Nórsko - Ubytovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Hotelové ubytovanie
Po celej krajine je možné nájsť prvotriedne hotely. Ubytovacie zariadenia sú úradne zatrieďované do kategórií, kde každá kategória má presne zadefinované, ktoré služby musí zákazníkom poskytovať. Mnohé zariadenia fungujú ako rodinné firmy. Plná penzia je hosťom poskytovaná, ak sú ubytovaní na rovnakom mieste od troch do piatich dní. Hotely obvykle poskytujú zľavu pre deti, podľa ich veku. Táto zľava je poskytovaná, ak deti bývajú s rodičmi v jednej izbe a používajú prístelku.

K dispozícií je viacero programov, v rámci ktorých môžu hostia získať v hoteloch zľavy. FJORD PASS /ktorý je určený pre dvoch dospelých so špeciálnou zľavou pre deti <15 a je k dostaniu prostredn9ctvom Norwegian Tourist Board / je akceptovaný v 250 hoteloch v období od 1. mája do 30. septembra, zľavy sú možné až do výšky 20%.

Nordic Passepartour je Škandinávska karta akceptovaná vo viac ako 50 hoteloch v Nórsku, hlavne počas letej sezóny a počas víkendov, piata noc je pre návštevníka zdarma.

Scandinavian Bonus Pass /ktorý je určený pre dvoch dospelých so špeciálnou zľavou pre deti pod 16 rokov/ je akceptovaný v 45 hoteloch v Nórsku medzi 15. májom a 1. Septembrom, cez víkendy a tiež počas zimy.

Scanrail železničný sprievodný list je tiež často akceptovaný ako dokument, na základe ktorého môžete získať zľavu.
Scandinavian Hotel Express je klub cestovateľov, ktorý umožňuje návštevníkom 50%-nú zľavu v určitých hoteloch. Približne 50% z nich patria do Norwegian Hospitaly Association, P. O. Box 5465 Majorstua, 0305 Oslo.

Hosťovské domy a penzióny
Hosťovské domy a horské penzióny sú lacnejšie ale zväčša ponúkajú nižší štandard ako hotel.
Bližšie informácie Bed and Breakfast Norway

Dovolenky na farmách
Vybrané farmy sú eko-turistické zariadenia, v ktorých sa popri ubytovaní aj pracuje a každý, kto chce, môže sa k práci len tak, pre zábavu, pridať. Zapojenie do prác majiteľov farmy nie je povinné, hostia majú svoju voľnosť, môžu si naplánovať deň podľa svojich predstáv, hosťovská farma im pomôže navrhnúť túry, exkurzie alebo iné aktivity. Viac info: Trollsykling A/S, POBOX 373, Elvegaten 19, 2602 Lillehammer.

Dovolenky bez obsluhy
Horské chaty, zruby a apartmány sú poskytované na prenájom skupinám záujemcov a v konečnom dôsledku vychádzajú v prepočte na jednu osobu podstatne lacnejšie ako ostatné druhy ubytovania. Veľa zrubov má elektrické osvetlenie, kúrenie, platničky na varenie, niektoré majú petrolejové lampy, plynové bomby na varenie. Pre vodu však vo väčšine prípadov treba chodiť do blízkych studní alebo prameňov. Horské chaty sú väčšinou blízko centrálnej budovy, ktorá poskytuje obedy, miestnosť, kde je TV, sauna, obchod s potravinami atď. Všetky zruby a apartmány sú kontrolované a udržované firmami, ktoré ich prenajímajú. Viac info: www.camping.no.

„Rorbu“ dovolenka
Rorbu je chata alebo útulňa používaná rybármi počas zimnej sezónny na lov tresiek. Je vybavená všetkými dôležitými vecami. Počas leta je prenajímaná turistom. Je to najlacnejší druh ubytovania. Väčšinou sú tieto chaty či útočišťa postavené na vode. Ak si chytíte k tomu ešte aj vlastnú rybu, výrazne to cenu za dovolenku zredukuje ;-).

Domovy mládeže /internáty/
V Nórsku sa nachádza cca. 100 internátov, z ktorých niektoré sú otvorené počas celého roku. Ostatné sú domy s apartmánmi umiestnené v tesnej blízkosti školy alebo univerzity a sú otvorené len počas letnej sezóny. Mnohé z nich počas sezóny poskytujú ubytovanie aj pre turistov. Skupiny musia dať vždy zálohu na rezerváciu. V mnohých zariadeniach je možné zapožičať s spacie vaky. Všetci sú tu vítaní, ale členovia Norwegian Youth Hostel Association /NUH/, alebo podobnej asociácie v ostatných krajinách, sú uprednostňovaní a majú nárok na zľavu. Medzinárodné členské karty si môžete zakúpiť vo väčšine internátov. Internáty sú radené do skupín od 1-3 hviezdičkové. Raňajky sú v cene cca. NOK 50-60. Bližšie informácie môžete získať zo sprievodcovskej príručky, alebo priamo z Norkse Vandrehjem, Dronningersgt 26, 0154 Oslo 1.

Hotely

Kde
Príchod
Odchod