Nepál - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

1 nepálska rupia (NRs) = 100 paisov. Bankovky sú v hodnotách NRs1000, 500, 100, 50, 25, 20, 10, 5, 2 and 1. Mince sú v hodnotách 5, 2 and 1, a 50, 25, 10, a 5 paisov.

Zmenáreň

V krajine je nelegálne meniť valuty mimo autorizovaných dílerov (banky, hotely a zmenárne s licenciou). Návštevníci pri výmene peňazí dostanú potvrdenie o výmene (Foreign Exchange Encashment Receipts), ktoré využijú pri mnohých transakciách vrátane predĺženia platnosti víz a povolenie pre treking.

Poznámka
Od zahraničných návštevníkov sa pri kúpe leteniek, platbe hotelových účtov a povolení na túry vyžaduje platba v zahraničnej mene.

Kreditné & debetné karty

American Express, MasterCard a Visa v turistických obchodoch, hoteloch, reštauráciách a úradoch sú akceptované. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky sú akceptované v bankách a vo väčšine hotelov. Pri trekingu je potrebné mať aj peniaze v hotovosti. Aby ste sa vyhli dodatočným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch alebo v librách.

Za jeden dolár dostanete približne 75-80 rupií, za britskú libru 110 rupií.

Menové obmedzenia

Dovoz miestnej a indickej meny je zakázaný, výnimku majú len Nepálčania a Indovia. Pri dovoze zahraničnej meny nie sú obmedzenia, ale musíte podať colné prehlásenie. Vývoz miestnej a zahraničnej meny je limitovaný podľa množstva udaného v colnom prehlásení pri vstupe do krajiny.
Iba 10 percent z množstva vymenenej zahraničnej meny za nepálske rupie si môžete znova vymeniť za zahraničnú menu pri odchode z krajiny, všetky potvrdenia o výmene si odložte.

Úradné hodiny v bankách

Banky v údolí Káthmandu sú otvorené v Pondelko - Piatok 09:00-14:30 . V iných oblastiach sú zvyčajne otvorené v Nedeľu - Štvrtok 10:00-14:30 a v Piatok 10:00-12:00. Oficiálne zmenárne sú otvorené 12 hodín denne.

Strava a nápoje

Napriek izolácií a vlastnej potravinovej produkcii Nepál nevytvoril vlastnú národnú kuchyňu. Potravu tvorí najmä šošovica a ryža (Dal Bhat). Výnimku tvorí Newarská kuchyňa, ktorá je veľmi prepracovaná a korenistá. Hlavnou zložkou potravy je ryža.

Najčastejším jedlom je dal (šošovicová polievka), zelenina s korením, chapatis a tsampa (potrava horských ľudí), ktorá sa pripravuje z mletého obilia zmiešaného s mliekom, čajom alebo vodou. Sladkosti a pikantné rýchle občerstvenie dostanete pod názvom jelabi, laddus a mukdals.

Miestna strava šerpov sa nazýva gurr a pozostáva zo surových zemiakov posypaných korením, ktoré sa grilujú ako palacinky na plochom kameni. Tibetská kuchyňa sa skladá z thukba (hustá polievka) a momos (smažených alebo varených, s plnenými knedlíkmi). Mäsitú stravu tvorí kozacina, bravčovina, kuracina a mäso z byvola. Hovädzina je zakázaná. V Káthmandu a Pokhara je veľký výber reštaurácií, mimo týchto miest je výber obmedzený. K účtu za jedlo sa priratúva 12-percentná daň.

Národným nápojom je chiya (čaj varený s mliekom, cukrom a korením; v horách sa pridáva i maslo z jaka). Obľúbeným horským nápojom je chang (pivo vyrobené z kvaseného jačmeňa, kukurice, ryže alebo prosa). Arak (zemiakový alkohol) a raksi (pšeničný alebo ryžový lieh) sa tiež pije často. Nepálske pivo je chutné, kvalitné sú aj miestny rum, vodka a gin. Miestna whisky nie je tak chutná, ale vodka z dovozu je značne rozšírená.

