Švédsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Švédsko je ideálnym miestom na dovolenku pre ľudí, ktorí radi obdivujú prírodu. Takmer 50% rozlohy krajiny je zalesnenej, a nespočetné jazerá ponúkajú nádherné prírodné scenérie a možnosti vodných športov. Švédske historické mestá sú veľmi pôvabné.

Štokholm a okolie
Štokholm
Prechádzku po Štokholme začnite v starom meste (Gamla Stan), ktoré svojimi peknými domami a kamennou dlažbou zanecháva živý dojem starého Štokholmu.
Hlavné ulice Österlĺnggatan a Västerlĺnggatan sú pešími zónami, v ktorých sa nachádzajú butiky, obchody so starožitnosťami a umeleckými predmetmi. V starom meste sú tri historicky zaujímavé kostoly. Storkyrkan a Riddarholmskyrkan pochádzajú z 13.storočia,

Vnútorné zariadenie nemeckého kostola (Tyska kyrkan) je barokového pôvodu. Na druhej strane prístavu sa nachádza kráľovský palác ((Kungliga Slottet)s nádhernými sálami, kráľovskými šperkami, štátnou dvoranou, kráľovskou kaplnkou, kráľovskou zbrojnicou a palácovým múzeom. Elegantná radnica bola vysvätená pred 70 rokmi a leží na brehu rieky, v blízkosti starého mesta. Z vrcholu 155 m vysokej televíznej veže Kaknäs sa naskytuje výborný výhľad na celé mesto.

Na ostrov Djurgĺrden sa dá dostať autobusom z centra, alebo kompou. Najznámejšou pozoruhodnosťou je Vasamuseum, v ktorom je vystavená 369 rokov stará vojnová loď, ktorá sa potopila v roku 1628 pri svojom spúšťaní, a ktorá objavená v štokholmskom prístave roku 1961. Na tomto ostrove sa taktiež nachádza exteriérové múzeum folklóru Skansen. Vyše 150 budov zo všetkých regiónov Švédska utvára dojem tradičného spôsobu výstavby v rozličných regiónoch Švédska. Ďalším spríjemnením času na tomto ostrove je ZOO a akvárium. Na druhej strane ulice sa nachádza zábavný park Gröna Lund Tivoli.

V Štokholme sa nachádza vyše 150 múzeí; osem z nich leží v časti Djurgĺrden, medzi nimi aj Severské Múzeum (Nordiska Museet), Waldemarsudde Haus a Liljevalchs Konsthall.
V Múzeu Histórie (Nordiska Museet) sú vystavené prehistorické poklady, umelecké predmety a nástroje zo stredoveku. Národné Múzeum prechováva najvýznamnejšiu zbierku umeleckých predmetov.

Stockholmkortet oprávňuje návštevníkov k bezplatnému cestovaniu všetkými verejnými dopravnými prostriedkami v Štokholme, ďalej k bezplatnému vstupu do múzeíí, kráľovského paláca a ďalších pozoruhodností Štokholmu a okolia. Túto kartu dostanete v štokholmskom turistickom centre Sverigehuset. Jej platnosť je od 24 hodín po viac dní. V lete sa v Kungsträdgĺrden konajú rockové koncerty, na ktoré je vstup volný. Obľúbeným miestom stretnutí Štokholmčanov je Café Opera.

Výlety
osobnými loďami štokholmského lodného podniku sa dajú podnikať mnohé výlety a objavné cesty. Jedna takáto cesta sa volá "pod mostami Štokholmu" a je to okružná jazda, ktorá vedie časťou prístavu a po rieke Mäleren. Z ďalších je to cesta loďou od Radnice ku zámku Drottningholm, ktorý leží na malom ostrove na rieke Mäleren. Tu sa nachádza aj kráľovské divadlo z 18. storočia. Sprievodcovia sú oblečený v dobových kostýmoch. V divadelnom múzeu môžete sledovať vývoj švédskeho Divadla od doby renesancie.

