Nórsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Oslo
Hlavné mesto je najpopulárnejšie priemyselné, obchodné a nákupné centrum krajiny. Z celkovej rozlohy územia mesta je zastavaných len 12%, zvyšok je sieťou lesných tratí, ostrovov a jazier ponúkajúcich dobré možnosti rybolovu a kúpania sa.

Oslo je tiež stredom nórskeho umenia a kultúry, námorníckymi múzeami, divadlami, operami, koncertnými sieňami a reštauráciami všetkých kategórií.
Viac info: o Oslo

Pamätihodnosti, výlety
Oslo: Akershus Cstle, Munch Museum, Skokanský mostík Holmekollen, Nórske národné múzeum - Vikingské lode, Fram Museum, Kon-Tiki Museum (múzeum Rhorna Hayerdala), Nórske námorné múzeum, Vigeland´s Park.

Okolie Osla
Tertitten – úzkokoľajná železnica v Sørumsand, ZOO safari, mesto - pevnosť zo 17. storočia a Kongsten Fortress /pevnosť/ v Fredrikstad, Vansjø – vodný kanálový systém a rekreačné centrum, Fredrikstad a Skjeberg - kamenné jaskyne z brondzového obdobia a Vikingské pohrebisko/, Námorné múzeum v Hortene a Veľrybárske múzeum v Sandefjord.

Východné údolia
Táto časť Nórska je najmalebnejšou z celej krajiny. Je to typický vnútrozemský región, ohraničený na severe, západe a juhu mohutnými masívmi Rondane, Dovrefjell a Jotunheimen a náhornou plošinou Hardengar. N ahužnej strane sa krajina zvažuje k jazerám. Toto územie je známe ak územie so stálym počasím.

Hedmark je krajina pokrytá lesmi, ktorými preteká najdlhšia rieka v Nórsku - Glomma. V oblasti sa nachádzajú viaceré turistické centrá ponúkajúce príležitosti na horskú turistiku, jazdenie na koňoch, potulky po ľadovci, letné lyžovanie, kanoistiku, rybárčenie a podobne.

Zaujímavosti, výlety
Výlety na člnoch cez jazero Mjosa, Železničné múzeum v Hamari, Hrad Kongsvinger zo 17. storočia, Nórske lesnícke múzeum v Elverum, lodné exkurzie na jazere Femund, najväčší európsky skanzen v Lillehammeri, Múzeum historických vozidiel a sklárske dielne v Gjøvik a Jevnaker, kostol z 12. storočia v Valdres, letné lyžovanie v Veslejuvbreen blízko Juvasshytta, Dielne modrotlače v Modume, Folklórne múzeum v Hallingal, lanovka do Geilohodga v Geilo.

Telemark a Južné pobrežie
Región sa skladá z pobrežného pásma tiahnúceho sa od Fjord Oslo okolo južného cípu Nórska. Ponúka príťažlivé pláže, malebné malé prístavy a pitoreskné dedinky.

Hlbšie vnútrozemie je zalesnené, kde-tu ho pretínajú údolia, ktoré prechádzajú do slatín a horských hrebeňov. V teréne sa nachádza dostatok značených turistických chodníkov a útulní, ktoré môžu využívať peší turisti.
Toto územie je preslávené mnohými remeslami, najmä striebrotepectvom.

Zaujímavosti, výlety
Victoria, plavba zo Skien do Dalen cez 18 splavov a kanálov, kanoistika na jazerách a kanáloch, Zábavný park Lakeland v Skien, Múzeum Berg-Kragero, výlety po ostrovoch v okolí Kragero, Doštený kostol z roku 1240 v Heddal, Káblová železnica Krosso v Rjukan, staré mesto v Arendal, Ibsenove múzeum v Grimstade, striebrotepecké dielne v Setesdal, pevnosť Christiansholm a ZOO v Kristiansande, Námorné múzeum v Mandale, múzeum v Farsund a starobylé monumenty, jaskyne a pohrebiská v Litalandet.

Zaujímavé miesta
Bykle, Dalen, Hovden a Rjukan.
Letné centrá: Skien, Porsgrunn, Kragerø, Risør, Arendal, Grimstad, Lillesand, Kristiansand, Mandal, Farsund, Flekkefjord a Evje.

Oblasť západných fjordov
Tento pozoruhodný región pokrýva územie od Stavangera smerom na juh do Kristiansundu na severe a od Severného mora na západe k horám na východe. Mnohé fjordy sú miestami len 100 metrov široké, s vertikálnymi útesmi nad 1000 metrov. Najdlhší s názvom Sognefjord sa vlieva viac ako 200 km do vnútrozemia. Medzi ďalšie patria: Ryfylke Fjords, Hardanger Fjord, Sunnfjord, Nord Fjord, Geiranger Fjord a Romsdal Fjord. V horskom regióne západného Nórska ľadovce často siahajú priamo až k ústiu priľahlého údolia. Celý región ponúka vynikajúce príležitosti na rybolov na jazerách a riekach, tak isto ako aj turistiku, výlety na lodiach a cyklistiku.

