Švédsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Národná letecká spoločnosť sa volá SAS (Scandinavien Airline System). S leteckým pasom "Visit Scandinavia Air Pass", ktorý má platnosť 3 mesiace, môžete lietať za zľavnené letenky medzi škandinávskymi krajinami Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko ako aj vo vnútri Švédska. Podmienkou je pochádzať z inej ako hore uvedenej krajiny.

Približné dĺžky trvania letov: Viedeň - Štokholm: 2 Hod; Frankfurt - Goteboreg: 1 Hod.

Medzinárodné letiská
Štokholmské Arlanda (ARN) leží 40km severne od mesta. Autobusové spojenie do mesta na železničnú stanicu (40 min).
Okrem toho premáva z Arlanda každých 15 min. expresný vlak (cestovný čas do mesta 20min) Na letisku sa nachádza stanovisko taxíkov, Duty-free-Shop, požičovňa áut, banky, Informácie, pošta, obchody, reštaurácie, bary a kancelária pre rezerváciu ubytovania.

Letisko Göteborg (GOT) (Landvetter) leží 25 km južne od mesta (30 min.) Autobusové spojenie na hlavnú stanicu, stanovisko taxi, Duty-free-Shop, Informácie, rezervácia hotelového ubytovania, konferenčné miestnosti, požičovňa áut, banka, pošta, reštaurácie.


Letisko Malmö (MMX) (Sturup) leží 31 km juhovýchodne od mesta (30 min). Autobusové spojenie do mesta (hlavná stanica),stanovisko taxíkov, zmenáreň, Duty-free-Shop, pošta, reštaurácia, bar.

Loď
lodný prístav v Malmö Hoverport (HMA) je vzdialený 200 m od hlavnej stanice.
Plávajú z neho rýchlolode do Dánska s prípojom na letisko v Kodani (Kastrup).

Spojenia z Nemecka: Kiel - Göteborg, odchody raz denne, Dĺžka plavby: 14 Hod. (Stena Line).
Rostock - Trelleborg, odchody dva - tri krát denne, Dĺžka plavby: 2 Hod. 45 min. poprípade 5-6 Hod. (TT-Line, Scandlines).

Spojenia z Dánska: Helsingor - Helsingborg, odchody každých 20 min, dĺžka plavby: 20min. (Scandlines, HH-Ferries, Sundsbussarna).

Frederikshavn - Göteborg, 6 až 10 krát denne, dĺžka plavby 2 až 3 Hod. 15 min. (Stena Line) Kodaň - Malmö, odchody každú hodinu, dĺžka plavby: 45 min.

Kodaň - Landskrona, odchody 1 až 2 krát za hodinu (40 min.) (Scandlines)

Fínsko - Švédsko: Najdôležitejšie spojenia: Štokholm - Helsinky (Viking Line a Silja Line, odchody raz denne, dĺžka plavby 14-15 Hod.); Umeĺ - Vaasa (Silja Line, premáva 7
krát týždenne, dĺžka plavby: 4 Hodiny)

Nórsko - Švédsko: Oslo - Helsingborg - Kodaň ; Kristiansand - Göteborg (Scandinavian Seaways).

Poľsko- Švédsko: Gdynia - Karlskrona, raz denne (10 Hod.)

Veľká Británia - Švédsko: Newcastle - Göteborg, 2 krát týždenne (26 Hodín) (DFDS Seaways).

Auto/Autobus
1.Júla 2000 bolo slávnostne otvorené nové spojenie medzi Malmö a Kodaňou (Dánsko). Toto spojenie zahŕňa 7,8 km dlhý most a 3,5 km dlhý tunel. Obe časti sú navzájom prepojené umelo vytvoreným ostrovom a znamenajú podstatné zlepšenie spojenia medzi európskym kontinentom a škandinávskym polostrovom.

Diaľkové autobusy: Autobusy spoločnosti EUROLINES premávajú skoro zo všetkých väčších európskych miest do Nemecka a odtiaľ ďalej do všetkých väčších miest vo Švédsku.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
SAS pristáva na 30 letiskách. Ceny leteniek sú pomerne výhodné, okrem toho spoločnosť ponúka rôzne zľavy. Ďalšie informácie u menovanej leteckej spoločnosti. Možnosť prenájmu helikoptéry a vodných lietadiel.

Loď
Medzi švédskymi prístavmi premáva mnoho európskych lodných spoločností.
Spoločnosť GOTLANDLINJEN premáva medzi Nynäshamn, Oskarshamn a Visby na ostrove Gotland. VEN-TRAFIKEN premáva medzi Ven a Landskrona/Helsingborg.

Od polovice Mája do polovice Septembra sú ponúkané plavby po Göta-Kanáli, ktorý spája veľké jazerá v strednom Švédsku. Plavba zo Štokholmu do Göteborgu trvá 4 dni.

Na mnohých jazerách premávajú výletné a výhliadkové lode (hlavne na severe). Ďalšie informácie v regionálnych kanceláriách cestovného ruchu.

