Bazilej - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bazilej sa pýši mnohými historickými budovami, monumentmi, múzeami či galériami. V nasledujúcom prehľade spomeňme aspoň tie najznámejšie.

Mestská radnica (Rathaus) postavená v burgundskom štýle v roku 1504 dominuje centrálnemu námestiu Marktplatz. Fasáda pieskovcovej budovy je dekorovaná bohatými freskami.

Na južnej strane námestia Petersplatz sa nachádza jedna z najstarších vzdelanostných inštitúcií vo Švajčiarsku – Bazilejská Univerzita, otvorená v roku 1460 zakladateľskou listinou, ktorú podpísal pápež Pius II. V tunajšej knižnici sú uložené vzácne rukopisy, vrátane prác Martina Luthera, Erasmusa a Zwingliho.

Západne od univerzity sa rozkladá stredoveká mestská brána – Spalentor (1400), ktorá prešla mohutnou rekonštrukciou v priebehu 19. storočia. Spalentor sa so svojou špicatou strechou a cimburiami radí k jedným z najkrajších a najzachovalejších mestských opevnení vo Švajčiarsku.

Historické múzeum
v Bazileji je jednou z najväčších a najdôležitejších inštitúcií svojho druhu vo Švajčiarsku. Hlavná expozícia múzea sa nachádza v chráme Barfüsserkirche. Múzeum, ktorého história siaha do 19. storočia, sa postupne rozrástlo do rozlohy 6200 metrov štvorcových. Má ešte tri ďalšie časti, z ktorých dve ležia v blízkosti mestského centra.

Farmaceuticko-historické múzeum
sa pýši bohatou zbierkou starých medicínskych produktov, laboratórnych pomôcok a keramiky a pôvodných, lekárnických kníh.

Múzeum švajčiarskeho maliara a sochára Jeana Tinguleyho patrí k najnavštevovanejším atrakciám mesta.

K iným populárnym múzeám umenia v resp. galériám sa radia napr. Kunstmuseum, Vitra Design Museum, Fondation Beyeler či Kunsthalle.