• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kingston a Juh

Kingston je hlavným mestom Jamajky a jej kultúrnym centrom. Je najväčším prirodzeným prístavom v Karibiku (siedmy najväčší na svete). Kingston je priemyselným centrom, v ktorom sa georgiánska architektúra mieša s modernými architektonickými blokmi úradov, zatiaľ čo na periférii mesta sa rozprestierajú stovky domov a chatrčí, v ktorých bývajú miestni obyvatelia pracujúci v meste. I keď hlavný turistický ťah smeruje na pláže a obľúbené prázdninové rezorty, hlavné mesto ponúka návštevníkom veľa pamätihodností.

Turistom doporučujeme pozrieť si Národnú galériu umenia s výstavou moderného umenia. V botanickej záhrade HOPE sa nachádza rozsiahle zastúpenie stromov a rastlín, známa je najmä orchideami. V nedeľu do poludnia tu hrávajú skupiny. Trh remeselných výrobkov je na ulici King. Na najvyššej časti polostrova hraničiaceho s prístavom KINGSTON, leží mesto PORT ROYAL, v ktorom sa nachádza múzeum dávnych čias mesta Port Royal (jamajské starobylé mesto, ktoré po zemetrasení v r. 1692 kleslo pod úroveň hladiny mora). Toto mesto bolo známe ako najbohatšie a najnemorálnejšie mesto na svete pod vládou kapitána Morgana a jeho pirátov. Múzeum WHITE MARL ARAWAK vyhľadáva svetová turistika, môžete si tu pozrieť artefakty a pamiatky starovekých kultúr indiánov Arawak. Univerzita Západných Indiánov bola postavená na plantážach cukrovej trstiny, otvorená je i pre verejnosť. Obľúbeným miestom dostihov je CAYMANAS PARK, kde si môžete každú stredu a sobotu vsadiť na koňa (tiež počas prázdnin).  

Španielske mesto
Pár kilometrov na západ od Kingstonu sa nachádza bývalé hlavné mesto Jamajky Španielske mesto. Námestie tohto mesta je jedným z najlepších príkladov georgiánskej architektúry na západnej pologuli. Španielska Katedrála sv. JAGO DE LA VEGA je najstaršia na americkom kontinente.

Mandeville
Mandeville leží uprostred prekrásnych záhrad, v srdci jamajského priemyslu s citrusovými plodmi, 600m nad úrovňou mora. Je to najvyššie položené mesto na ostrove. Mandeville sa vyznačuje miernejšou klímou, ktorá je pri pobreží veľmi horúca. Turistom ponúka golfové ihriská, tenisové kurty a možnosť jazdy na koni. Mesto je centrom bauxitového priemyslu a je vhodným štartovacím bodom pre uskutočňovanie výletov do okolia.

Južné pobrežie
Na južnom pobreží sa nachádzajú kúpele MILK RIVER SPA. Sú to prírodné rádioaktívne minerálne pramene s teplotou vody 33°C. V pohorí SANTA CRUZ môžete vykonať „milenecký skok“ z príkreho 18m vysokého útesu, ktorý prečnieva nad morom. Ďalej sa tu nachádza PLÁŽ POKLADOV a rezort  BLUEFIELDS.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 23.10.2002