Argentína - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Jedlo a pitie

Reštaurácie ponúkajú mnohé severoamerické, európske a ázijské pokrmy. Domáca kuchyňa má baskický, španielsky a taliansky pôvod. Hlavne hovädzie mäso je na jedálnych lístkoch zastúpené v najrôznejších úpravách a variáciách. Churrasco sú známe steaky, Parrillada je grilované mäso, vnútornosti a klobásky. K argentínskym špecialitám patrí Asado (pečené mäso), Arroz con Pollo (hustá polievka s ryžou, kuracím mäsom, zeleninou a ostrou omáčkou), Puchero de Gallina (kura, klobásky, kukuričné múka a zemiaky) a Queso y dulce (hrubý plátok syra a jedným plátkom duly).

Dobré reštaurácie bývajú označené tabuľou s troma vidličkami. Čašník sa oslovuje slovíčkom "Mozo".

Nápoje

národným nápojom je osviežujúci čaj (maté), pije sa zo zvláštnych pohárov s kovovou stopkou. V miestnych páleniciach sa vyrába značkový alkohol ako whisky a gin. Domáce vína sú vynikajúce. Z karibského a juhoamerického rumu sa pripravujú najrôznejšie koktaily.

Nočný život

Buenos Aires má veľmi rušný nočný život. V mnohých koncertných sálach a divadlách vystupujú známy medzinárodný umelci. Príjemnú zábavu ponúkajú aj malá kluby (Boites). V Buenos Aires sa zrodilo fascinujúce Tango, ktoré postupne dobilo celý svet.
Kasína sa nachádzajú po celej Argentíne.

Nákupy

Pre Argentínu sú typické výrobky z kože všetkých druhov (rukavice, topánky, bundy, peňaženky atď.), výrobky z vlny (predovšetkým z lamej vlny), striebro, polodrahokamy a gitary. Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 09.00-19.00 Hod, So 09.00-13.00 Hod.

Aktivity

Futbal, tenis, golf, polo, konské dostihy a automobilové závody sú najobľúbenejšími druhmi športov. Argentínskou národnou vášňou je futbal - národné mužstvo vyhralo v rokoch 1978 a 1986 titul majstrov sveta. Po celej Argentíne sa nachádzajú stajne, kde si môžete zajazdiť na koni, ako aj vyraziť na niekoľkodenný jazdecký výlet. Dobré podmienky na vodné športy ponúkajú malé turistické strediská na pobreží Atlantického oceánu. Río San Antonio je ideálnym miestom na vodné lyžovanie. Medzi najlepšie miesta na surfovanie patrí Río de la Plata. Rybárčenie je možné na pobreží Atlantiku, v početných umelých jazerách a v Rió Paraná. Jazerá sú plné rôznych druhov rýb.

Zimné športy

Na východných úbočiach Ánd je mnoho vynikajúcich zjazdoviek, sezóna trvá od mája do septembra. Bariloche, najstaršie stredisko zimných športov ponúka vynikajúce zariadenia. Najlepšie zjazdovky sa nachádzajú v San Antonio, San Bernado, La Canaleta, Puente del Inca a v Las Cuevas na hraniciach s Čile.

Kalendár podujatí

JAN. - (1) Festival mora, Mar del Plata. (2) Jineteada (slávnosť koní). (3) Folklórny festival v Diamante, provincia Entre Ríos. (4) Chaya-Festival (Chaya je hudobný nástroj), La Rioja. (5) Doma (slávnosť koní) a folklórny festival v Intendente Alvear, provincia La Pampa. (6) Folklórny festival v Cosquín, provincia Córdoba.

FEBR. - (1) Carneval in Esquina, provincia Corrientes. (2) Pachamama-Festival (Festival matky zeme) v Amaicha del Valle, provincia Tucumán. (3) Veľké chytanie pstruhov, Rió Grande.

MAREC - Slávnosť zberu hrozna, Mendoza.

APRÍL - (1) Svätý týždeň, Salta. (2) Latinskoamerický folklórny festival, Salta. (3) Slávnosť vysvätenia Nuestra Senora del Valle, Catamarca.

JÚN - Salta týždeň, Salta.

JÚL - (1) Poncho týždeň, Catamarca. (2) Výročné trhy v Simoca, provincia Tucumán. (3) Fiesta de San Santiago, na viacerých miestach.

AUG. - (1) Slávnosti snehu v Ró Turbio, provincia Santa Cruz. (2) Jujuy týždeň, Jujuy. (3) Slávnosti snehu v Bariloche. (4) Medzinárodný folklórny festival, Río Hondo.

SEPT. - (1) Chamamé - hudobná slávnosť, Corrientes. (2) Poľnohospodárska slávnosť v esperanza, provincia Santa Fé.

NOV. - Preteky v chytaní lososov, Comodoro Rivadavia.

DEC. (1) Gaucho-Festival v Gral, provincia Buenos Aires (2), Slávnosť pstruhov v San Junín de los Andes, provincia Neuquén.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...