Nepál - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Káthmandú

Hlavné mesto Káthmandú je magickým kultúrnym a obchodným centrom kráľovstva. V centre mesta na námestí Durbar sa nachádzajú nádherné chrámy a svätyne (budhistické i hinduistické). Boli postavené hlavne v štýle pagôd s komplikovaným vyrezávaním exteriéru. Najznámejším je starý Kráľovský palác, nachádza sa tam socha Opičieho boha, ktorá ma oblečený červený plášť. Na námestí sa tiež nachádza dom žijúcej bohyne Kumari. Niekoľko kilometrov od Káthmandu je obrovská pôsobivá Bodnath Stupa. Stala sa centrom tibetského exilu a môžete tu kúpiť artefakty a remeselné výrobky Tibeťanov. Stúpajúc smerom von z mesta prídete k slávnej budhistickej stupa Swayambhunath, ktorá je viac známa pod menom Opičí chrám. Ku chrámu vedie veľmi veľa schodov, po ktorých pobehuje množstvo opíc. Pri styku s opicami si dávajte pozor, ich správanie je nepredvídateľné. Pri vstupe do chrámov a religióznych objektov dodržujte daný spoločenský protokol.

Iba päť kilometrov západne od hlavného mesta (poniže lesa Nagarjun) sa nachádzajú vodné záhrady Balaju so sochou lorda Vishnu a fontánou znázorňujúcou 22-hlavého morského draka. Asi 19 km južne od Káthmandu (možnosť prepravy i taxíkom) sú Kráľovské botanické záhrady Godavari, v ktorých môžete obdivovať bytové stromy, kríky a nádherné orchideje.

V Nepáli sa okrem Káthmandú nachádzajú dve ďalšie významné mestá - Patan a Bhaktapur

Bhaktapur

Bhaktapur, známy tiež ako „mesto chrámov“, leží asi 12 kilometrov od Káthmandu vo východnej časti údolia. Bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo v tomto údolí podnietilo UNESCO zaradiť na zoznam niekoľko tunajších pamiatok

V Národnej umeleckej galérii v starej Malla Palace nájdete nezvyčajné farebná maľby zvierat. Ďalšie múzeum v Bhaktapur je Národné múzeum Woodworking, ktoré sa preslávilo rezbárskymi prácami Nevarov, a Mosadzné a Bronzové múzeum na námestí Dattatreya.

Patan

Mesto Patan leží na juhu údolia v blízkosti Káthmandu a je známe ponúkaným tovarom zo striebra a bronzu. V meste sa nachádzajú staroveké historické a umelecké pamiatky. Medzi ne patrí námestie Patane Durbar (na ktorom je zaujímavé Patan Museum), Krishna Mandir, Kráľovské kúpele, Chrám Kumbheshwor a Zlatý chrám (Golden Temple). V Patane je Jawalakhel ZOO s juhoázijskými exotickými zvieratami.

V údolí sa nachádzajú svätyne pre rôzne účely. Svätyňa slonieho boha Ganesh prináša šťastie. Majstrovské diela nepálskej architektúry predstavujú štyri chrámy Ganesh – jeden je na námestí Durbar v Káthmandu, druhý v Chabahil, tretí v Chobar a štvrtý blízko Bhaktapur. Jedným z najnavštevovanejších pútnických miest je mesto Lumbini, v ktorom sa narodil Budha.

Prvým nepálskym parkom sa stal Kráľovský národný park Chitwan. Pre turistov je tu množstvo ubytovní. Priaznivci vodných športov môžu zažiť rafting na divokej vode, kanoistiku prípadne jazdu na slonovi. Pokiaľ neprekáža hmla, z dedinky Nagarkot je úžasný pohľad na Mount Everest. V meste Gorkha bola založená dynastia Shah a bolo tu sídlo pôvodných vojakov Gurkha. Je tu živý bazár a tu sa začína kráľovská túra (Royal Trek) do Pokhara.

Odľahlé mesto Pokhara leží 200 km západne od Káthmandu v centre Nepálu na jazere Phewa. Žiadne iné miesto na svete neposkytuje taký pohľad na Himaláje. Je východiskovým bodom pre horolezcov a trekerov. Býval tu tiež JRR Tolkien.

Himaláje

Hlavným dôvodom návštevy Nepálu je pohľad alebo výstup na veľhory, najmä na Mount Everest. Nachádza sa v národnom parku Sagarmatha v oblasti Khumbu, ktorý hraničí s Tibetom. V nepálskom jazyku Sagarmatha znamená „hlava oblohy“. Šerpovia a Tibeťania ho uctievajú pod menom Chomolongma (Matka bohýň zeme).
Everest meria 8848 m, je najväčšou horou sveta a už je desiatky rokov otvorená pre komerčné horolezectvo. Je súčasťou veľkého Himalájskeho masívu, ktorý má dĺžku 800 km a v ktorom sa nachádza ďalších osem štítov nad 8000 metrov. Krajina ponúka úžasnú rozmanitú topografiu od snehových štítov po posplietané zelené terasovité kopce, scénické rieky a tropické pralesy.Pozri turistické informácie aj pre nasledovné lokality


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Aký si, Everest? - MOUNT EVEREST. Najvyšší vrch Zeme v Centrálny...

Rozprávanie o Himalájach - V tomto čísle sme sa rozhodli - naprie...