Buenos Aires - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Najvhodnejšia preprava po Buenos Aires je autobusom a metrom. Verejná doprava je relatívne lacná, rozsiahla a účinná, ulice sú pomerne kvalitné.

Subte (metro) prevádzkuje spoločnosť Metrovias, zahŕňa päť liniek (A – E). Predplatené Subtecards alebo pasy zakúpite v boleterias na každej stanici, sú platné na 1, 2, 5, 10 alebo 30 jázd.

V hlavnom meste možno použiť i autobusovú dopravu. Cenu lístka určuje šofér (základná cena lístka na jednu jazdu je 0,80 pesa)..

Podzemná sieť metra v Buenos Aires (bolo prvým metrom v Latinskej Amerike postavené v r. 1913) je jednou z najrýchlejších foriem prepravy po meste. Orientačne je cena lístka 0,70 pesa.

Na dobrej úrovni je autobusová vnútroštátna doprava, ktorá sa používa pri preprave na väčšie vzdialenosti. Autobusy sú pohodlné, klimatizované, vybavené televízormi, WC a stevardom podávajúcim občerstvenie. Cena prepravy je cca 10 pesov na 100 km.

Pri ceste dopravnými prostriedkami treba byť nanajvýš opatrný, hrozí nebezpečenstvo okradnutia.

Autobus
Na prepravu po hlavnom meste odporúčame použiť autobusovú dopravu. Colectivos (miestne autobusy) sú v prevádzke 24 hod. denne. Cena lístka sa vypočítava podľa počtu zastávok. Neexistujú zľavnené lístky na viac jázd. Lístok sa kupuje na každú jazdu zvlášť priamo v autobuse.

Za autobusový systém dopravy nie je zodpovedná žiadna spoločnosť. Detailné zobrazenie ciest získate na webovej stránke spoločnosti Los Colectivos. Ich značenie môže byť zmätočné, preto je vhodné konzultovať mapu s rezidentnými obyvateľmi.

Spoločnosť Colectivos je identifikovateľná číslom jazdy a destináciou zobrazenou nad predným sklom. Suma v minciach sa vkladá do automatu v prednej časti autobusu (je nutné mať k dispozícii mince, šofér bankovky nerozmieňa), ktorý vytlačí lístok a zároveň vráti drobné v prípade, že bola vhodená vyššia suma.

Železnica
Vlaková sieť v krajine prakticky neexistuje (s výnimkou tratí do Tucumánu, Bariloche, Mar del Plata a niekoľkých ďalších turistických cieľov v krajine). Cestovanie vlakom je lacnejšie ako autobusom. Domáce obyvateľstvo často využíva niekoľko tratí do blízkeho okolia hlavného mesta.

Mestskú železničnú sieť prevádzkujú spoločnosti Trenes de Buenos Aires – TBA, Metropolitano a Ferrovias.

Zo železničnej stanice Retiro odchádzajú vlaky smerujúce na sever, zo stanice Constitución vlaky smerujúce na juh, zo stanice Federico Lacroze idú vlaky smerom na severozápad a zo stanice Once smerom na juhozápad.

TBA zabezpečuje prepravu do Palerma, Belgrana, San Isidro a Tigre. Lístky sú lacné a je možné ich kúpiť na staniciach. Kombinované lístky platné pre rôzny druh verejnej dopravy v Buenos Aires neexistujú.

Taxi
V Buenos Aires premáva viac ako 50 000 taxíkov. Sú identifikovateľné na základe strechy žltej farby a čiernej karosérie, ktoré je možné zastaviť mávnutím ruky na ulici.

Hneď pri vstupe pasažiera do taxíka sa objaví na taxametri cena 1,60 pesa a potom každých 200 metrov naskočí ďalších 0,20 pesa.

I keď je vo všeobecnosti jazda taxíkmi dostupná, odporúčame si ich objednať vopred prostredníctvom služby Radiotaxi. Dôveryhodné sú napríklad spoločnosti Premium a Radio Taxi Pidalo (tel: (011) 4956 1200 a 4932 2222), ktoré vyzdvihnú pasažiera na ním požadovanej adrese a cestu po zákazníka si neúčtujú.

Ďalšou formou je použitie tzv. remise. Ide o podobnú službu ako Radiotaxi (objednáva sa telefonicky), avšak cena prepravy sa dohodne vopred podľa vzdialenosti, nie podľa tachometra.

Odporúčame nasledovných poskytovateľov služieb remise: ABC (tel: (011) 4315 6070), Remises Universal (tel:(011) 4315 6555 a Annie Millet Transfers (tel: (011) 6777 7777).

Jazdenie v meste
Je veľmi málo dôvodov jazdiť po argentínskej metropole automobilom. Cestná premávka je v mestskom centre (Centro) hektická a cesty sú v čase dopravnej špičky značne upchaté.

Cestná sieť v metropole je relatívne dobre značená, preto vodičom poskytuje len málo dôvodov na váhanie pri voľbe smeru jazdy. Nehody sú časté, odporúčame jazdiť pomaly a so zapnutými svetlami pri priblížení sa ku križovatke bez svetelného značenia.

Parquimetros (parkovacie merače) kontrolujú parkovanie na uliciach v širšom centre počas pracovných dní 07:00-21:00. Lístky je možné zakúpiť v kioskoch alebo v automatoch. Ďalšou možnosťou na parkovanie je použitie početných estacionamientos (parkovísk) alebo playas (parkovacie haly), ktoré sú zvyčajne označené vlajúcimi zástavami. Drahšie hotely majú svoje vlastné parkoviská.

Prenájom automobilu
I keď jazda v centre Buenos Aires sa neodporúča, automobil je ideálny na podniknutie výletov po okolí.

Spoločnosti prenajímajúce vozidlá v metropole: Avis, Hertz a Localiza.

Pri prenájme vozidla vodič musí mať minimálne 21 rokov, niektoré spoločnosti vyžadujú 25 rokov. Je nutné sa preukázať platným národným vodičským preukazom, odporúčame vlastniť medzinárodný. Ak si plánujete prenajať automobil na viac ako týždeň, prípadne prázdniny, je vhodné rezervovať si ho vopred.

Prenájom bicykla
Bicyklovanie po uliciach v mestskom centre je pomerne nebezpečné kvôli hektickej a hustej doprave. Cyklistické chodníky sú zriedkavosťou, dobré podmienky na využitie ekologického dopravného prostriedku sú v mestských parkoch a pozdĺž toku rieky.

Spoločnosť prenajímajúca bicykle: Bike Tours, 13. poschodie, Calle Florida 868.