Švédsko - Ubytovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Hotely
ponúkajú vysoký štandard. Väčšina hotelov ma reštaurácie a miestnosti s televízorom. Väčšina hotelov sú rodinnými podnikmi, no sú tu zastúpené aj veľké hotelové spoločnosti. Cez víkendy a v lete je ponúkaných množstvo zliav. V Štokholme, Malmö a Göteborgu je po celý rok množstvo výhodných ponúk ubytovanie za paušálne ceny.

Turistické hotely
Po celom Švédsku je veľa vidieckych hotelov, ktoré sú známe svojou dobrou kuchyňou. Niektoré z nich renovované panské sídla a statky, ktoré sú stovky rokov staré a celé generácie patrili tej istej rodine. Ostatné sú starými pohostinstvami. Často sú situované v obzvlášť pôvabnej prírode, alebo malebných mestečkách. V lete mnoho hotelov organizuje výlety a svojim hosťom ponúka možnosť plávania, chytania rýb, hrania golfu a iné.

Horské hotely
Dá sa v nich prenocovať a podnikať z nich horské túry. Často sú ponúkané horské túry so sprievodcom, výlety na kanoe, rybolov. Veľa z týchto hotelov sa v zime využíva ako lyžiarske hotely.

Zľavy: Niektoré hotelové siete ponúkajú ubytovanie za paušálne ceny, kde je možnosť si objednať ubytovanie vopred. Cez leto a víkendy je možnosť získať až 50% zľavu.

Dovolenka na statku
V celom Švédsku je možné stráviť dovolenku na statku.
Bežne sa ponúka nocľah a raňajky, pre ďalšie varenie je k dispozícii kuchynka. Niektoré statky ponúkajú plnú penziu. Rezervujte si ubytovanie v miestnych kanceláriách cestovného ruchu. Zoznam ubytovania na statkoch a ďalšie informácie: LRF Lantbrukarnas Riksförbund

Chaty a dovolenkové domy
Nájdete v celom Švédsku. Nachádzajú v peknom prírodnom prostredí, v blízkosti jazier, na pokojných lesných čistinkách alebo odľahlých ostrovoch. Dovolenkové domy sú väčšinou navrhované pod prísnymi predpismi miestnych úradov. Sociálne zariadenia a štandard sú preto vysokej kvality. Obývačka, dve alebo tri spálne, dobre vybavená kuchyňa sú bežným štandardom. Niekedy je potreba doniesť si vlastné prikrývky, alebo spacáky a vlastné uteráky. Chaty sú vybavené o niečo skromnejšie. V odľahlých oblastiach je možné si prenajať vidiecke domy.

Rekreačné dediny
V celom Švédsku je 250 tzv. rekreačných dedín pre dovolenkárov, ktorí chcú mať o seba na dovolenke dobre postarané. K vybaveniu patria obchody, potraviny.
Niektoré ponúkajú aj tzv. centrá voľného času, bazény, sauny, ihriská pre deti, minigolf, tenis, bedminton a volejbalové ihriská. Ďalej sú v ponuke rôzne programy na volný čas (tanec, hudba, večere pri grile, jazda na koni, rybolov atď.). Okrem toho je možné si prenajať bicykel alebo loďku. Ceny prenájmu domov v rekreačných dedinách sú závislé od štandardu, veľkosti a polohy domu. Ceny sú najvyššie počas hlavnej sezóny (od polovice Júna do polovice Augusta) a počas zimných školských prázdnin (Február).

Mládežnícke ubytovne
Švédske mládežnícke ubytovne (Vandrarhem) sú
väčšinou umiestnené vo viacúčelových budovách. Niektoré sú však aj v starých panských domoch. Sú bez obmedzenia veku. Izby sú 2- a 4-posteľové a izby pre rodiny. Sú vybavené spoločnou kuchyňou. Všetky mládežnícke ubytovne sú v lete otvorené, niektoré aj celoročne. Cez deň sú poväčšine zatvorené. Miesto si môžete rezervovať medzi 08.00-09.30 Hod a medzi 17.00-22.00 Hod. V lete sa odporúča rezervovať si posteľ vopred.

Väčšinou je pobyt v ubytovni obmedzený na 5 nocí. Adresy ubytovní sú uvedené v knihe medzinárodných mládežníckych ubytovní a v iných podobných publikáciách.

Camping
Vo Švédsku je veľa dobre vybavených kempingov a označených táborísk. Väčšinou sú umiestnené na brehoch jazier a pri mori. Mnohé z nich majú požičovňu člnov, bicyklov, tenisové ihriská, minigolf a sauny. 50 kempingov sa nachádza v horách, 12 z nich je na tej strane Polárneho Kruhu, kde slnko v lete nezapadá. Vyše 180 miest je vybavených zariadeniami pre telesne postihnutých. Medzi 1. Júnom a 15. Augustom sú všetky kempingové zariadenia otvorené. Mnohé z nich otvárajú už v Apríli a Máji. Vyše 200 miest je otvorených aj cez zimu, hlavne v lyžiarskych oblastiach.

Cena za prenocovanie v pripravenom stane, alebo v obytnom prívese je na európske pomery nízka. Na niektorých miestach sa však extra platí za použitie spŕch a kúpeľní.
Je potrebné mať pri sebe kempingovú kartu (Campingkort). Ak ju ešte nemáte, môžete si ju kúpiť v prvom kempingu. Jej platnosť potom trvá celú sezónu. Medzinárodné kempingové preukazy sú tiež platné. Švédske kempingy patria k najlepším v Európe.
Táboriská ,ktoré sú každoročne kontrolované švédskym zväzom cestovného ruchu, sú rozdelené do troch tried: 3 hviezdičky: Všetky zariadenia ako uvedené pri kempingoch, okrem toho 24-hodinová stráž, pošta, auto-umyvárka, kaviareň, možnosti varenia, programy na volný čas ako aj spoločenská miestnosť.
2 hviezdičky: denná stráž, oplotené územie je v noci osvetlené, telefón, prípoj elektriny pre obytné prívesy, odtoková rúra, zásuvky pre holiace strojčeky, stánky a obchod s potravinami.
1 hviezdička: každodenné inšpekcie, zábradlie pri vchode, smetný kôš, pitná voda, WC, horúca voda na umývanie, sprchy.

Stanovanie vo voľnej prírode je, okrem rolí a pasienkov, tiež prechodne povolené.

Treba dbať na to, že motorové vozidlá smú jazdiť len na spevnených povrchoch.

Ďalšie informácie získate od zväzu švédskych kempingov: Sveriges Campingvärdars Riksförbund (SCR) Box 255, S-45117 Uddevalla.
Plynové bomby je treba si radšej doviezť, pretože je problémom ich kúpiť.

Kempingové kabíny
sú dobrou alternatívou k stanom a obytným prívesom. V 350 táboriskách je 4400 obytných kabín. Majú 2 až 6 postelí, možnosti varenia. Je potrebné si so sebou priniesť spacáky alebo prikrývky.

Hotely

Kde
Príchod
Odchod