Göteborg
Je druhým najväčším mestom Švédska. Najstaršia budova mesta Kronhuset (1643) leží v časti Nordstaden. V tejto budove sa nachádza mestské múzeum. V blízkosti leží Kronhusbodarna, kde sú umelecké a remeselné dielne z 18. storočia. Určite navštívte botanickú záhradu, jej skalka patrí k najkrajším na svete a obsahuje vyše 3000 horských rastlín. Palmový dom v Trädgĺrdsföreningen-Parku sa rovnako oplatí vidieť. Zábavný park Liseberg je ideálnym miestom pre deti. V Göteborgu je mnoho múzeí. Lodiarske múzeum (Sjöfartsmuseet) je jedno z najzaujímavejších. V Múzeu umenia visia okrem iných maľby Rembrandta, Rubensa, Picassa und Carl Larssona.
S tzv.Göteborgskortet máte nárok cestovať zdarma vo všetkých dopravných prostriedkoch mesta, voľný vstup do múzeí a do parku Liseberg. Túto kartu dostanete v turistických kanceláriách a je platná od 24 hodín po viac dní.

Výlety
Najlepšou cestou ako spoznať väčšinu pozoruhodností mesta je zúčastniť sa okružnej plavby na známom lopatovom parníku. Cesta trvá 1 hodinu a vedie popod 20 mostov do obchodného prístavu. Ďalšou obľúbenou plavbou je plavba, ktorá vedie k pevnosti Nya Elfsborg (17.storočie), ktorá bola postavená na ostrove pri vjazde do prístavu. Okružné jazdy po meste sú ponúkané v rôznych jazykoch. Göteborg je východiskovým bodom trojdňovej okružnej jazdu do Štokholmu, ktorá vedie oblasťou jazier k historickénu Göta-Kanal.

Dovolenkové strediská
Skĺne
Na južnom cípe Švédska leží úrodný kraj Skĺne, ktorý až do roku 1658 patril Dánsku.
Dánsku nadvládu pripomína vyše 200 hradov, zámkov a panských sídiel. Krajina je tu kopcovitá s množstvom lesov, polí a pasienkov, ale len málom jazier. Východné, južné a západné pobrežie má dobré podmienky na kúpanie a rybolov. Krajinou vedie mnoho úzkych ciest ideálnych pre cyklistov. Nachádzajú sa najkrajšie golfové ihriská v krajine.

Malmö
je priateľské mesto s idylickými kanálmi a zákutiami. Predovšetkým navštívte impozantnú renesančnú radnicu a zámok.

Tzv. Malmökortet ponúka rôzne výhody. Okrem iného bezplatné cesty regionálnymi autobusmi a voľný vstup do múzeí. Túto kartu dostanete v kanceláriách cestovného ruchu priamo v meste.

Výlety
V stredovekom meste Lund sa nachádza románsky chrám z 12. storočia. Pozoruhodné sú okrem iného astrologické hodiny zo 14. storočia, univerzita a kultúrno-historické múzeum.
Miesta na dovolenku: Malmö, Lund, Helsingborg, Ystad, Falsterbo, Mölle a Bĺstad.

V krajine švédskeho skla
Český prisťahovalci v 18. storočí založili v Smĺlande, severne od Skĺne, švédsky sklársky priemysel. V Orrefors, Kosta/Boda a ostatných sklárňach pracujú ešte aj dnes fúkači skla podľa tradičných metód. Smĺland je veľkou provinciou a "Ríša skla" je len jej malou časťou. Je to veľmi pekná oblasť, zvlášť vhodná na dovolenku. Je tu mnoho lesov, jazier a točitých ciest. V provincii Blekinge je mnoho dubových lesov, ktoré lákajú milovníkov prírody k dlhým prechádzkam. Touto provinciou vedie aj jeden z najkrajších turistických chodníkov, 240 km dlhý Blekingelede. Pri baltickom mori je mnoho nádherných, malebných pláží. Trocha stranou, uprostred rozsiahlych lesov ležia obce Växjö a Kalmar, ktoré priťahujú každý rok množstvo turistov.

Výlety
Po-Pia 08.00-15.00 Hod. sú pre návštevníkov sprístupnené sklárne, kde môžu sledovať sklárov pri práci. K ostrovom Visingsö a Vättern sú ponúkané plavby loďou.

Na malebnom ostrove Öland je pevnosť.

Miesta na dovolenku
Sölvesborg, Karlshamn, Ronneby, Karlskrona, Ljungby, Värnamo, Gränna, Oskarshamn, Västerrik, Jönköping, Växjö und Kalmar.

