• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ostrov Malta

Maltské ostrovy, umiestnené takmer v strede Stredozemného mora, ponúkajú príťažlivosť jasných modrých vôd, nedotknutých zálivov a piesočných pláží, v mestách stredoveké pevnosti obkolesené stenami, krásne barokové kostoly a paláce, odrážajúce bohatú históriu ostrovov.

Valletta
mesto bolo postavené koncom 16. storočia rytiermi Sv. Jána ako nové hlavné mesto ostrova a čo je dôležitejšie, ako pevnosť veliaca impregnovanej pozície cez ostrovy. Mesto sa vyvíjalo okolo terajšej ulice Republic Street, Old Bakery Street a Merchants Street, neskôr obsahovalo  niektoré najkrajšie ukážky maltskej štýlovej barokovej architektúry na ostrovoch.

Katedrála svätého Jána má jednoduchý zovňajšok,  ale interiér je prepychovou zmesou pozlátených prvkov, mramorovej mozaikovej podlahy a oltárom, za ktorým je pozoruhodná mramorová skupiny postáv z krstu Krista. Kresby od Caravaggia sú záhlavím kostola v modlitebni. Palác Grand Master´s na Ulici republiky bol postavený pred 500 rokmi ako príbytok Veľkého Majstra z Rádu svätého Jána a obsahuje sériu malieb zobrazujúcich veľké obliehanie z roku 1565, namaľované žiakom Michelangela a skupinu gobelínov pôvodne navrhnutú pre Ľudovíta XIV. Palác má tiež zbrojnicu, ktorá má jednu z najlepších kolekcií zbraní.

Manoelské divadlo, pomenované po jednom z najpopulárnejších Veľkých majstrov, je druhým najstarším múzeom a javiskovou operou v Európe.  Hudba a balet sa hrajú od októbra do mája. Národné múzeum výtvarných umení (National Museum of Fine Art), sídli v paláci z 18. Storočia, má kolekciu nábytku, malieb a pokladov, ktoré sú spájané s rytiermi Sv. Jána. Kostol Church of Our Lady Or Victories, bol postavený v roku 1566, je najstarším kostolom vo Vallette a bol postavený, aby pripomínal víťazstvo nad Turkami.

V susednom Auberge de Provence je Národné Múzeum Archeológie, ktoré má exponáty z predhistórie. V meste sú tiež rušné trhy na Florianskom predmestí v nedeľu ráno a ďalšie iné na Obchodnej ulici (Merchants Street) od pondelka do soboty.

V tesnej blízkosti do Paoly sú archeologické náleziská Tarxien, s neolitickým chrámom, Hypogeum, komplex starobylého podzemného pohrebiska na troch úrovniach, datujúce sa 3000 rokov späť, Ghar Dalam /Temná jaskyňa/, kde sa nachádzajú pozostatky z už teraz vyhynutých vtákov a zvierať ako trpaslíčí hroch a sloni. Hagar Qim na juhu ostrova je neolitickým chrámom, datujúcim sa 3000 rokov  späť a skonštruovaným z obrovských blízko seba daných kameňov ozdobených veľmi ozdobným štýlom.

Sliema leží vo Veľkom prístave oproti Vallette. Je to rozsiahle, moderné, kosmopolitné mesto plné hotelov, obchodov, kaviarní, kín, reštaurácií, barov, klubov a diskoték. Pobrežie je skalnaté, ale napriek tomu je dobré na kúpanie. Susedný St. Julian´s je tiež živá a populárna oblasť.

Mdina je umiestnená na vysokej plošine vežiacej sa ponad zbytok ostrova. Kedysi bola hlavným mestom Maldy. Pevnosť je jedna z najkrajších dochovaných príkladov stredovekého opevneného mesta. Do mesta sa vchádza kamenným padacím mostom, ktorý vedie bludiskom úzkych uličiek, obliehaných kostolmi, palácmi a  opátstvami, spojeným s tiny piazzas. Zo zvláštneho zaujímavého normanského štýlu pochádza Palazzo Faisan, ktorý má kolekciu antických zbraní a nábytku, katedrálu a múzeum, v ktorom stále sídli obrovská zbierka umeleckých predmetov, pozostatkov z rabovania, ktorým mesto poznačil Francúzsky vpád v 18. Storočí. Z námestia Bstion sa návštevík môže kochať úžasným pohľadom na okolité polia a dediny, a tiež na záliv sv. Pavla.

Rabat má mnoho krásnych barokových kostolov, St. Paul´s a St. Agatha´s Catacombs a RomanVill. Nachádza sa tu veľa zaujímavých cestičiek v tesnej blízkosti mesta. Chadwick Lake, Dingli Cliffs a Verdala Castle vyčnievjú nad Buskett Gardens, nad jediným zalesneným územím na Malte.

Na  juhozápada je Blue Grotto, kde podľa  mytológie sirény líkali na skaly moreplavcov svojimi piesňami. Štyri jaskyne odrážajú farby koralov a minerálov vo vápencových skalách. Najokázalejšia je lue Grotto sama o sebe, kde je skoro ráno najlepší výhľad na tiché more. Autobusy idú do  jaskyne z Valletty.

Marsaxlokk, Birzebugia a Marsacala sú typickými malstkými  rybárskymi komunitami, ležiacimi pozdĺž pobrežia s prístupom na južný cíp Malty. Rybárske siete a pestrofarebne pomaľované lode s vodnou kulisou tvoria prostredie, kde rybári každý deň v rodinnom kruhu jedia čerstvo nachytané ryby. V Marsaxlokk bol nedávno objavený Chrám bohyne Juno, ktorý pôvodne užívali Grékmi ako miesto uctievania bohyne plodnosti.

Najpopulárnejšia plážová oblasť je pozdĺž severného pobrežia, kde sú hojné piesočné pláže a sú tu ideálne číre vody pre plavbu, potápanie a vodné lyžovanie. Najlepšie pláže sú Paradise Bay, Golden Bay, Mellieha Bay, Armier Bay a Ghajn Tuffieha Bay, z ktorých všetky sú počas leta veľmi obľúbené a príjemné tiché  počas jari.

Comino
Ostrov Comino, husto posiaty divokými bylinami /hlavne kmínom/, leží medzi Maltou a Gozom a je obývaný pravdepodobne tuctom roľníkov. Cesty, ktoré vedú skrz neobvyklý skalnatý terén, poskytujú jediné komunikačné spojenie a ostrov je ideálny pre niekoho, kto hľadá veľmi kľudné prázdniny. Hlavnou atrakciou je piesočné pobrežie a malé zátoky ako napríklad Modrá Lagúna.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.01.2003