• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ostrov Gozo

Gozo je sesterský ostrov a druhý najväčší ostrov krajiny. Krajina pozostáva z kopcov, na ktorých sú postavené byty, strmé údolia, drsné útesy a vily, ktoré sa nachádzajú medzi broskyňovými, citrónovými a olivovými hájmi.

Gozo je sesterský ostrov a druhý najväčší ostrov krajiny. Krajina pozostáva z kopcov, na ktorých sú postavené byty, strmé údolia, drsné útesy a vily, ktoré sa nachádzajú medzi broskyňovými, citrónovými a olivovými hájmi. Na jar ostrov vzplanie kvetinovými HIBISCUS, oleandrami, MIMOSA a BOUGAINVILLAEA. Niektoré z miestnych remesiel /výšivky a pletené oblečenie/ sa predávajú z vchodov domov alebo na ulici.

Hlavným mestom ostrova Gozo je VICTORIA /predtým Rabat/, postavený Arabmi na Zámockom kopci, ktorý ponúka návštevníkom panoramatický výhľad na celý ostrov. Katedrála nemá kupolu, ale vnútri Trompe lóeil namaľovaný na strope, ktorý ponúka ilúziu kopuly. Je tu tiež katedrálové múzeum.

Archeologické múzeum obsahuje pozostatky lodných trosiek z ostrova a veci vykopané z neolitického chrámu v Ggantija.

Iné zaujímavé miesta Gozo: Pevnosť /Gran -Castello/, s historickými baštami a starými domami /jeden z nich bol urobený ako ľudové múzeum/. V Xaghra sú alabastrové jaskyne so stalaktitmi a stalagmitmi. Podzemné jaskyne sú známe ako Xerri´s Grotto a Ninu´s Grotto. Bašta v Ta´Pinu, blízko dediny Gharb je jedna z najkrajších Maltských kostolov a oficiálne pútnické miesto Vatikánu. Xewkija je malé mesto s krásnym novým kostolom, postavený okolo starej fary Kostol Jána Krstiteľa.

Vody v okolí ostrova nie sú znečistené a sú krištáľovo čisté. Najdôležitejšie pláže sú I-Qawra /dobře známa jako vnútrozemné more s bazénom s usadenými plochými kremeňmi, krištáľovo čistou vodou a s čirymi útesmi,  s neskazenou peisočnou plážou známou ako Ir-Ramla I-Hamra a Xlendi Bay. V lete tu môžete objaviť početné festivaly s ohňostrojmi a s jazdením na koňoch po ulicich. Marsalforn je rybárska dedina na severe pobrežia, ktorá je jedným z najpopulárnejších pobrežných oblastí na ostrove Gozo.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.01.2003