Švédsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Telefón
automatická diaľková voľba. Na poštách telefóny nie sú, no nájdete ich v tzv. telegrafných úradoch (Telegrafbyrĺer). Telefónne karty (Telefonkort) dostanete v novinových stánkoch a obchodoch s tabakom. Telefóny na kreditné karty sú označené nápisom " CCC". Predvoľba krajiny: +46

Mobilné telefóny: mobilné spoločnosti IQ (GSM 9010/1800 ),EUROPOLITAN (GSM 900)), a Telia AB (GSM 900).

Fax
Telefaxové centrá sú v celom Švédsku.

Internet/E-mail
Svenska Internet Centralen (Internet: http://www.sic.se), Dataphone (Internet: http://www.dataphone.net) a Net Guide Scandinavia (Internet: http://www.netg.se). Internetové kaviarne sú vo všetkých mestách a okolí.

Telegramy
Telegramová služba je vo všetkých väčších mestách.

Pošta
Niektoré poštové úrady majú cez Júl v Nedeľu zatvorené. Poštové schránky sú žltej farby. Známky dostanete v kníhkupectvách a novinových stánkoch. Leteckou poštou trvá doručenie listu v rámci Európy asi 3-4 dni. Otváracie hodiny na poštách: Po-Pia: 09.00-18.00Hod, Sa-09.00-12.00 Hod. Vo vidieckych oblastiach sú otváracie hodiny často skrátené.

Jedlo a pitie
Reštaurácie sú drahé, najlacnejšie sú obedy. Aby ste si typickú studenú misu (Smörgĺsbord) vychutnali, mali by ste pokrmy jesť v tradičnom poradí. Najskôr ochutnajte obloženého haringa so slanými zemiakmi, potom možno ďalšie pokrmy z rýb, studenú pečené mäso, paštétu, plnené teľacie mäso, alebo údené sobie mäso. Potom nasledujú teplé jedlá z haringov, mäsové knedlíky, alebo omeleta.

Pitie
liehoviny a pálenka sa pijú ľadovo chladené k studenej mise. Švédske svetlé a tmavé pivá sú rozdelené do troch tried podľa sily. Víno a sekty sú veľmi drahé. Mládeži do 20 rokov sa alkohol nepredáva. Víno, pivo a alkohol sú predávané v štátnych obchodoch, ktoré majú normálne otváracie hodiny. V nedeľu sa v reštauráciách nepredáva alkohol do 13.00 Hod.

Po polnoci je možné alkohol kúpiť len v nočných podnikoch, ktoré mávajú otvorené do 02.00 alebo 03.00 Hod. Pokuty za alkohol za volantom sú veľmi vysoké.

Nočný život
V Štokholme nájdete nespočetné množstvo pohostinstiev, kaviarní, diskoték, kín a divadiel. Na vidieku je ponuka obmedzená a večery prebiehajú pokojnejšie.
V lete sa v mnohých švédskych mestách konajú koncerty a divadelné predstavenia pod holým nebom.

Nákupy
sklo, kryštál, výrobky zo striebra, ocele a výrobky umeleckých remeselníkov.
Otváracie hodiny obchodov: Po-Pia 09.00-18.00 Hod; So 09.00-16.00 Hod. Vo veľkomestách sú nákupné domy v určité dni otvorené do 20.00/22.00 Hod, niektoré aj v Nedeľu 12.00-16.00 Hod. Na vidieku sa obchody a benzínové pumpy zatvárajú o 17.00/18.00 Hod.

Aktivity
Turistika
Veľké množstvo turistických chodníkov. Pre vytrvalcov je poruke tzv, Kráľovská cesta (Kungsleden), ktorá je dlhá 500 km, a ktorá vedie z Hemaranu pozdĺž nórskej hranice až do Abiska.

Cykloturistika
Švédsky inštitút na podporu cyklistiky ponúka v spolupráci s miestnymi kanceláriami cestovného ruchu cyklistické túry.

Golf
vo Švédsku je 150 golfových ihrísk. Jedno z nich sa nachádza v o vrchnej časti Polérneho Kruhu, takže v lete môžete niekedy hrať 24 hodín denne. O polnoci sa tradične konajú súťaže.

Zimné športy
Okrem oblasti juhu môžete so snehom rátať od Decembra do Marca. Odporúča sa predovšetkým bežkovanie. Na severe švédska je mnoho lyžiarskych stôp osvetlených. Na severe sú taktiež dobré podmienky na zjazdové lyžovanie, okrem toho sú tam ponúkané jazdy so psími záprahmi.

Vodné športy
Švédsko má stovky kilometrov pláží a 96.000 jazier so všetkými možnosťami vodných športov (člnkovanie, plavby na plachetniciach, kanoing, jazdy na divokej vode, windsurfing)
Pri skalnatom pobreží severne od Göteborgu sa od Júna do Augusta usporiadávajú potápačské kurzy.

Člnkovanie
V mnohých kempingoch je možné si požičať, prenajať člny a kanoe. Plachetnice a člny je možné si prenajať na viac ako 25 miestach vo Švédsku.

Na veľa kanáloch sú ponúkané výletné plavby. Zo Štokholmu plávať k Schären (vyše 30.000 ostrovov).

Rybolov
Na piatich najväčších jazerách nie je potrebné vlastniť rybársky preukaz, no na menších jazerách a riekach je potrebná licencia, ktorú možno získať v obchodoch so športovými potrebami a na dopravných inšpektorátoch. Taktiež sú
ponúkané rybárske zájazdy k moru. Švédsky zväz turistiky-Svenska Turistföreningen (STF) uverejňuje zoznam rybárskych prístavov, ktoré takéto zájazdy ponúkajú.

Kalendár podujatí
Január: Festival snehu (sochy z ľadu a snehu) sa koná v Kiruna a Jukkasjärvi, Lappland;
Febr. - Laponský Zimný Festival v Lapplande a Jokkmokku (skoro 400ročná tradícia). Slávnosti Severnej Žiary v Palaja.
Marec - Vasaloppet (beh na lyžiach zo Sälen do Mora).
Jún - Štkholmský maratón, Hultsfredov rokový festival.
Júl - Hudobné slávnosti na jazere Silja.
Aug.- Stredoveký festivalový týždeň vo Visby, Gotland; Džezový festival v Göteborgu.
Sep - Štokholmský festival piva.
Nov.- Štokholmský tenisový turnaj.
Dec.- odovzdávanie Nobelových cien, Štokholm.

Zvyklosti
Okrem úradného styku je vo Švédsku bežné tykanie. Nedochvíľnosť je považovaná za veľmi neslušnú. Pri vstupe do domu sa vyzúvajú topánky. Považuje sa za slušné počkať s pitím kým hostiteľ pozdvihne pohár a vysloví prípitok. Pohodlné oblečenie na volný čas je všade normálne, len v lepších reštauráciách sa očakáva elegantnejšie oblečenie. Vo verejných budovách a dopravných prostriedkoch je fajčenie zakázané.

Sprepitné
V reštauračných a hotelových účtoch je zarátaný poplatok za obsluhu, takže extra sprepitné sa neočakáva. Cez noc je tento poplatok vyšší. Taxikári očakávajú minimálne 10%.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...