktoré disponujú nádhernými plážami a sú ideálnym miestom na dovolenku.

V Odense sa nachádza múzeum H.CH.Andersena a dom, v ktorom tento svetoznámy spisovateľ žil ako dieťa.

Lolland, Falster, Mon a Bornholm

Ostrov Lolland je z väčšej časti rovinatý. Na ostrove Falster je niekoľko kopcov a vyvýšenín, a ostrov Mon pozostáva z mnohých kopcov a údolí. Vápencové útesy Mont-Klint, ktoré vyčnievajú priamo z čírozeleného mora vám svojou monumentálnosťou vyrazia dych. Ostrov Bornholm leží 150 km východne od dánskeho pobrežia a pozostáva z úrodnej pôdy, bielych piesočných pláží a skalnatého pobrežia.

Väčšie mestá a turistické oblasti: Nysted, Nykobing, Nakskov, Stege, Sakskobing, Ronne, Svaneke.

Výlety a zaujímavosti: Park Knuthenborg, ktorý sa nachádza na ostrove Lolland je najväčším parkom v Dánsku. Okrem safari parku sa tu nachádza vyše 500 rôznych druhov rastlín. Zámok Alholm pri Nystade ukrýva automobilové múzeum s najväčšou európskou zbierkou historických áut. Na ostrove Mon je mnoho historicky zaujímavých objektov ako napr. zámok Liselund, kostoly s nádhernými freskami a stredoveké mesto Stege s najzachovalejšou ochrannou hradbou na severe. Na ostrove Bornholm stojí najväčšia zrúcanina hradu (1260) v Dánsku.

Sjćlland

Na tomto ostrove sa nachádza hlavné mesto Dánska, Kodaň. Seeland je obchodným centrom krajiny, napriek tomu sa aj tu nachádzajú nádherné pláže, jazerá, lesy a zámky.

Väčšie mestá a turistické oblasti: Kodaň, Helsingor, Slagelse, Nćstved, Roskilde, Hillerod, Frederikssund, Vedbaek, Karlslunde.

Výlety a zaujímavosti: Stará pevnosť Kronborg v Helsinbore, ktorá bývala dejiskom divadelných predstavení Shakespearovho "Hamleta", je asi najimpozantnejšou budovou v Dánsku. V Hillerode stojí takmer rovnako pôsobivý zámok Frederiksborg, v ktorom sa nachádza Národné Historické Múzeum. Chrám v Roskilde s kráľovskými hrobkami pochádza z 12. storočia. V Skjoldenaesholme sa nachádza múzeum električiek. Najkrajšie pláže na Sjćllandležia na severnom pobreží.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...