Jamajka - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Jamajské národné aerolínie sa nazývajú Air Jamaica (JM), webová stránka:. British Airways uskutočňujú z Londýna do Kingstonu nonstop štyri lety týždenne. Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú na Jamajku, patria American Airlines, Air Canada, British Airways, ALM, BWIA, Trans World Airlines a Northwest Airlines.

Približné letové časy
Let z Kingstonu alebo z Montego Bay do Londýna trvá 10 hodín (priamy let), do Los Angeles 5 hodín 30 minút a do New Yorku sú to 3 hodiny 20 minút.

Medzinárodné letisko
Letisko Norman Manley International (KIN) je vzdialené 17 km juhovýchodne od hlavného mesta Kingstonu. Pomocou autokarov, autobusov a taxíkov sa prepravíte do mesta (čas prepravy: 30-60 minút). Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné služby, zmenáreň (otvorená do neskorých hodín), bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut (Hertz, Budget a Avis). Letisko Montego Bay (MBJ) sa nachádza vo vzdialenosti 3km severne od Kingstonu. Môžete tu nakúpiť tovar nepodliehajúci clu. Medzi letiskami zabezpečuje kyvadlovú dopravu Air Jamaica Express.

Letiskové poplatky
Na letisku a v prístave Montego Bay a Ocho Rios sa vyberá u všetkých pasažierov starších ako 2 roky poplatok J$1000 (iba hotovosť). Tranzitní pasažieri sú oslobodení od poplatku.

Loď

Z prístavu Montego Bay a Ocho Rios sa uskutočňujú nasledovné okružné plavby: Celebrity, Carnival Cruise, Costa Cruise Line, P&O Cruises, Princess Cruises, Royal Caribbean a Holland America. Z prístavov v Severnej, Strednej a Južnej Ameriky smerujú na Jamajku ďalšie námorné linky. Linka Lauro spája Stredozemné more s hlavným mestom Kingston.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Nový jamajský vzdušný expres (bývalé Trans Jamaica Airlines) prevádzkujú lety do Kingstonu, do prístavu Antonio, Ocho Rios, Montego Bay a Negrilu. Počas zimnej sezóny sa lety uskutočňujú denne. Viac informácií získate na aerolíniách tel: 922 4661 alebo (888) 359 2475 .

Loď

V krajine uskutočňuje niekoľko miestnych prevádzkovateľov okružné plavby okolo ostrova. Člny a jachty je možné si prenajať na niekoľko dní alebo i týždňov. Viac informácií získate na Jamajskom turistickom úrade.

Vlak

Železničná doprava je od r. 1994 dočasne zastavená, bez ďalšieho plánu obnovenia prepravných služieb.

Cestná doprava

Na Jamajke tvorí cestná sieť dĺžku 17,000km, z toho jedna tretina je asfaltovaná. V krajine sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Rýchlosť je v mestách obmedzená na 48 km/h, na diaľnicach na 80 km/h.

Autobusová doprava
Spoľahlivé spoje sú len v Kingstone a v Montego Bay. Mimo týchto miest je pravidelnosť spojov nižšia. Autokary a minibusy je možné objednať si vo väčšine hotelov. JUTA (tel: 952 0813; fax 952 5355) je hlavný poskytovateľ pravidelných i nepravidelných autobusových spojov. Zabezpečí i čartrovú prepravu.

Taxi
Taxíky majú červený štítok s nápisom PPV (Public Passenger Vehicle). Taxikári účtujú fixnú sadzbu. Pred nastúpením do taxíku doporučujeme vopred sa spýtať na cenu. Zvyčajne sa dáva 10% sprepitné.

Prenajímanie áut
Vo väčšine miest, na letisku, existuje možnosť prenajatia si auta u miestnych i medzinárodných spoločností. Auto si môžete prenajať i v hoteloch. Vodič musí dosiahnuť vek 25 rokov. Pri všetkých nájomných transakciách sa platí spotrebná daň 15 percent. Vodičský preukaz vydaný v UK je platný po dobu jedného roku.
Doprava v hlavnom mesta je zabezpečovaná najmä privátnymi autobusmi.

Trvanie ciest
Nasledujúca tabuľka udáva približné trvanie ciest (v hodinách a minútach) z mesta Montego Bay do iných miest na Jamajke.

- lietadlo cesta vlak
Kingston 0.30 3.00 4.00
Negril 0.20 1.30 -
Ocho Rios 0.30 2.00 -
Port Antonio 0.40 4.30 -