Nórsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Letecká doprava
Cesty po krajine zabezpečuje Braathens SAFE (BU) a Škandinávske aerolínie /SAS/. Zastúpenie v Nórsku majú aj Air France, British Airways, Air UK, Finnair, Icelandair, KLM, Lufthansa, Northwest, Airlines, Ryanair Sabena a Swissair.

Medzinárodné letiská: Oslo International Airport (OSL) Gardermoean je 47 km severne od Osla, otvorené je od roku 1998. Letištné rýchlovlaky medzi letiskom a hlavným mestom premávajú každých desať minút, cesta trvá 20 minút. Autobusy „SL“ a „BUSSEKSPRESS“ chodia do Oslo približne každých 45 minút.

Autom sa na letisko dostanete cestou č. 174 z Jessheimu, č. 120 z Erpestadu č 6 z Tangerudu. Okrem tradičných taxíkov premávajú aj lacnejšie letiskové taxíky, ktoré odvezú len troch ľudí naraz.

Stavanger (SVG) Sola je 14,5 km (20 - 30min) juhozápadne od mesta. Do mesta sa dostanete autobusom, premáva od 6.20 do polnoci každých 20 minút, za 30 minút jazdy zaplatíte asi 21 nórskych korún. O polovicu rýchlejšie vás do centra dopraví taxík, po desiatej hodine večer počítajte so zvýšenou tarifou.

Bergen (BGO) - Flesland - je 19 km (25 minút) južne od mesta. Autobusy premávajú trikrát za hodinu v čase od 6.45 do 21.30. Za taxík do centra zaplatíte 170 NOK.

Lodná doprava
Hlavné prístavy sú Oslo, Larvik, Stavanger, Kristiansand a Bergen.

Cestovanie vlakom po Škandinávií
Scanrail karta umožňuje neobmedzené cestovanie vlakom po Nórsku, Dánsku a Švédsku počas 21 dní. Karta platí taktiež na niektoré lodné spoje.
Na nórskych železniciach platí karta InterRail.

Cestná doprava
Medzinárodné cestné spojenie má krajina so Švédskom a Fínskom na severe.
Dopravné predpisy umožňujú používať obytné prívesy so šírkou maximálne 2,3 m.

Vnútroštátna doprava
Letecká doprava
Domáce lety prevádzkujú Braathens SAFE /BU/, Widerre´s Flyveselskap /WF/ a Scandinavian Airlines Systém /SAS/. Vo fjordovej oblasti Nórska je k dispozícií päťdesiat letísk s pravidelnými leteckými spojmi. Zlacnené letenky sú dostupné pre rodiny, deti pod 12 rokov /polovičná cena/, skupiny a penzistov.

Lodná doprava
Vo všetkých pobrežných mestách je prevádzkovaný nejaký druh lodnej dopravy a často sú k dispozícií aj turistické plavby. V krajine je viacero spoločností, ktoré sa špecializujú na výletné plavby.

Železnice
Všetky trate sú obhospodorované spoločnosťou NSB /Norwegian State Railways/. Hlavné vnútroštátne koľajové dráhy sú Oslo-Trondheim /Dovre Line/, Trondheim - Bodø /Nordland Railway /, Oslo-Bergen /Bergen Railway/ a Oslo-Stavanger /Sorland Railway/. K dispozícií sú trate do Charlettonburg /Stockholm/ a Haldenu /Malmo/ na trati smerom do Švédska. Sedadla v expresných vlakoch vyžadujú miestenku. V diaľkových vlakoch sú k dispozícií reštauračné vozne a ležadlové vozne (na dlhé vzdialenosti). Ťažkú batožinu môžete poslať vopred. Deti mladšie ako štyri roky cestujú zadarmo, deti od 4-14 rokov platia polovičnú cenu.
Scan Rail Pass ktorý platí pre celú Škandináviu, ponúka značné zľavy.

Cestná doprava
Jazdí sa na pravej strane vozovky. Cestný systém je premenlivej kvality /špeciálne na severe počas zimných mesiacov/.

Autobus
Hlavné diaľkové vnútroštátne autobusové linky sú z Br /v Telmark/ do Hausgesund /8 hod./, z Llesund-Molde-Kristiansund do Trondheimu /8 hod./ a z Fauske to Krikenes /štyri dni/ s linkami do Br na severe. K dispozícií je aj široká sieť lokálnych autobusových spojov, ktoré zväčša prevádzkujú spoločnosti vlastniace tajekty. Info o spojeniach a rezerváciách NOR-WAY Bussekspress AS.
Pre každého kto hodlá využívať verejnú dopravu je nevyhnutnou pomôckou „Rutehfte“ - oficiálny cestovný poriadok, ktorý obsahuje vyčerpávajúce údaje o všetkých spojoch.

Taxi
Vo väčšine prípadov sú cesty merané taxametrom. Taxíky môžete nájsť na stanovištiach taxíkov alebo si ich telefonicky objednať.

Požičovňe áut
Sú dostupné na letiskách a vo väčšine miest. Na európsky štandart sú drahé - v dôsledku cien a problémov s parkovaním robia verejnú dopravu praktickejšou. N viacerých miestach je možné si požičať bicykle.

OBMEDZENIA: minimálny vek na vedenie auta je 18 rokov.
Cestné poplatky sa pohybujú v rozmedzí od 5-50 NOK, sú vyberané na cestách vedúcich naprieč krajinou /na diaľnicach/, v tuneloch pod vodou a vo veľkých mestách ako Oslo, Bergen a Trondheim. Ako v každej krajine, i tu sú pokuty za jazdu pod vplyvom alkoholu a za parkovanie na iných miestách, ako je dovolené. Je povinnosťou mať zapnuté bezpečnostné pásy. Deti mladšie ako 12 rokov musia sedieť na zadných sedadlách vozidla.

Počas jazdy na motorke a mopede je vodič povinný mať vždy zapnuté predné svetlá, dokonca aj počas jasných slnečných dní.
Ochranné prilby sú doporučované.
Rýchlostné limity sú 80-90 km/h mimo miest - v mestách a dedinách je najvyššia povolená rýchlosť 50 km/h. Zimné reťaze alebo zimné pneumatiky je nutné počas zimy používať. Je tu veľa čerpacích staníc, avšak turisti môžu použiť svoje kreditné karty len na niektorých z nich.

Viac info: Nórsky automobilový zväz (NAF) P.O.Box 494 Sentrum, 0105 Oslo.
Miestna polícia vyžaduje medzinárodné vodičské povolenie alebo vodičský preukaz s medzinárodnou platnosťou. Zelená karta je veľmi doporučovaná. Maximálny dovolený obsah alkoholu v krvi vodiča je 0,5 promile .

Mestská doprava
V hlavných mestách spoľahlivo funguje verejná doprava. V Oslo premávajú autobusy, vlaky, metro a električky. Lístky si kupujete dopredu a v dopravnom prostriedku si ich sami označíte, v priebehu hodiny je možné bezplatne prestupovať..
V mestách sú taxikári povinný používať taxametre.

CESTOVNÉ ČASY: Nasledujúca tabuľka ukazuje približné časy ciest /v hodinách a minútach/ z Oslo do ostatných väčších miest v Nórsku.

Lietadlo/Auto/Vlak/Cestná doprava/Železnica
Bergen0,35/9,00/8,00
Kristiansand 0,30/5,00/5,00
Lillehammer 0,20/3,00/2,30
Stavanger 0,35/7,00/8,00
Tromsŕ1,40/20,00/-
Trondheim 0,40/10,00/8,00

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...