Hrad Krásna Hôrka - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Neďaleko od Rožňavy sa na vŕšku pod podhradskou obcou rozprestiera hrad Krásna Hôrka. Ten vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského Rudohoria. Vlastnili ho tri významné rody: Mariássyovci, Bebekovci a posledný majitelia Andrášiovci. 


Dominantnou hradu Krásna Hôrka je najmä jeho masívna veža, ale aj hradný palác a neodmysliteľné opevnenie. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až táto značná prestavba dala hradu dnešnú podobu.  


Do roku 1812 bol hrad Krásna Hôrka obývaný. Posledný majiteľ D. Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho dokonca sprístupnil verejnosti. Neďaleko Krásnohorského Podhradia aj dal postaviť nádherné secesné mauzóleum. V roku 1946 začali na hrade rekonštrukčné práce.  


Hrad je prístupný verejnosti ako múzeum dobového nábytku, zariadenia a aj ako galéria. Krásna Hôrka je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. 


Obec ponúka viacero zaujímavostí, z nich najväčšou je hrad Krásna Hôrka, ale turisti navštíviť môžu aj zaujímavú obrazáreň alebo neďaleké mauzóleum. Dedinka sa navyše nachádza len pár kilometrov od Národného parku Slovenský kras. Krásnohorské podhradie a jeho okolie je ideálne pre dovolenku. Stačí si len vybrať ubytovanie. 

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice