• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Severné pobrežie

Falmouth
Falmouth je príjemný prístavný rezort vzdialený 42 km východne od mesta Montego Bay. Doporučujeme navštíviť neďaleko ležiacu „raftársku“ dedinu, kde môžete vykonať rafting na rieke MARTHA BRAE, a fascinujúcu krokodíliu farmu nazývanú JAMAICA SWAMP SAFARIS. Nachádza sa tu i rezidencia  GREENWOOD GREAT HOUSE, ktorú kedysi vlastnil Barrett Brownings. V kostole ST PAUL sa konajú v nedeľu bohoslužby, v ktorom si návštevníci môžu vypočuť miestny chór.

Ocho Rios
Ocho Rios leží asi 108 km východne od Montego Bay. Hovorí sa, že názov mesta pochádza zo starého španielskeho slova pre burácajúcu rieku, alebo podľa modernej španielčiny názov vyjadruje osem riek. Ocho Rios bol v minulosti ospalou rybárskou dedinou, dnes je to turistický rezort s hotelmi medzinárodnej úrovne, s reštauráciami ponúkajúcimi rozmanitosť národných kuchýň. Mesto si uchovalo niečo z ospalej atmosféry malého jamajského mestečka. Medzi najúžasnejšie jamajské prírodné pozoruhodnosti patria vodopády na rieke DUNN, ktoré vytvárajú schody z krištáľovej vody smerujúce do blízkej botanickej záhrady.

Ocho Rios je rajom pre milovníkov záhrad. Botanické záhrady SHAW PARK vystavujú fascinujúcu rozmanitosť exotickej flóry, vďaka ktorej mesto s obľubou navštevujú turisti. Medzi obľúbené destinácie zájazdov patrí oblasť  BRIMMER HALL a PROSPECT, kde si cestovatelia vyskúšajú prácu na plantáži, na ktorých neustále rastú banány, korenie a cukrová trstina, ktorá sa zberá tradičnými technikami dedenými po celé generácie. Do cestovných plánov by ste mali zahrnúť cestu pozdĺž FERN GULLY, ktorá vedie paralelne so starým korytom rieky, pričom sa vinie v dĺžke 6.5km údolím plného papradia. Medzi ďalšie cesty patrí splav JAMAICA NIGHT po bielej rieke, pri ktorom sa plavíte v kanoe nočnou riekou osvetlenou fakľami za zvuku bubnov. Občerstvenie a bar pod holým nebom sa nachádza na brehu rieky.

VÝLETY: KOLUMBUSOV PARK situovaný v zálive DISCOVERY (objav) pripomína Kolumbusov príchod na Jamajku. Nachádza sa tu múzeum (pod holým nebom) otvorené denne 24 hodín, v ktorom sú vystavené relikty jamajskej histórie. Ďalšie výlety sa uskutočňujú do zálivu RUNAWAY, v ktorom sú nádherné pláže, vynikajúce podmienky pre scuba potápanie a jazdu na koni. Vyhľadávané sú i jaskyne RUNAWAY, ktoré poskytujú návštevníkom plavbu na člne (35m pod zemským povrchom) po jazere vytvorenom vo vápencovom masíve GREEN GROTTO.

Prístav Antonio
Považuje sa za jeden z najkrajších karibských zálivov. Prístav Antonio je obkolesený pohorím BLUE MOUNTAINS. Mesto bolo založené v 16. storočí. Medzi pamätihodnosti patrí MITCHELL’S FOLLY – dvoj-poschodové pánske sídlo postavené americkým milionárom Dan Mitchellom v r. 1905, a ruiny 60-tich izieb domu GREAT HOUSE. Okolité more ponúka vhodné podmienky na lovenie rýb (kráľovská ryba, yellowtail, wahoo a bonito). Každoročne sa tu konajú preteky plachetníc Blue marlin, na ktorých môžete vyhrať najväčšiu cenu v podobe modrej malej plachetničky. Tieto preteky prebiehajú súčasne s Jamajským medzinárodným rybolovom, ktorý sa koná každú jeseň v Port Antonio. Rafting je dostupný na rieke RIO GRANDE, ktorý zahrňuje plavbu dvoch pasažierov na bambusových raftových člnoch. Splav sa začína v pohorí Blue Mountains v BERRYDALE, plavba pokračuje cez banánovú plantáž a plantáž cukrovej trstiny, a končí v zálive MARGARET’S BAY. Obľúbeným miestom pre piknik sú blízko ležiace vodopády SOMERSET. Pláže v Port Antonio sa nazývajú SAN SAN a BOSTON (boli tu objavené jamajské prasatá). Modrá lagúna, ktorú tvorí zátoka so slanou vodou, ponúka vhodné podmienky na lovenie rýb, plávanie a vodné lyžovanie. Pokladá sa za najkrajšiu zátoku v Karibiku.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 23.10.2002