Nórsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
Nórska koruna (NOK) = 100 ore. Bankovky sú v demonináciách 1000, 500, 200, 100 a 50 korún. Mince sú v denomináciách 20, 10, 5 a 1 a 50 ore.

Kreditné karty
Všetky hlavné kreditné karty sú prijímané.

Cestovné šeky
sú akceptované v bankách, hoteloch, obchodoch a v leteckých spoločnostiach.

Menové obmedzenia
Dovoz meny nie je obmedzený. Z krajiny je možné vyvážať maximálne 5000 nórskych korún.

Úradné hodiny v bankách
pondelok až streda a v piatok: 08.15-15.30 (v lete do 15.00), vo štvrtok 8.13 - 18.00.

Jedlo a pitie
Raňajky sú väčšinou výdatné. Podávajú sa rôzne druhy rýb, mäso, syr, vajíčka a chlieb, často formou „švédskych stolov“. Veľa hotelov a reštaurácií servíruje obed typu „koldtbord“ /studený stôl/, v ktorom je ponúkaný údený losos, čerstvé kraby, morské raky ale napriek názvu aj teplé varené jedlá. Miestne sendviče bývajú obložené mäsom, rybami, syrom a šalátom.

Nápoje
populárnym alkoholickým nápojom je aquavit /schnapps/. Tvrdý alkohol je v Nórsku ťažšie dostupný ako u nás a je veľmi drahý. Pivo a víno sú v reštauráciách podávané bežne.

Nakupovanie/Suveníry
Vo väčšine miest sa nachádzajú obchody s výrobkami ľudových remesiel. Tradičné výrobky zahŕňajú kožušiny, potlačený textil, tkané výrobky, pletené výrobky, výrobky vyrezané z dreva, striebro, smaltovaný riad a porcelán. Duty free poukážky na vrátenie DPH je možné získať z cca. 2500 obchodov. Takto je možné ušetriť 11-18 % z ceny. DPH dostanete späť v hotovosti na letiskách, lodiach a pozemných hraniciach.
Otváracie hodiny: 09.00 – 17.00 od pondelka od piatku, 09.00 – 20.00 vo štvrtok, 09.00 – 13.00/15.00 v sobotu.

Sprepitné
Dávať sprepitné taxikárom nie je zvykom. Čašníci očakávajú sprepitné cca. 5% z účtu, nosiči na letiskách a staniciach si pýtajú sprepitné za každý kus odnesenej batožiny. Hoteloví nosiči majú sprepitné cca. NOK 5-10, podľa kusov batožiny.

Šport a športové aktivity
Nórske dramatické prírodné scenérie a rozsiahle divoké územia ponúkajú príležitosti pre množstvo vzrušujúcich aktivít. Z tohto dôvodu je o v Nórsku veľmi dobre postarané o vyznávačov HORSKEJ TURISTIKY. Spoločnosť Norwegian Mountain Touring Association /DNT/ ponúka výlety so sprievodcom a stará sa o udržiavanie viac ako 300 horských chát. Členský preukaz si môžete zakúpiť v kanceláriách DNT, v horských chatách alebo v turistickej kancelárii. Organizácia DNT tiež predáva mapy a poskytuje informácie.

Ľadovce
sú ďalšiou atrakciou. Najrozsiahlejší ľadovec v Európe je v Jostedalsbreen, blízko Strynu. V lete sú denne organizované pochody po ľadovcové plochy. Je dôležité, aby ste si uvedomili, že nie je bezpečné aby ste šli na ľadovec sami, bez skúseného sprievodcu.

Jazdenie na koni
Prázdniny spojené s jazdením na koňoch sa stávajú čoraz viac populárnymi. V krajine môžete nájsť jazdecké školy a kluby, kde je možné si prenajať inštruktora na výučbu jazdy. Veľa hotelov má svoje kone a ponúka jazdecké kurzy.

Cyklistika
Nórsko je populárne tiež vďaka možnostiam na cyklistiku. Mnohé staršie cesty sa postupne zmenili na cyklotrasy. Viac info: Sykkelturisme i Norge, SND, P. O. Box 448, Sentrum, 0104 Oslo

Rybárčenie
je populárne na mnohých Nórskych riekach a samozrejme aj mori, ktoré krajinu obmýva. V Nórsku sa nachádza viac ako 100 lososových riek, ktoré sa vlievajú do fjordov. Pre lov v sladkých vodách je podmienkou národná rybárska licencia, ktorá sa dá získať na každom poštovom úrade. Povolenie je platné pre sladkovodné rybárčenie, rybárenie v mori nie je obmedzené.

Lyžovanie
Nórsko tvrdí, že bolo rodiskom LYŽOVANIA. Krajina má okolo 30 000 km lyžiarskych tratí, ktoré sa kľukatia nórskou scenériou. Bežkárskemu aj zjazdovému lyžovaniu sa môžete oddávať od novembra do konca mája. Lyžovanie je vraj najpríjemnejšie pred Veľkou nocou, keď sú dni dlhšie. Veľa bežkárskych stôp je osvetlených.

Golf
Oslo/ cesta Bogstad /, Stokke /medzi Tønsberg a Sandefjord/ a Meland /36 km severne od Bergenu vo fjordovej krajine pri Herdlafjord / majú 18-dierové golfové ihriská. Ihriská s kratšími dráhami sa nachádzajú v mestách Bergen, Sarpsborg, Hamar, Kristiansund a Trondheim. Dohromady má Nórsko 25 18-dierových golfových ihrísk.
Veľa hotelov má svoje vlastné tenisové kurty. Mnohé ubytovacie zariadenia poskytujú na prenájom, lode, výstroj pre windsurfing alebo vodné lyžovanie a ponúkajú tiež služby inštruktora. Nórske pobrežné a vnútrozemské vody sú v teplých mesiacoch ideálne na kúpanie.

Turisticky zaujímavé podujatia
TERMÍN/NÁZOV OSLAVY/MIESTO/PROGRAM
január/International Film Festival/Tromsø/filmový festival
január/Northern Light Festival/Tromsø/
február/Winter Arts Festival/Lillehammer/hudby, divadlo, výstava umenia
marec/Finnmarkslopet/Alta-Alta/najdlhší európsky závod psích záprahov
apríl./Bergen Spring Hat Festival//
máj/Mayjazz/Stavanger/jazzový festival
máj/Bergen International Festival//hudobný, kultúrny festival
jún/Viking Festival/Kopervik/trhy, historické hry, koncerty, vikingský kemp
júl/Glad Mat/Stavanger Harbour/festival jedál
august/Telemark Folk Festival/Bø I Telemark/medzinárodný folklór, hudby, dance, dielne
august/Peer Gynt Festival/Vinstra / Gala/
september/Oslo Marathon/Oslo/
október/Bergen International Film Festival//filmový festival.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...