Furkotská dolina - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Vysokotatranská Furkotská dolina leží na západ od Štrbského Plesa medzi hrebeňmi Ostrej a Soliska. Od Doliny Suchej vody ju oddeľuje hrebeň, začínajúci sa Sedielkovou kopou, v ktorom je výrazná Ostrá veža. 


Od Furkotského štítu na juhovýchod cez Bystré sedlo sa tiahne takmer štvorkilometrový hrebeň Solísk, ktorý oddeľuje Furkotskú dolinu od Mlynickej doliny. Dolinu pretína niekoľko prahov. Na nich sú všetky typy tatranských jazier, čo je hydrogeologickou zvláštnosťou doliny.


Na terase v pásme kosodreviny sú dve malé Furkotské plesá. Za ďalšou terasou je Nižné Wahlenbergovo pleso a za posledným prahom v závere doliny druhé najvyššie tatranské jazero, Vyšné Wahlenbergovo pleso. 


Furkotská dolina pútala pozornosť turistov už od začiatku 19. stor. Prvými známymi návštevníkmi s turistickými cieľmi boli v doline Imrich Kövi a Martin Roth. Túru uskutočnili 5. augusta. Turistický chodník vedúci cez toto sedlo však postavili až v tridsiatych rokoch 20. stor. 1879. Celá dolina je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie.


Po túre do Furkotskej doliny  je dobré zregenerovať svoje telo. Vďaka atraktívnemu prostrediu Vysokých Tatier si po výstupe môžete dopriať oddych v jednom z mnohých hotelov, penziónov, či kúpeľných domov, ktoré Vám Vysoké Tatry ponúkajú. Vysoké Tatry majú bohatú ubytovaciu kapacitu a sú ideálnym miestom pre dovolenku ako počas zimných, tak aj letných mesiacov.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele