Dánsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava


Lietadlo

Dánskou národnou leteckou spoločnosťou je SAS Scandinavian Airlines (SK) a Maersk Air (DM). SAS lieta pravidelne z Viedne priamo do Kodane. S letenkou Visit Scandinavia Air Pass, ktorú dostanete od SAS, môžete za zľavnené letenky 3 mesiace lietať medzi škandinávskymi krajinami Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko ako aj v rámci vnútroštátnych letov v Dánsku. Predpokladom je trvalé bydlisko mimo menovaných krajín.

Priemerný letový čas: Viedeň - Kodaň: 1 Hod. 45 min.

Medzinárodné letiská
Kodaň (Kastrup) (CPH) leží 8 km juhovýchodne od Kodane (cesta trvá 20 min). Medzi letiskom a hlavnou vlakovou stanicou je zabezpečené vlakové spojenie (každých 20 min a cesta trvá 12 min). Medzi letiskom a centrom mesta premávajú pravidelne, každých 15 minút autobusy (cesta trvá 20 min). Na letisku sa nachádzajú Duty-free-Shop, požičovňa áut, turistické informácie, pošta, banka, zmenáreň a rôzne reštaurácie a bary.

Arhus (AAR) (Tirstrup) leží 38 km od mesta Arhus. Letiskové autobusy čakajú na prílet lietadiel. Na letisku sa nachádzajú Duty-free-Shop, banka, požičovňa áut, zmenáreň a reštaurácia.

Billund (BLL) leží vo vzdialenosti 2 km od mesta Billund. Na letisku sa nachádzajú banka, požičovňa áut, reštaurácia, obchody, turistické informácie a rezervácia hotelového ubytovania.

Loď

najdôležitejšie prístavy v Dánsku sú Kodaň, Alborg, Esbjerg, Frederikshavn, Hanstholm, Hirtshals, Grenaa a Skagen. Z týchto prístavov plávajú pravidelne kompy a lode do Nemecka, Veľkej Británie, Nórska, Švédska, Poľska, Islandu a ku Farským ostrovom.

Výletné lode

Výletné lode nasledovných spoločností pristávajú v Kodani: Hapag Lloyd Kreuzfahrten, Seetours, Transocean Tours Touristik, DFDS Seaways, Royal Viking, TVI Lines, Lindblad Travel, Lauro, CTC, Norwegian Cruise Line a Norwegian American.

Vlak

Z Kodane sa dá vlakom dostať do všetkých väčších európskych miest. Cesta vlakom z Viedne do Kodane trvá asi 16 hodín. Ďalšie informácie nájde te na stránke Dánskych Železníc (DSB) Solvgade 40, DK-1349 Kobenhavn K.

Autobus/Auto

Všetky cestné siete okolitých krajín sú s Kodaňou spojené Kompou.

Ak cestujete autom, je v lete lepšie si miesto na kompe rezervovať VOPRED 1. Júla 2000 bolo slávnostne otvorené nové spojenie mostom medzi Kodaňou a mestom Malmö (Švédsko). Toto spojenie sa skladá zo 7,8 km dlhého mosta a z 3,5 km dlhého tunela. Obidva tieto diely sú spojené umelo vytvoreným ostrovom a predstavujú podstatné zlepšenie spojenia medzi Európou a Škandinávskym polostrovom.

Vnútroštátna doprava


Lietadlo

Národná letecká sieť v Dánsku spája všetky vnútroštátne letiská s Kodaňou. Pravidelné letecké spojenie do miest: Aalborg, Arhus, Billund, Esbjerg, Karup, Skive, Sonderborg, Thisted, Vojens, Odense, Ronne. K menším ostrovom Lćso a Anholt
litajú z mesta Roskilde tzv. Air-Taxi. Pre rodiny, mládež a deti sú v platnosti rôzne druhy zliav.

Loď

Pravidelné spojenia trajektom z Sjćlland do Fyn, z Kalundborg do Arhus, z Fuelsminde do Kalundborg, z Ebeltoft do Sjćllands Odde, z GrenA do Hundested a z Ronne do Kodane. Väčšie trajekty sú vybavené TV, kinosálou a videom, obchodmi, detským kútikom a lehátkovými kabínami. Medzi väčšinou ostrovov premávajú autotrajekty.

Vlak

Hlavné vlakové spojenia medzi mestami Kodaň, Odense, Esbjerg, Horsens, Randers, Herning a Alborg. IC- vlaky (Lyntogs) a vlaky Dánskych štátnych dráh (DBS) premávajú na hlavných trasách každú hodinu a zastavujú len na veľkých staniciach.

Nová generácia vysoko rýchlostných vlakov sa nazýva IC3. Vo vlaku si môžete často kúpiť časopisy, nápoje alebo telefonovať. Miestenky si musíte zakúpiť vopred, alebo si ich rezervovať. Deti do 4 rokov cestujú bezplatne, deti vo veku 4 - 12 rokov platia polovicu z ceny normálneho cestovného lístka. Dôchodcovia a skupiny nad tri osoby cestujú za zľavnenú cenu. Železničná sieť je rozdelená do zón a ceny sú závislé od vzdialenosti.

Čím ďalej cestujete, tým je cena za kilometer nižšia. V utorok a štvrtok môžete cestovať na cenovo výhodné celodenné cestovné lístky. So ScanRail-Passom môžete neobmedzene cestovať n Dánsku, Nórsku, Fínsku a Švédsku. ScanRail Flexi-Pass vám umožní cestovať 5 alebo 10 vami zvolených dní v časovom pásme 2 mesiacov. Ďalšie informácie dostanete od Dánskych Železníc (DSB) Solvgade 40, DK-1349 Kobenhavn K.)

Autobus/Auto

Autobusy premávajú do všetkých oblastí bez vlakového prípoja. Vo Švédsku je len veľmi málo diaľkových autobusov. Auto: Na všetkých diaľnicach sa nachádzajú telefónne automaty pre prípad poruchy či núdze. Odťahová a poruchová služba Falsk ponúka svoje služby 24 hodín denne (adresu nájdete v telefónnom zozname).

Na diaľnicach sa nachádza len málo čerpacích staníc. V náhradnom kanistri môžete prevážať maximálne 10 litrov pohonných hmôt. Adresa Dánskeho autoklubu: Forenede Danske Motorejere (FDM):, PO Box 500, Firskovvej 32, DK-2800 Lyngby.

Bicykel

Dánsko je rajom pre cyklistov; krajina je prevažne rovinatá a mnoho ciest má vyhradené cestičky pre cyklistov. Na vidieku, mimo hlavných cestných trás sa nachádza mnoho kilometrov označených cyklistických ciest, ktoré vedú nádhernou prírodou. Bicykle smú byť prevážané vo vlakoch, na kompách a na vnútroštátnych linkách leteckej dopravy.

Prenájom auta

Požičovne majú svoje pobočky na letiskách, väčších vlakových staniciach a v cestovných kanceláriách. Podmienky: minimálny vek 20 rokov, vlastný VP,
Zelená Karta pre poistenie v zahraničí.

Dopravné predpisy
Povinnosť pripútať sa bezpečnostným pásom. Motocyklisti musia mať nasadenú ochrannú helmu a musia jazdiť so zapnutými tlmenými svetlami, rovnako ako automobilisti. Najvyššie povolené rýchlosti sú prísne kontrolované a za prekročenie sú vyrubované vysoké peňažné pokuty, ktoré musia byť vyplatené na mieste, inak hrozí zabavenie motorového vozidla. Maximálne rýchlosti: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 130 km/h na diaľnicach.

Mestská doprava

Na takmer všetkých čerpacích staniciach v mestách sa nachádzajú autoopravovne. Lístky na parkovanie, ktoré sú potrebné hlavne vo väčších mestách, dostanete na pumpách, poštách a v bankách. Na väčšine parkovísk v mestských centrách môžete parkovať do troch hodín.

Kodaň: má výbornú sieť mestskej hromadnej dopravy. Okrem autobusov a metra tu premávajú ako súčasť hromadnej dopravy aj lode.

Cenovo výhodné sú celodenné a viacnásobné cestovné lístky ako aj tzv. CopenhagenCard,
ktorá oprávňuje k neobmedzenému cestovaniu autobusom a vlakom v celej mestskej a prímestskej oblasti, ako aj k bezplatnému vstupu do viac ako 60 mestských múzeí a iných pozoruhodností. Copenhagen Card je platná 24, 48 alebo 72 hodín a dostanete ju na väčších vlakových staniciach, v mnohých hoteloch a kanceláriách cestovného ruchu. Ďalšie informácie.


Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...