Argentína - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Argentínska národná letecká spoločnosť sa volá Aerolíneas Argentinas (AR). Z ostatných leteckých spoločností, ktoré pravidelne lietajú do Argentíny sú to Aeroflot, Air France, Alitalia, American Airlines, British Airways, Air Canada, KLM, Lufthansa, South African Airlines a United Airlines.

Medzinárodné letiská
Ezeiza Ministro Pistarini (EZE) leží 42 km od Buenos Aires. Každých 30 minút ide do mesta autobus.

Letiskové poplatky
Približne 18 US$. Tranzitný pasažieri a deti do 2 rokov sú oslobodení od platenia. Je však potrebné sa o poplatkoch informovať tesne pred cestou, pretože podmienky sa relatívne často menia.

Loď

Hlavnými prístavmi sú Buenos Aires, Quequén a Bahía Blanca.
Medzi Buenos Aires a Montevideom (Uruguaj) premávajú kompy a vznášadlá. Po rieke Praná je zabezpečená taktiež kompová doprava z Paraguaya.

Vlak

Hlavná priama medzinárodná železničná trať vedie z Buenos Aires do Asunción (Paraguay). Okrem toho sú tu priame spoje do Bolívie, Brazílie a Čile. Pri cestovaní vlakom treba rátať s veľkými zdržaniami a netreba sa spoliehať na cestovný poriadok.

Auto/Bus

Argentína má cestnú sieť, ktorá meria asi 218,000 km, z ktorých je asi 157,000 km asfaltovaných. Do krajiny vedú dobre udržiavané cesty z krajín Uruguaj, Bolívia, Brazília a z Čile.
Autobus: Pravidelný denný servis medzi Buenos Aires, Puerto Alegre, Săo Paulo a Rio de Janeiro.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Letecká doprava z miest Jorge Newbery (Aeroparque) a Córdoba (COR) (Pajas Blancas) do ostatných miest krajiny je zabezpečovaná leteckými spoločnosťami Aerolíneas Argentinas (AR), Austral (AU) a LAPA (MJ).

Letecká doprava je v Argentíne najefektívnejším spôsobom cestovania, ale jednotlivé letecké linky bývajú maximálne vyťažené a je preto potreba rátať so zdržaniami a časovým oneskorením.
Je rozumné si rezervovať letenku s dostatočným časovým predstihom.

Letiskové poplatky: 4 US$.

Vlak

Železničná sieť má ca. 43.000 km. Deti do veku 3 rokov cestujú zadarmo, vo veku 3 - 11 zaplatia polovičné cestovné. Rozlíšené sú tri druhy tried: klimatizovaná, 1. trieda a 2. trieda. Reštauračný a spací vozeň sú k dispozícii cestujúcim 1. triedy. Cestovné lístky 2. triedy sú cenovo výhodnejšie.

Z Buenos Aires vedie šesť hlavných železničných tepien: Buenos Aires-Rosario (jedna cesta vedie do mesta Tucumán a Jujuy cez mesto Córdoba, druhá do mesta Tucumán a Jujuy cez La Banda), Buenos Aires-Rojas, Buenos Aires-Santa Rosa, Buenos Aires-Mar del Plata, Buenos Aires-Las Flores-Quequén Necochea a Buenos Aires- Bahía Blanca (z Bahía Blanca vedie ďalej cesta do San Carlos de Bariloche).Cestovný poriadok. Mimo hlavného mesta Buenos Aires zoženiete informácie o železničných spojeniach len veľmi ťažko.

Zvýhodnené cestovné lístky
Argernpass, poskytuje neobmedzené cestovanie prvou triedou. Je platný 30, 60 alebo 90 dní a dostať ho len na argentínskych železničných staniciach. Za extra príplatok si môžete rezervovať lôžko. Tieto zvýhodnené pasy musia byť použité do jedného mesiaca od dňa zakúpenia a platia od prvého dňa použitia až do polnoci dňa posledného. Ostatné: Skupinové pasy pre 10 - 25 ľudí 10 - 25%; rodinné pasy, ponúkajú zľavu pre jedného rodiča s dvoma deťmi; mládežnícky pas, ponúka 25% zľavu pre osoby do 30 rokov; pasy pre dôchodcov, ponúkajú zľavy pre ženy staršie ako 55 a mužov starších ako 60 rokov; študentské pasy, ponúkajú 25% zľavu pre študentov.

Auto/Bus

Hlavné cestovné ťahy sú výborné, no mimo hlavných ciest je treba rátať so zlými dopravnými podmienkami.

Diaľkové autobusy sú spoľahlivejšie ako vlaky. Na dlhšie cesty sa odporúča rezervácia vopred. Medzi Buenos Aires a ostatnými dôležitými mestami premávajú komfortné, diaľkové autobusy s klimatizáciou a videom.

Prenájom auta
V Buenos Aires sa nachádzajú početné firmy, ktoré požičiavajú automobily. Podmienky: medzinárodný VP.

Mestská doprava

V Buenos Aires premáva mnoho taxíkov, ktoré sú relatívne výhodné. Je tu taktiež metro s piatimi líniami (A - E), prímestská vlaková doprava a kolektívne minibusy s jednotnými tarifami. Vo väčšine ostatných miest premávajú autobusy a v niektorých aj trolejbusy.