Nepál - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Nepálska národná letecká spoločnosť sa volá Royal Nepal Airlines (RA). RA prevádzkujú denne lety do Bangkoku, Bangalore, Kalkaty, Delhi, Frankfurtu nad Mohanom, Hong Kongu, Mumbai, Osaky, Paríža, Londýna, Shanghaja a Singapuru.

Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Káthmandu, patrí ruská letecká spoločnosť Aeroflot (Moskva), Biman Bangladesh Airlines (Dakha), China South West Airlines (Lhasa), Condor Airlines (Mníchov), Dragon Air (Hong Kong), Druk Air (Paro), Gulf Air (Abu Dhabi), Indian Airlines (Delhi, Kalkata, Varanasi), Lauda Air (Viedeň), Necon Air (Patna, Varanasi), Pakistan International Airlines (Karachi), Qatar Airways (Doha), Singapore Airlines (Singapur), Thai International (Bangkok), Transavia (Amsterdam cez Sharjah).

Let z Káthmandu do Londýna trvá 10 hodín 15 minút.

Medzinárodné letisko
Letisko Káthmandu (KTM) sa nachádza v Tribhuvane, ktoré je vzdialené 6.5 kilometra južne od hlavného mesta (cestovný čas 20 minút). Preprava do mesta je taxíkmi a autobusmi. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, informácie pre turistov, môžete tu aj nakúpiť tovar nepodliehajúci clu.

Letiskové poplatky
Poplatok na letisku pre medzinárodné lety je NRs700 (NRs600 v rámci Indického subkontinentu, t. j. do Bangladéšu, Bhutánu, Indie, Maldivy, Pakistanu a Srí Lanky). Deti do dvoch rokov sú oslobodené od poplatkov.

Poznámka
Zahraniční turisti musia platiť za cestovné v zahraničnej mene. Iba Nepálčania a Indovia môžu platiť v rupiách na linke medzi Nepálom a Indiou.

Vlak

Z Indie smerujú k hraniciam s Nepálom dve železničné trate, odtiaľ je možné cestovať ďalej rikšou.

Cestná doprava

Hlavné mesto Káthmandú je spojené s Indiou a Tibetom novou diaľnicou, ktorá vedie cez úrodné planiny Teraiu. Doprava autobusmi do Káthmandu je dostupná zo všetkých hraničných úrecjpdpv. Počas obdobia monzúnov však často prejazd nie je možný.

Návštevníci môžu riadiť svoje autá iba vtedy, ak vlastnia medzinárodný karnet. Viac informácií, ako získať medzinárodný karnet, získate na Nepálskej Národnej Automobilovej Asociácii.

Poznámka
Všetci návštevníci, ktorí vstupujú do Nepálu po zemi, musia použiť jeden z nasledujúcich vstupných bodov: Kakarbhitta, Birgunj, Belhiya (Bhairahawa), Nepalgunj, Dhangadi, Mahendra Nagar (všetko na hranici s Indiou) a Kodari (na hranici s Čínou). Ak cestujete do krajiny autom, vyžaduje sa medzinárodný karnet (detailnejšie informácie na nepálskom veľvyslanectve).

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

V Nepáli existuje sieť vnútroštátnych liniek, ktoré spájajú väčšie mestá. Značná časť týchto liniek ponúka cestujúcim nádherný výhľad na veľhory. Royal Nepal Airlines prevádzkujú množstvo vnútroštátnych letov do 21 destinácií v Nepáli. Okrem RA poskytuje vnútroštátnu pravidelnú leteckú a charterovú prepravu do obľúbených miest viac ako 18 miestnych leteckých spoločnosti. Charterové lety pomocou vrtuľníkmi sú tiež možné. Nepálske vnútroštátne linky sú známe presnosťou a spoľahlivosťou.

Letiskové poplatky
Letiskový poplatok Nrs50 je v Bhadrapur, Biratnagar, Rajbiraj, Janakapur, Simara, Bharatpur, Pokhara, Sidharthangar, Káthmandu, Nepalgang, Dang, Dhangadi, Mahendranagar. Pre iné letiská je Nrs20. Zahraniční turisti musia tieto poplatky platiť v zahraničnej mene.

Vlak

Nepálske železnice - Nepal Janakpur-Jayanager Railways (NJJR) - prevádzkujú nákladnú a osobnú prepravu na východe v oblasti Terai.

Cestná doprava

V krajine sa jazdí v ľavom jazdnom prúde. Centrálne časti krajiny sú poprepájané hustou cestnou sieťou, kvalita ciest je však veľmi rôznorodá.

Autobusová doprava

Do Káthmandu premávajú z pohraničných oblastí pravidelné linky. Lístky je lepšie rezervovať si vopred. Autobusové spoje do rôznych časti krajiny odchádzajú z autobusového terminálu v Gongabu, ktorý sa nachádza blízko Balaju. Autobusovú prepravu vykonáva spoločnosť Transport Corporation of Nepal a tiež súkromí prepravcovia. Luxusné autobusy pre turistov premávajú z Káthmandu do Pokhara a Chitwan. Väčšina z nich má odchod o 07:00 z miesta blízko Thamel v centre mesta.

Na jedenásťkilometrovej trase z Káthmandu do Bhaktapuru premávajú trolejbusy, ktoré zásobujú pasažiermi z blízkych dedín súkromné minibusy. Pri preprave autobusmi a trolejbusmi, ktoré vlastní Transport Corporation of Nepal, sa uplatňuje štvorstupňový lístkový systém, pri ktorom sprievodca vydáva farebne kódované lístky. Preprava sa tiež uskutočňuje mikrobusmi.

Taxi

V Káthmende je množstvo taxíkov vybavených tachometrom, pričom v noci sa štandardne priratúva plus 50 percent k nameranému účtu. Súkromné taxíky sú podstatne drahšie a cena by sa mala dohodnúť vopred. TEMPOS sú trojkolesové skútre, ktoré sú nepatrne lacnejšie ako taxíky. RIKŠE umožňujú prepravu po celom meste. Cena za prepravu by sa mala dojednať vopred.

Bicykle a motocykle
Môžete si ich prenajať v bike-shopoch alebo hoteloch na hodiny alebo deň. Pre jazdu na motocykli sa vyžaduje vodičský preukaz. Cyklisti majú mať na hlave prilbu.

Prenájom áut
Autá sa prenajímajú od zástupcov spoločností Hertz, Avis alebo Yeti Travels, (všetky v Káthmandu). Požičanie auta so šoférom je možné len v údolí v okolí Káthmandu. Medzinárodný vodičský preukaz platí v Nepáli 15 dní, potom sa vyžaduje miestna licencia. Minimálny vek pre vedenie motorového vozidla je 18 rokov. „Dočasný“ vodičský preukaz môžete získať na miestnych úradoch po predložení platného národného vodičského preukazu.