Vlak
Sieť švédskej štátnej železnice SJ má 9900 km. V južnom a strednom Švédsku premávajú medzi väčšími mestami vlaky každú hodinu. Do riedko osídlených, husto zalesnených oblastí v blízkosti Polárneho Kruhu premáva jeden vlak denne. Väčšina vlakov je vybavená spacími a reštauračnými vozňami. Vlaky InterCity premávajú medzi mestami Malmö - Göteborg, Göteborg - Štokholm a Štokholm - Malmö. Medzi Štokholmom a Göteborgom ako aj medzi Štokholmom a Falun, Karlstad, Jönköping (cez Skövde alebo Nässjö) a Linköping premávajú superrýchle X-2000 vlaky, ktoré ponúkajú najvyšší komfort. Veľmi pekná je jazda vlakom z Kristinehamn cez Östersund do Gällivare pri polárnom kruhu.

Vlaky X-2000, Intercity vlaky a niektoré iné vlaky sú povinne miestenkové.

Zvýhodnené cestovné lístky
V ponuke sú rôzne zľavy pre rodiny i jednotlivcov. Cestovný lístok ScanRail-Ticket oprávňuje k neobmedzenému cestovaniu vlakom vo Švédsku, Dánsku, Nórsku a Fínsku. Platnosť podľa vlastného výberu na jeden mesiac, alebo na 5 vybratých dní v časovom rozmedzí 15 dní, poprípade na 10 vopred zvolených dní v časovom pásme jedného mesiaca (možnosť výberu 1. a 2.triedy). Zľavy pre deti 4-11 ročné a deti a mládež 12-25 ročné. Platia tu InetrRail pasy.

Zvýhodnená tarifa: Deti do 16 rokov - 50%. Dve deti do 12 rokov v sprievode dospelého sú prepravované zdarma, za miestenky a lôžka platia celú sumu. Mimo dopravnej špičky platia pre niektoré vlaky ďalšie zľavnené tarify pre cestovné lístky 2.triedy. Zľavy platia pre vlaky, ktoré sú v cestovnom poriadku označené červenou farbou.

Poznámka: Niektoré zľavy platia len na vybrané dni v týždni. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok.

Auto/Autobus
Švédsko disponuje veľmi dobrou cestnou sieťou a len zriedka dochádza k cestným zápcham. V odľahlých regiónoch treba kvôli divokej zveri jazdiť zvlášť opatrne (hlavne losy).

Väčšina čerpacích staníc akceptuje kreditné karty. Mnohé z nich sú otvorené 24 hodín.

Autobus
Autobusové spoločnosti GDG a Swebus zabezpečujú diaľkovú a regionálnu dopravu po celej krajine. Ponúkajú cenovo výhodné a spoľahlivé spojenia do všetkých miest krajiny. Na severe premávajú poštové autobusy.

Veľa autobusových dopravných spoločností ponúka cez víkendy zľavy na cestovné lístky.
Taktiež všade platia zľavy pre deti.
Stanoviská taxíkov sú vo všetkých mestách a na letiskách.

Požičovne áut
Vo väčšine miest sú požičovne áut. Podmienky: VP vlastnej krajiny, doklady od auta. Minimálny vek pre vodiča auta je 18 rokov, pre motocyklistu 17 rokov. Ak vozidlo nie je majetkom šoférujúceho, musí tento predložiť splnomocnenie na vedenie tohto vozidla. Zahraničný vodiči sú na území Švédska automaticky poistený zákonom predpísaným najnižším poistným. Napriek tomu majte pre istotu pri sebe Zelenú Kartu.

Dopravné predpisy: maximálna rýchlosť: mesto 50 km/h, mimo mesto 70-90 km/h a 90-110 km/h na diaľnici. Cez hlavnú cestovnú sezónu od Júna do Augusta je najvyššia povolená rýchlosť na diaľnicach 90 km/h. Toto sa netýka severných oblastí a provincií Ĺngermanland, Jämtland, Västerbotten a Lappland, kde je na diaľnicach celoročne do 110 km/h. Alkohol za volantom sa trestá vysokými peňažnými trestami a väzením.
Uložené pokuty musia byť vyplatené na mieste.

Automobily a motocykle musia mať aj cez deň zapnuté tlmené svetlo.

Deti do 7 rokov smú byť prepravované len ak je automobil vybavený detskou sedačkou alebo špeciálnymi detskými pásmi. Povinnosť pripútania sa na všetkých sedadlách.

Ďalšie informácie od švédskeho automobilového klubu (M) a od klubu KUK, obidva so sídlom v Štokholme.

Mestská doprava
Systém hromadnej dopravy v mestách je dobrý. Mestská sieť v Štokholme zahŕňa autobusy, metro a prímestské vlaky. Spoločné cestovné lístky, sieťové karty a turistické lístky si musíte kúpiť dopredu, jednotné cestovné lístky dostanete u vodiča autobusu. V Göteborgu a Norrköpingu premávajú električky. V Štokholme a niektorých iných mestách je možné podnikať výletné plavby.

Cestovné časy: zo Štokholmu do iných väčších švédskych miest

Lietadlo Vlak Auto/autobus
Göteborg 0.50 4.30 6.00
Malmö 1.05 6.45 8.00
Östersund 0.55 6.30 8.00
Karlstad 0.40 3.30 5.00
Luleĺ 1.15 15.00 20.00
Mora 1.00 4.30 6.00

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...