Švajčiarsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena
Švajčiarsky frank (CHF) = 100 rappenov alebo centimov. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 200, 100, 50, 20 a 10 CHF. Mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 CHF a 50, 20, 10 a 5 centimov.

Platobné karty
American Express, Diners Club, MasterCard a Visa sú v Švajčiarsku široko akceptované, ale i napriek tomu je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 8:30 do 16:30.

Jedlo a pitie
Emmentaler, Appenzeller, Gruyčre a Tęte de Moine sú len niektoré z najznámejších švajčiarskych syrov. Veľmi obľúbenými sú taktiež pokrmy z taveného syru ako Raclette (horúca syrová špecialita) alebo syrové Fondue (syr roztavený vo víne, do ktorého sa máčajú kúsky bieleho chleba). Papet vaudois je chutné jedlo zo zemiakov a cibule(cesnaku). Ďalšími špecialitami sú mnohé druhy salám a klobás. Zo sladkostí medzi najobľúbenejšie patria Gugelhopf (bábovka so šľahačkou), Fasnachtsküchli (cukrové pečivo, ktoré sa pekáva v čase karnevalu). Švajčiarska čokoláda je svetoznáma.
Nápoje: Veľký výber vín. Pálenky z ovocia ako aj švajčiarske pivo sú ďalšími obľúbenými nápojmi.

Nočný život
Vo väčšine miest a dovolenkových strediskách sú kiná, divadlá, nočné kluby a diskotéky. V mnohých miestach si môžete vyskúšať svoje šťastie v kasínach.
V mnohých baroch a reštauráciách sú ponúkané zábavné programy.

Nákupy
Švajčiarske hodinky, tradičné ručné práce, čokoláda, horský syr a švajčiarsky vreckový nožík.

Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 08.00-18.30 Hod, So 08.30-16.00 Hod. Veľa obchodov je medzi 12.00 a 13.30 zatvorených. V mestách sú nákupné strediská a iné obchody v pondelok doobeda zatvorené. Jeden krát týždenne sú vo veľkých mestách
otvorené až do 21.00 Hod.

Šport
Horolezectvo/Turistika
Švajčiarske hory sú ideálnym miestom pre oddych hľadajúcich turistov a skúsených horolezcov. Dobrý výstroj je nutnosťou a vždy je potreba si vopred vypočuť predpoveď počasia. Tenis: Veľa hotelov je vybavených tenisovými kurtmi. Golf: Zoznam všetkých golfových ihrísk dostanete v kanceláriách cestovného ruchu. Takmer všade je možnosť si prenajať bicykel. Vodné športy: vodné lyžovanie, jazda na plachetnici, kanoing to sú niektoré a vodných športov, ktoré je možné praktizovať na mnohých švajčiarskych jazerách.

Zimné športy
Hlavnou atrakciou krajiny sú početné lyžiarske strediská. Je možné vykonávať všetky druhy zimných športov ako aj si vyskúšať jazdu na psom záprahu. Z ďalších športov sú to bedminton, paraglaiding a iné.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...