Nočný život

V Káthmandu je niekoľko kín, v ktorých hrajú najmä indické filmy. Ak máte záujem o westernové filmy, program nájdete v Európskom a americkom kultúrnom centre. Väčšina ľudí chodí spať do 22:00. Nočný život je obmedzený na niekoľko hotelov a reštaurácií. Niektoré hotely pre turistov ponúkajú nepálsky folk a hudobnú šou. Tiež sa tu nachádzajú kasína s možnosťou hrania kariet, chemin de fer a ruleta. V niektorých päť hviezdičkových hoteloch v Káthmandu sú kasína otvorené 24 hodín denne celý týždeň.

Nakupovanie

V Nepáli môžete nakúpiť veľmi výhodne. Treba si však dať pozor na falšovaný tovar a na zle vyrobené suveníry. Turisti s obľubou nakupujú textilné výrobky ako pletené rukavice, ponožky a topis (čiapka), tibetské šaty, tkané šály, tibetské pestrofarebné kabáty, mužské košele, pashmina (jemná prikrývka z kozej vlny). Populárny sú tiež khukri (národný nôž), saranghi (malá švorstrunová viola, na ktorú sa hrá sláčikom z konských vlasov), tibetské nádoby na čaj, papier mâché používaný na výrobu masiek, sošky budhu, filigránske ornamenty, flauty z bambusu, a iné výrobky ľudového charakteru.
Čas predaja: Nedeľa - Piatok 10:00-20:00 (niektoré obchody sú otvorené i v sobotu a cez prázdniny).

Sviatky a oslavy

Nepálske sviatky sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií. Oslavy sa vykonávajú najmä v mene bohov a bohýň. Zvyčajne sa konajú podľa sezónnych a poľnohospodárskych cyklov, niektoré sú jednoduchými oslavami ľudu. Súčasťou osláv je rituálne kúpanie sa v rieke alebo v jazere, uctievanie bohov v chrámoch, hody a rituálne oslavy. Oslavy v údolí v okolí Káthmandu sú bohaté a veľkolepé. Zoznam sviatkov a osláv získate na nepálskom veľvyslanectve (pošlite ofrankovanú adresu so spätnou adresou).

Aktivity

Nepál je skutočným rajom pre trekerov a turistov vyhľadávajúcich horské túry. Malebné horské dedinky sú posplietané stovkami cestičiek, ktoré sa takmer bez zmeny používajú už storočia. V krajine sa vykonáva trekingový výcvik (pozri Aktivity). Na výletoch objavíte chrámy a budhistické svätyne.

Rafting
Od júla 1999 sa nevyžaduje povolenie na rafting v bežných raftingových oblastiach. Rafting na Himalájskych riekach si vyžaduje povolenie, ktoré získate na Ministerstve kultúry, turistiky a Civilnom letectve (tel: (1) 247 041; fax: (1) 434 578).

Golf
V Nepáli rastie záujem o golf, pričom sa tu vyskytujú štyri golfové ihriská. Dve sú v Káthmandu (Til Ganga Golf Course a Gokarna Golf Course) a dve v Pokhare (Fulbari Resort Golf Course a Himalayan Golf Course). Viac informácií získate na Nepálskom úrade pre turistiku.

Dobrodružné športy
Adrenalínové dobrodružstvo sa nevyhlo ani Nepálu. Úrad pre turistiku v súčasnosti ponúka veľký výber vysoko adrenalínových aktivít, ktoré sa presadzujú v tejto veľkolepej krajine. Nad Káthmandú sa môžete preletieť v balóne, odkiaľ sa naskytá výborný výhľad na hlavné mesto a jeho panoramatické okolie. Lety v balónoch ponad Mount Everest sú však zriedkavé. Hang-gliding, lietanie na ultraľahkých vetroňoch, je obľúbené v Pokhara a v regióne Langtang. Bungee jumping a kanoistika sú tiež populárne. Paragliding a power paragliding sa uskutočňuje len v Pokhara.

Nepálsky Yeti
Otázka existencie slávneho nepálskeho yeti, obrovského vlasatého snežného muža podoby gorily, ktorý sa živý jakmi a ovcami, ostáva stále otvorená. Doposiaľ ho videlo asi dvanásť ľudí, vrátane otca Tenzing Norgay, prvého šerpu, ktorý dobyl Mount Everest. Mýt o snežnom mužovi hovorí, že ten, kto ho zahliadne, dostane chorobu a o pár dní zomrie. Nadšenci existencie Yetiho však tvrdia, že by boli šťastní, keby ho stretli. Vraj sa občas zjavuje v oblasti Khumbu (na úpätí Mount Everestu).

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...