Západné pobrežie
Halland je dlhá, úzka provincia, ktorá sa rozprestiera pozdĺž západného pobrežia. Krajina je so svojimi kilometre dlhými plážami, obklopenými borovicovými lesmi, pastvou pre oči.

Vo vnútrozemí sú údolia, horské hrebene, lesy a trasoviská, porastené vresom. Výletné ciele sú trhové mesto Kungsbacka, na severe provincie a polostrov Onsala, na ktorom sa dá kúpať, jazdiť na plachetnici a rybárčiť. Fjärĺs Bräcka je pieskovcový horský hrebeň, ktorý pochádza z doby ľadovej. Ďalej na juhu leží Varberg, jedno z najväčších kúpeľných miest v provincii Halland, nad ktorým sa čnie pevnosť z 13. storočia. Ďalšími dovolenkovými oblasťami sú Falkenberg und Tylösand s dunami a borovicami chránenou piesočnou plážou. Hlavným mestom Hallandu je dôležité prístavné a priemyselné mesto Halmstad. Vody západného pobrežia sú zohrievané Golfským Prúdom, preto sú tu miesta vhodné na plážovú dovolenku. V provincii Bohuslän je mnoho idylických miest na opaľovanie. Pobrežie má mnoho zálivov a kamenných ostrovov.

Na juhu švédskeho západného pobrežia medzi mestami Strömstad a Laholm sa nachádzajú dlhé piesočné pláže, skalnaté pobrežie a chránené zálivy. Vo vnútrozemí určujú vzhľad krajiny lúky a malé rybárske dediny.

Dovolenkové miesta: Göteborg, Halmstad, Lysekil, Tylösand, Falkenberg, Varberg, Bovallstrand, Hunnebostrand, Kungshamn a Smögen ako aj ostrovy Orust a Tjörn.

Gotland a Öland
Obidva najväčšie švédske ostrovy ležia v Baltickom mori, juhovýchodne od švédskej pevniny. Je tu viac slnka ako inde vo Švédsku. Ostrovy sú predovšetkým zaujímavé pre obdivovateľov vtákov a kvetov a nachádza sa tu mnoho historických mestečiek a miest, stredoveké hrady a hroby. K obidvom ostrovom je každý deň viac spojení kompou, na Öland sa dostanete aj autobusom cez najdlhší most v Európe (pri mesta Kalmar). Všade je možnosť si prenajať bicykel.

Výlety
Na obidvoch ostrovoch sú mestá z doby kamennej, bronzovej a železnej. Na ostrove Gotland sa nachádzajú známe kvapľové jaskyne Lummellunda. Kattlundsgĺrd je pekným stredovekým mestom. Historické centrum starého hanzového mesta Visby je obkolesené stredovekým múrom, porasteným ružovými kermi.

Výletné ciele na ostrove
Öland: kráľovské letné sídlo pri Sollidene, hrad Burkholm, stredoveký kostol v Gärdslösa, opevnená dedina pri Eketorpe ako aj početné rúnové kamene Vikingova veterné mlyny.

Dovolenkové miesta
Visby a Borgholm.

Švédska jazerná oblasť
Kolískou švédskej kultúry sú: provincia Västergötland, Dalsland a Värmland na západe, Närke, Västmanland a Dalarna na severe a Östergötland, Södermanland a Uppland na východe. Väčšina obyvateľstva Švédska žije v oblasti jazier a výber hotelov, kempingov a penziónov na vidieku je dobrý. Krajina je rovinatá, s množstvom lúk a veľkých jazier.

Výlety
vo Västergötland sa môžete prezrieť zámok Läckö, plaviť sa po kanále Trollhätte smerom do Göteborgu pozdĺž západného pobrežia, plaviť sa na kanoe alebo chytať ryby.

Na severe provincie začína park Tiveden, jeden z najkrajších národných parkov vo Švédsku. Närke: oplatí sa vidieť panský dom Stjernhov a v 17. storočí postavené pohostinstvo pri Grythyttane v Västmanlande. Dalarna: Na rôznych miestach pri malebnom Siljansjö sa v lete koná hudobný festival. V Sundborne pri meste Falun si môžete prezrieť dom a záhradu švédskeho maliara Carla Larssona. Provincia je známa umeleckými remeslami. Dalarna je tiež ideálnym miestom na výlety do prírody. Na ostrove Sollerön sa nachádzajú hroby Vikingov a v Kolmĺrden je ZOO a safari park.

