Kodaň - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Kodaň (dánsky Kobenhavn) je hlavné mesto Dánska, ktoré leží na jeho najväčšom ostrove – Sjaelland. Jeho menšia časť sa rozkladá na ostrove Amager. Pretože je metropola situovaná vo východnej časti Dánskeho kráľovstva, nachádza sa v blízkosti švédskeho mesta Malmo.

Modernú Kodaň formujú kanály, jazerá a more, ktoré pripomínajú mestu jeho bohatú minulosť - významného baltického prístavu. Tá je obsiahnutá i v názve Kobenhavn, ktorý je skratkou kobmannehafen, čo v preklade znamená obchodný prístav.

Hlavné mesto Dánska je s takmer 1,5 miliónmi obyvateľov je najväčším mestom krajiny, kde sídli kráľovská rodina. Pamätník i miesto posledného odpočinku tu má Hans Christian Andersen a nachádza sa tu aj bronzová socha malej morskej panny z jeho rozprávok, ktorá sa stala symbolom Kodane.

Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí zábavný park Tivoli a zámky Amalienborg, Charlottenborg, Christiansborg (bývalý kráľovský palác, dnes sídlo parlamentu), Rosenborg a Frederiksborg. Za pozornosť tiež stojí pevnosť zo 17. storočia Kastelet a architektúra starého mesta.

V centre mesta sa nachádza značný počet parkov, ktoré boli vytvorené po zániku mestských hradieb v roku 1894. Medzi najznámejšie patria Rosenborg have, Botanisk have (s botanickou záhradou), Orsteds parken a mnoho ďalších. Kodaň je taktiež centrom vzdelania, sídlom Kodanskej univerzity a mestom múzeí.

Mesto bolo založené v roku 1167, keď biskup Absalon postavil baštu na ostrove Slotsholmen, v ktorej dnes sídli palác Christiansborg a dánsky parlament. V r. 1417 sa Kodaň stala kráľovským mestom obrovskej krajiny –Škandinávie, ktorá v zahŕňala oblasť súčasného Dánska, časť Švédska a Nórska.

Značný počet najpôsobivejších kodanských budov bol vybudovaný za vlády Christiana IV. (1588–1648). Medzi zachované veľkolepé sídla monarchie sa radí Borsen, Rundetarn (Okrúhla veža) a palác Rosenborg.

Christian IV. bol zodpovedný za vybudovanie kanálovej siete v Kopenhagene a za rozvoj Christianshavnu (ostrov vo vnútri prístavu), ktorý mal byť zameraný na rozvoj obchodu a lodiarstva. V nasledujúcich storočiach bolo mesto poznačené rozsiahlymi požiarmi spolu s útokmi Švédov (17. stor.) a Angličanov (19. stor.).

Mestské centrum je formované stredovekými uličkami lemovanými budovami, ktoré boli postavené v 17., 18. a 19. storočí. Moderná Kodaň je najväčším mestom v Škandinávii, ktoré si zachovalo provinčnú atmosféru, pretože namiesto mrakodrapov jej dominujú domy s vysokými štítmi a úzke uličky.

Dánska metropola sa taktiež radí medzi najzelenšie mestá v Európe, väčšia časť mestského centra je vyhradená pre chodcov, platí tu prísny zákon proti znečisťovaniu ovzdušia, na uliciach je často krát väčší počet cyklistov ako automobilov.

Kodančania sú pyšní na svetoznámy, nádherne udržiavaný zábavný park Tivoli, divadlá, múzeá a prekvapivo i na úroveň nočnej zábavy. Dánska kinematografia si neustále zvyšuje svoj medzinárodný kredit. Vývozným artiklom je i nábytok, technológie a bižutéria.