Zaujímavosti, výlety
Mesto Bergen je dobrým štartovacím bodom na poznávanie oblasti. Bergenská turistická služba, poskytuje množstvo informácií o ubytovaní a aktivitách v regióne. Mesto bolo vyhlásené za Európske miesto kultúry roku 2000. Koordinuje široký rad kultúrnych podujatí v celom Nórsku, nachádza sa v ňom veľa múzeí a ďalších turistických zaujímavostí.

Zoznam zaujímavostí v Stavangeri zahŕňa katedrálu, farmu z doby železnej, Nórske naftárske múzeum a výlety loďou po fjorde.
Mobødalen je dobrou základňou pre výlety na fjord Hardanger a vodopády Vøringfoss Falls.
v Leardal nájdete drevený kostolík Borgund /1150 n. l./.
V Llesunde neobíďte múzeum Sunnmøre Musem a Atlantický park.

Turistické centrá - leto a zima
Voss,
Letné centrá: Egersund, Stavanger, Haugesund, Bergen, Sogndal, Floro, Llesund, Andalsnes, Molde, a Kristiansund.

Severné Nórsko
Odľahlý sever Nórska prezentujú majestátne hory, kamenné slatiny, hlboké údolia, fjordy a tisícky ostrovov. Od apríla do augusta je svetlo prakticky počas celých 24 hodín. Vplyvom Golfského prúdu ktorý obmýva pobrežie je podnebie na túto zemepisnú šírku výnimočne mierne. Rybárčenie, často kombinované s farmárčením, je stále hlavným zdrojom obživy pre väčšinu miestnych obyvateľov. Najzaujímavejšie na tejto časti krajiny sú prekrásne scenérie, ale zaujímavé môže byť aj rybárčenie na mori alebo lososových riekach a jazerách, ako aj plavby zamerané na pozorovanie veľrýb.

Zaujímavosti, výlety
Tromsø: mestské múzeum, morské akvárium, Polárne múzeum, katedrála;
Harstad: Severonórsky festival a festival hlbokomorského lovenia rýb /jún - júl/;
Bardu: vojnové múzeum;
Reisadalen: borovicový prales, útesy a vodopády
Blasfjord: kamenné jaskyne /2500 - 4500 rokov staré/
Bodø: lovenie morských rýb;
Røst a Vørøy: Fjord Glom, Grønnli Grotto /stalaktitová jaskyňa s podzemnými vodopádmi/, lanovka do Fagernesfjellskej vtáčej kolónie;
Sauvtso: lodné výlety na miestnych jazerách,
Hammerfest: kostol a Poludníkový kameň;
Kirkenes: North Cape /výhľadový bod na najsevernejšom bode Nórska/, Kaplnka kráľa Oskara a kaplnka svätého Juraja.
Vesterålen: rybárske osady, outdoorové aktivity.

Turistické centrá - leto a zima
Harstad, Narvik a Svolvar,
Letné centrá: Rana, Mosjøen, Bodø, Finnsnes, Tromsø, Kautokeino, Karasjok, Alta, Kirkenes, Vadsø, Hammerfest, Vardø a Nordkapp.

Trøndelag
Územie kraja Trøndelag je ohraničená na západe Nórskym morom a pásmom ostrovov, ktoré prechádzajú do Trondheimského fjordu a bohatej vnútrozemskej krajiny. Smerom na východ sa nachádzajú rozľahlé slatiny s mnohými jazerami, zatiaľ čo juhu a a juhovýchodu dominujú horské masívy Trollheimen a Sylene. Miestna farmárska krajina je pretkaná vicerými riekami. Región ponúka najmä otdoorove prírodné aktivity, najmä rybárčenie. Klimatické podmienky sú mierne, v lete sa dá bez problémov kúpať.

Zaujímavosti, výlety
Trondheim: Katedrála Nidaros, Arcibuskupov palác z 12. Storocčia, a hudobné múzeum Ringve;
Pohorie Trollheimského hrebeňa: množstvo značených turistických tratí, treking na poníkoch, lov lososov, jazda na koňoch.
Oppdal og Orkdalen: Kongsvoldská horská botanická záhrada;
Rissa: Reinské opátstvo;
Eggekvammen a Tingvoll: prehistorické monumenty - pohrebné mohyly, monolity, kamenné kruhy;
Byafossen: Helgská farma;
Steinviksholm: ruiny pevnosti z roku 1525;
Skogn, Hell, Leirfall a Lekaøya: kamenné jaskyne a pohrebiská.

Turistické centrá - leto a zima
Røros, Oppdal.
Letné centrá: Orkange, Trondheim, Stjørdal, Levanger, Verdal, Steinkjer, Namsos a Rorvik.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Ochutnávka miest - príroda Nórska - APERITÍV: Pôvodne som chcel ...