Štokholm - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Štokholm (švéd. Stockholm) je hlavné a najväčšie mesto Švédska, ktoré sa rozprestiera na 14 ostrovoch. Značná časť leží na brehoch jazera Mälaren a Baltického mora, takže sa priamo v centre mesta môžete kúpať alebo napríklad chytať ryby.

Najstaršia zmienka o ňom je z polovice 13. stor., je sídlom kráľovskej rodiny, leží pri ústí jazera Malären do Baltického mora a je nazývaný tiež Benátkami severu.

Štokholm je tiež univerzitným mestom, mestom s množstvom múzeí a sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každoročne od roku 1900 udeľuje významným osobnostiam sveta Nobelove ceny.

Jeho historické centrum Gamla Stan (Staré mesto) leží na ostrove Stadsholmen. Tvoria ho kľukaté úzke uličky s množstvom reštaurácií a obchodíkov. Má množstvo historických stavieb ako sú kráľovský palác či Storkyrkan (Veľký kostol - miesto korunovácie švédskych kráľov).

Na námestí Stortorget v Starom meste bolo trhovisko i popravisko. Na mieste rozsiahlych archeologických nálezov dnes stojí Múzeum stredoveku. Určite treba zhliadnuť rozložitý Kráľovský palác, ktorý má 550 miestností a rozsiahle zbierky porcelánu, gobelínov a obrazov.

Riddarholmský kostol na ostrove Riddarholmen bol v minulosti tradičným miestom pochovávania švédskych kráľov.

Turisticky zaujímavé sú úzke uličky na ostrove Södermalm, či ostrovy Skeppsholmen, Kastellholmen a tiež známy zelený ostrov Djurgarden.

Tunajší Skansen je najstarší skanzen sveta - s historickými domami a dvormi, ukážkami tradičných remesiel, teráriom a ZOO.