Oslo - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ťažisko nórskej metropoly si zachovalo stredoveký ráz. Väčšina pamiatok sa nachádza v kompaktnom centre, ktoré sa dá zvládnuť peši.

Vo východnej časti mesta, v parku Tøyenbadet Park, sa nachádza Munchovo múzeum, ktoré uchováva zbierku obrazov Edvarda Muncha. V parku je nádherná botanická záhrada a komplex bazénov.

Na polostrove Bygdøy sú situované ďalšie významné múzeá. Preprava naň je trajektom.

Radnica leží medzi Kráľovským palácom a pevnosťou Akershus Slott, neďaleko katedrály Domkirke a trhoviska Stortorvet. Obklopujú ju múzea, divadla, je vhodným štartovacím bodom na podniknutie prieskumu do mestského centra.

Turista si pri potulkách Oslom vždy nájde panoramatický výhľad na fjordy, zelené parky alebo pohoria.

Monolit
Pre nórsku metropolu je typický záber monolitu, ktorého výška (17 m) ho radí k majestátnym pamätníkom. Je umiestnený v parku sochára Vigelanda. Zvláštnosťou sú reliéfne postavy (121), ktoré vytvárajú a zdobia monolit. Obklopený je kruhovými schodmi

Jazdecká socha kráľa Karla XIV.
Pred kráľovským palácom stojí jazdecká socha kráľa Karla XIV.

Kráľovský palác
Kráľovský palác je postavený v klasicistickom slohu. Dokončený bol v roku 1848.

Parlament
Elegantne pôsobiaca žltá budova parlamentu z 19. storočia patrí k najvýznamnejším pamiatkam hlavného mesta. Stortinget – parlamentné trávniky sú voľne prístupným miestom pre verejnosť.

Národné divadlo
Nórsko má celosvetovo uznávaných dramatikov. Určite poznáte napríklad Henrika Ibsena. Národné divadlo zahájilo svoju činnosť v r. 1899.

Holmenkollen
Tento kopec patrí k obľúbeným miestam vychádzok všetkých priaznivcov zimných športov. Nachádza sa tu známy holmenkollenský skokanský mostík. Pôvodne drevený mostík bol zrekonštruovaný do dnešnej kamennej podoby.

Tryvannstarnet
Zaujímavý je 116 metrov vysoký televízny vysielač, ktorý slúži aj ako vyhliadková veža.