Zámok Gripsholm leží v kraji Södermanlande. V kraji Östergötland môžete na mnohých ostrovčekoch vychutnávať ticho a pokoj. Ďalšími dovolenkovými cieľmi sú univerzitné mesto Uppsala (zámok, obrovský chrám a významná univerzitná knižnica) a barokový zámok Skokloster.

Dovolenkové miesta
Skara, Karlstad, Lidköping, Örebro, Askersund, Grythyttan, Rättvik, Leksand, Vadstena, Linköping, Tällberg, Sunne, Mariefred (hrob spisovateľa Kurta Tucholskeho), Uppsala, Sigtuna a Björkön.

Východné pobrežie (severne od Štokholmu)
Na juhu leží provincia Gästrikland so svojimi smrekovými lesmi. Severne od tejto provincie leží Hälsingland, oblasť veľkých jazier a pre tento región typických drevených, panských domov. V oblasti Medelpad, ktorá je dnes jednou z najpriemyselnejších častí Švédska je mnoho pekných miest, kde je možné si prenajať dovolenkový dom a rybárčiť.
V tejto oblasti je mnoho stredovekých miest.

V provincii Ĺngermanland návštevníkov očakáva jeden z najkrajších krajov v celom Švédsku s lesmi, horami, jazerami, ostrovmi, a fjordmi. Kto hľadá nedotknutú prírodu mal by navštíviť Västerbotten. Najvhodnejším miestom na oddychovú dovolenku je pobrežie Norrland, ktoré je tiež nazývané "švédska riviéra. Vo vnútrozemí je mnoho čistých jazier a riek bohatých na ryby. Dobrými cestami sa dostanete do južného Lapplandu. Ak pôjdete ďalej pozdĺž pobrežia, narazíte pri Lövĺngere na stovky dovolenkových chát a domov, ktoré je možné si prenajať. Pri Polárnom kruhu je teplota vody a vzduchu v lete podobne príjemná ako pri stredozemnom mori, a taktiež je tu mnoho slnka.

Norrbotten je s mnohými horskými riekami rajom pre rybárov. Rybolov na mori je tiež možný.
Dovolenkové oblasti: Furuvik, Gävle, Söderhamn, Hudiksvall, Bollnäs, Ljusdal, Arbrĺ, Järvsö, Sundsvall, Härnösand, Ramsele, Umeĺ, Piteĺ, Luleĺ a Boden.

Lappland
V Lapplande žije len 5% švédskeho obyvateľstva na 25% celkovej rozlohy Švédska. Táto krajina ja lákavá a nehostinná zároveň. Turisti, ktorý opúšťajú označené horské chodníky, robia tak na vlastné nebezpečenstvo. Najznámejšia horská trasa sa volá Kungsleden a ponúka skúseným turistom možnosť vyliezť na najvyšší vrchol Švédska, Kebnekaise.

Ostatné obľúbené horské trasy sa nachádzajú v národných parkoch Padjelanta (najväčší švédsky národný park, vysokohorská oblasť s množstvom jazier, označených turistických chodníkov a chát) a Sarek (vzrušujúca horská oblasť, no nenachádzajú sa tu označené horské chodníky ani chaty)

Jämtland hraničí s južným Lapplandom; na svoje si tu v zime prídu lyžiari a v lete turisti a rybári. Härjedalen: navštívte Bussarde, Rentiere, Biber, Luchse.

Výlety
V Gällivare sa každoročne konajú trhy. V meste Jokkmokk nájdete zbierku laponského umenia ako aj starú laponskú dedinku Lapp Staden so 70 kužeľovitými laponskými drevenicami. V Arjeplogu je múzeum laponskej kultúry. Na ostrove Frösö nájdete cintorín z doby železnej a stredoveký kostol. Lanovkou sa môžete z Ĺre vyviezť k vrcholu Ĺreskutanu.

Dovolenkové oblasti
Kiruna, Gällivare, Jokkmokk, Arvidsjaur, Ammarnäs, Tärnaby, Ĺre, Storlien, Storuman, Sylarna, Blĺhammaren a Östersund. Ĺre a Storlien sú dva z najznámejších lyžiarskych oblastí.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...