Oslo - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Nórsko je ukážkovým príkladom toho, že zmyslom blahobytu a bohatstva nie je jeho vystavovanie na obdiv. V severskej krajine vyzerá všetko veľmi prirodzene a skromne.

Oslo leží v juhovýchodnej časti Nórska. Je to hlavné mesto, kde sa medzi historické stavby stále viac vnárajú moderné architektonické skvosty. Keďže je zároveň prístavným mestom, dýcha voľnosťou mora a diaľok.

Ekonomicky sa nórska metropola pohybuje v absolútnej svetovej hospodárskej špičke, i keď nie je žiadnym obrím mestom, naopak, skôr väčším sympatickým malomestom.

Oslu na sympatiách nepridala rozsiahla cudzinecká štvrť situovaná východne od centra, ktorá svojim balkánskym koloritom a štandardom vonkoncom nekorešpondovala s inak príjemným mestom a prirodzenou harmóniou ostatného Nórska.

Naopak, najpríťažlivejšími zónami mesta sú: nábrežie Oslofjordu v okolí známej dominanty – radnice, os mesta formuje nákupná trieda a čiastočne pešia zóna Karl Johans Gate, úplne výnimočný Frognerpark, polostrov Bygdoy a vilová štvrť Holmenkollen.

Holmenkollen je situovaný v mierne hornatej časti mesta, v štvrti je krásna vilová oblasť s majestátnou dominantou – svetoznámym skokanským mostíkom a príjemným okolitým areálom. Z jeho vtáčej perspektívy je možné vidieť celý amfiteáter Osla, zálivy Oslofjordu, po ktorých sa nehlučne kĺžu obrovské lode, polostrov Bygdoy a ešte nedávno veľmi frekventované letisko.

Samotná poloha metropoly je veľmi pôsobivá, pretože sa rozkladá v akomsi prírodnom amfiteátri, ktorý stúpa od centra mesta pri morskom fjorde až po posledné vily na kopcovitom obzore nad ním. Iba sto kilometrov južne od Osla je nórsko-švédska hranica, ktorá sa nachádza nad krásnym fjordom.

Metropola má jeden fascinujúce a jedinečné lákadlo – Frognerpark, ktorý je tak enormne navštevovaný turistami, že často musia čakať aj vyše pol hodiny, aby sa mohli so svojimi sprievodcami vydať na jeho prehliadku.

Pán Vigeland - svojský umelec-sochár, tu umiestnil realizáciu svojho životného projektu. Prostredníctvom symboliky množstva viac-menej realistických sôch a súsoší znázornil kolobeh ľudského života od narodenia po smrť. Pocity a dojmy z návštevy tejto expozície Vigelandovej nadčasovej symboliky si mnohí návštevníci určite zaradia medzi neopakoveteľné zážitky.

Nórsko buduje nové letisko asi vo vzdialenosti päťdesiat kilometrov severne od Osla, z ktorého vlak dovezie pasažierov do centra na niektorú z troch súčasných staníc.

Polostrov Bygdoy je koncentrátom mnohého, čo sa podpísalo na nórskej histórii a malo svoj podiel na vývoji nórskeho životného štýlu – je tam niekoľko múzeí, ktoré veľmi kvalitne archivujú a prezentujú nórsku históriu a umožňujú spoznať jej najznámejších velikánov.

Kultúrno-historické a národopisné múzeum pripomína svoj vzor – štokholmský Skansen, podobá sa mu aj v počte stavieb v areáli (150). Námorné tradície dokumentuje Múzeum nórskeho námorníctva, mimochodom oveľa menšieho ako vedľajšie Frammuseet, v ktorom je brilantne zreštaurovaná slávna polárna loď Fram. Iba pár metrov ďalej sa nachádza Ra II Museum og Kon-tiki – múzeum dvoch svetoznámych plavidiel Thora Heyerdala.

Oblasti na západ od stanice Oslo S (Oslo Sentralstasjon) je lepšie sa vyhnúť.

Olympijský štadión bol otvorený v r. 1938.