Spišská Nová Ves - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Rozprestiera sa uprostred Hornádskej kotliny na rieke Hornád. Z juhu k nej siahajú výbežky Slovenského rudohoria.

Okolie bolo osídlené už koncom doby kamennej. Významné sú ešte pamiatky na osídlenie z veľkomoravskej doby. Pravdepodobne v 12. storočí tu už existovala staršia slovanská obec Iglov s úzkou dlhou zástavbou. V prvej polovici 13. storočia sa v jej blízkosti usadili nemeckí prisťahovalci. Založili si novú obec – Nova Villa. V druhej polovici 13. storočia obidve sídla splynuli a nastal stavebný rast Spišskej Novej Vsi s typickým širokým, dlhým, vretenovitým námestím.

Prvá písomná zmienka je z roku 1268, kde sa spomína ako pomerne vystavené sídlo. Rozsiahle privilégiá kráľa Štefana V z roku 1271 pre spišských Sasov podporili hospodársky rast mesta, predovšetkým právo na samosprávu a právo ťažiť rudy v okolitých baniach. Hoci už v 14. storočí sa tu ťažili rudy medi, striebra, železa a pracovali huty a hámre, rozkvet baníctva a hutníctva nastal až v 18. a začiatkom 19. storočia. Spišská Nová Ves patrila do Spoločenstva spišských Sasov. V roku 1412 – 1772 sa dostala spolu s inými spišskými mestami do poľského zálohu. Práve osobité postavenie 13 zálohovaných miest umožnilo ich prosperitu. Dostávali výhody od uhorských i poľských panovníkov a nepokoje a vojny sa ich až tak nedotkli. Počas týchto rokov Spišská Nová Ves vyrástla na jedno z najväčších zálohovaných miest. Okrem baníctva sa rozvíjali remeslá a s nimi spojený obchod. Z remesiel mesto najviac preslávilo zvonolejárstvo. V dielni Majstra Konráda zhotovovali zvony a krstiteľnice nielen pre Uhorsko. Najstarší bol cech kováčsky z roku 1439. Po navrátení poľského zálohu v roku 1778 vznikla Provincia 16 spišských miest a Spišská Nová Ves sa dostala na ich čelo. Už vtedy bola významné banícke a remeselnícke mesto a na tie časy mala veľký zalesnený chotár.

Od začiatku 19. storočia tu vznikli viaceré priemyselné podniky – na kameninu, na spracovanie antimónu, olejkáreň, na spracovanie na okolí ťaženého sadrovca, farbiareň, tkáčovňa, teheľňa a i. Najstaršia však bola výroba papiera od roku 1676 do konca 19. storočia. Po výstavbe Košicko-bohumínskej železnice sa stala významným železničným uzlom so železničnými dielňami. Podporilo to hospodársky rast mesta, sústredenie priemyslu. V roku 1873 založili v meste Uhorský karpatský spolok. V 20 storočí sa stala priemyselným, obchodným i administratívnym centrom stredného Spiša. Spišská Nová Ves bola známa aj svojimi školami i kultúrnym životom. Narodil sa tu filozof Arnold, právnik Karol Juraj Rumy a pôsobil tu maliar Jozef Hanula.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Prírodný studený gejzír je svetovou raritou a národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska.
Klimatické kúpele Nový Smokovec patria medzi tie klimatické liečebné miesta, ktoré majú v strednej Európe najstaršiu tradíciu. Nachádzajú sa vo vysokohorskom prostredí slovenských veľhôr Vysokých Tatier. Ako klimatické kúpele horského charakteru má Nový Smokovec ideálnu polohu na zalesnenom južnom svahu pri úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1010 m.
Téma: Kúpele