Marseille - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Marseille je po Paríži druhé najväčšie mesto Francúzska a hlavné mesto Provensálska, ktoré sa nachádza východne od delty rieky Rhôny. Dnes je kozmopolitným mestom všetkých národov, ktoré žijú v okolí Stredozemného mora, vrátane arabov. Má 1 230 000 obyvateľov.

Francúzska metropola je položená v nádhernej prírodnej scenérii, ktorú tvorí azúrové stredozemné more obkolesené zlatistými kopcami a bielym vápencovým útesom slávneho pohoria Calanques. Rozkladá sa na svahoch nad malým prírodným prístavom, južne od moderných dokov. Marseillčania milujú a sú pyšní na svoje mesto.

Marseille je najstarším mestom v krajine, založené Phoceansom v r. 600 p.n.l. (vtedy sa volalo Phocee). S príchodom gréckych obchodníkov v 7. str. p.n.l. tu začal rozkvitať obchod. Neskôr sa rozvíjalo pod rímskou správou (Massilia) ako trhové centrum. V 15. – 19. stor. sa mesto rozšírilo do obchodného prístavu a lokálneho priemyselného centra.

Nachádza sa tu známy hrad If zo začiatku 16. str., ktorý dlho slúžil ako väznica. Medzi jeho väzňov patril i gróf Monte Christo, hrdina rovnomenného románu od Alexandra Dumasa. Francúzska hymna Marseillaisa získala svoje meno po jednotke dobrovoľníkov, ktorí v r. 1792 pochodovali na Paríž, aby sa pripojili k tamojšej revolúcii.

Mestské centrum je formované spleťou úzkych uličiek a priechodov – je uzatvorené novými štvrťami, na ktorých sú široké ulice a moderné budovy. K najznámejším sa radí Unité d''Habitation, obytný blok navrhnutý architektom Le Corbusierem (1887-1965), dokončený bol v r. 1952. Tento stavebný komplex je považovaný za medzník v modernej architektúre.

Marseille chce znovu získať svoj bývalý lesk a opäť sa stať hlavným mestom Stredomoria. Malo by k tomu prispieť i nové spojenie rýchlovlakom TGV, ktorý umožní za tri hodiny prekonať vzdialenosť 750 kilometrov od Paríža.

Prímorské mesto je vstupnou bránou do Afriky a uzlovým bodom mnohých lodí plaviacich sa po Stredozemnom mori. Marseille bol vždy kultúrnym centrom (Alexandre Dumas mesto nazýval „stretávací bod celého sveta“). I keď niekedy s problémami, predsa len imigranti prispeli k rozvoju mesta, ktorý je dnes rušným morským strediskom tešiacim sa z pulzujúceho života.

Boom hudby a módneho priemyslu pritiahol mladých ľudí, ktorí podnecujú dynamiku metropoly. Rozšírením liniek TGV, ktoré skrátili cestovný čas z Paríža na 3 hodiny a z Londýna na 6 hodín, sa Marseille stalo ideálnym východiskovým bodom na podniknutie prieskumu nádhernej oblasti Provensálska.

Prímorské mesto má mierne pobrežnú klímu po celý rok, je tu teplo a slnečno počas väčšinu roka (viac než 3000 hodín).