Jamajka - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Strava a nápoje

Jamajská strava je veľmi pálivá, pretože sa pri jej príprave značne využíva štipľavé korenie. Základný jamajský pokrm tvorí ryža a hrach. Sviatočné jedlo je bez hrachu, s fazuľou, bielou ryžou, kokosovým mliekom a olejom, s cibuľovými výhonkami.

Medzi ďalšie obľúbené pokrmy Jamajčanov patria solené ryby (sušené tresky) a ackee (varené ovocie zo stromu ackee), silne nakorenená kozľacina a ryža, jamajská korenistá polievka (vyvarené solené bravčové, solené hovädzie, okra a indiánska kapusta známa tiež pod názvom callaloo), kurča na jamajský spôsob (dusené kurča v kokosovom oleji, s mrkvou, výhonkami cibule, so sladkými zemiakmi, cibuľou, paradajkami a korením) a vysmážané, malé, ešte cicajúce prasiatko (vykostené trojmesačné prasiatko naplnené ryžou, korením, kockami sladkých zemiakov a tymiánom zmiešaným s natrhanými kokosovými orechmi a kukuricou).

Patties je bežný jamajský snack (pečivo plnené hovädzinou a striedkou chleba), ktorý je dostupný po celej krajine, líši sa len cenou a plnkou. V stravovacích zariadeniach sa zvyčajne poskytuje obsluha.

Jamajský rum je svetoznámy, najmä značka Gold a Appleton. Rumona je lahodný rumový likér. Červené pivo je znamenité, ako i Tia Maria (káva Modrého vrchu a čokoládový likér). Na osvieženie doporučujeme čerstvý ovocný džús, a Blue Mountain coffee. Bary sú vybavené stolmi alebo barovým okienkom. Alkohol je možné kúpiť po celý deň.

Nočný život

Na ostrove sa nedá hovoriť o nedostatku nočnej zábavy, ktorý je domovom hudby reggae. Pre každé mesto i dedinku je charakteristický vlastný nočný kolorit, veľmi obľúbené sú pouličné tance. Miestny folklór sa prezentuje vo väčších hotelových komplexoch, hrá sa však i moderná hudba.

Aspoň raz do týždňa sa koná predstavenie s hltačmi ohňa, fakľami a elektrofonickou muzikou. Z nočných klubov preniká do okolia džez, soca, reggae a iný druh hudby. Viac informácií o hudobných udalostiach sa dočítate v miestnych novinách. Jamajský turistický úrad zriaďuje stretávacie večierky na rôznych malebných miestach na ostrove. Odpovedajúce informácie získate na Turistickom úrade v Kingstone, Montego Bay, Port Antonio alebo v Ocho Rios.

Nakupovanie

Medzi osobité nákupy patria výrobky miestnych remeselníkov a výhodné nákupy tovarov, ktoré sú oslobodené od cla. Medzi produkty miestnych obyvateľov patria koberce utkané na krosnách, výšivky, hodvábne sieťky, výrobky z vyrezávaného dreva, slamy, olejové maľby a sandále.

V obchode určenom pre predaj remeselných výrobkov si môžete zakúpiť vlnené prikrývky a koberce, reprodukcie cínových a čínskych nádob, ktoré sa zachovali v ruinách starobylého ponoreného mesta Port Royal zo 17. storočia. V horských dedinkách domorodci prevádzkujú dielne špecializujúce sa na výrobky z pleteného prútia, na výrobu dreveného nábytku, prikrývky na podlahu a iné vybavenia do domácnosti určené pre tropické krajiny.

Medzi jedinečné nákupy patrí jamajský rum, Rumona likér (jediný likér na svete vyrobený z rumu, ktorý je veľmi obtiažne kúpiť mimo ostrova) a Ian Sangsters Rum. Medzi miestne špeciality patrí korenistá huspenina, džemy a koreniny.

Na ostrove existujú obchody ponúkajúce medzinárodný tovar, ktorý je oslobodený od dane alebo cla. Takýto tovar sa dopravuje morskou cestou, a pretože je oslobodený od cla, môžete ho rozbaliť iba mimo jamajských vôd alebo jamajského územia. Za všetok tovar musíte platiť v jamajskej mene.

Doba predaja: Po-Pia 0900-1700. Niektoré obchody sa v stredu na obed zatvoria v Kingstone, v ostatných častiach ostrova vo štvrtok.

Sviatky a oslavy

V nasledujúcom texte je uvedený výber dôležitých festivalov a iných udalostí oslavovaných na Jamajke v r. 2002. Plný zoznam osláv získate na Jamajskom turistickom úrade.

Január
Accompong Maroon Festival (oslava Accompong Maroons v západnej časti Jamajky) Accompong, St Elizabeth.
High Mountain Coffee 10k a 5k cestný závod v Manchestri.

Február
Jamaica Fat Tyre Festival, Negril Hills-Westmoreland.

Marec-apríl
Jamaica Orchid Society Annual Spring Show and Celebration; Jamajský Karneval 2002, v Kingstone, v Montego Bay a v Ocho Rios.
Spring Break 2002 (vrátane živého koncertu reggae, súťaž v plážovom volejbale a módna šou).
Caribbean Music Expo 2002, Ocho Rios.
Montego Bay Yacht Club''s Easter Regatta.

Máj
International Test Cricket: Západní Indiáni verzus Indiáni, Kingston.

Jún
International Test Cricket: Západní Indiáni verzus Nový Zéland.
Džezový festival v Ocho Rios.
Portland Jerk Festival.

Október
Columbus Annual Regatta, Puerto Seco Beach; Fifth Annual Treasure Beach Hook n Line Canoe Tournament.
Fourth James Bond Oracabessa Marlin Tournament, St Mary.
Festival jamajského filmu a hudby, v Montego Bay.

December
Reggae Maratón a Half Marathon, Negril-Westmoreland.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...