Švajčiarsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Švajčiarska národná letecká spoločnosť Swiss International Air Lines (SWR), Helvetic Airways (OAW) a charterová letecká spoločnosť Edelweiss Air (EDW)


Medzinárodné letiská
Curyšské letisko (ZRH) (Kloten) (internet: Letisko Curych) leží 11 km severne od mesta (20-30 min). Na letisku sú banky, pošta, požičovňa áut, rezervácia ubytovania, turistické informácie, konferenčné miestnosti, lekáreň, Dutu-free-Shop obchody, bary, reštaurácie. Spojenie vlakom k curyšskej hlavnej stanici viackrát za hodinu (10 min), vlakové nástupište je pod B-terminálom. Okrem toho odtiaľto premávajú vlaky do všetkých častí krajiny a do Študgartu (EuroCity). Spojenie metrom do mesta linkou č. 2. Spred garážového domu B premávajú pravidelné autobusové spojenia. Mnohé hotely ponúkajú priamy odvoz do hotela. Pasažieri do Curychu, Bernu, Basela a Ženevy môžu svoju batožinu aj pri kombinovaných letoch odovzdať už pri odlete z prvého letiska. Presné informácie dostanete od konkrétnej leteckej spoločnosti. Na letisku je stanovisko taxíkov. Všetky taxíky majú dva taxametre, na dlhé a krátke trate. Pri dlhších cestách sa odporúča, dohodnúť sa pred jazdou na paušálnej cene.

Letisko Ženeva (GVA) ) leží 5 km severne od mesta. Na letisku sa nachádzajú banky, pošty, cestovné kancelárie, turistické informácie, požičovňa áut, Duty-free-Shop, Konferenčná zariadenia, bary, reštaurácie, stanovisko taxíkov. Vlakové spojenie do rôznych častí krajiny priamo z letiska. Pravidelné vlakové spojenie medzi letiskom a hlavnou stanicou. Spojenie s centrom mesta je zabezpečené trolejbusmi, ktoré premávajú každých 8 - 10 min (jazda trvá cca. 6 min).

Letisko Bern (BRN)) leží 9 km od mesta.
Na letisku sú turistické informácie, požičovňa áut, rezervácia ubytovania, konferenčné miestnosti, Duty-free-Shop, bar, reštaurácia. Transfer autobusom z letiska na hlavnú vlakovú stanicu 20 min. Vlakové spojenie medzi letiskom v Berne a letiskom v Curychu 04.55 - 21.47 Hod.

Letisko Bazilej (Basel) (BSL) (Basel-Mühlhausen EuroAirport)) leží 8 km od mesta Bazilej (Basel) a 25 km od mesta Mühlhausen (Francúzsko). Na letisku sa nachádza zmenáreň, banka, konferenčné miestnosti, turistické informácie, požičovňa áut, Duty-free-Shop, bary, reštaurácie. Spojenie autobusom s hlavnou vlakovou stanicou v Baseli. Diaľkové autobusové spoje do Mühlhausenu a Freiburgu (Nemecko).

Letiskové poplatky: 16 sfr na všetkých letiskách.

Vlak
dobré, priame vlakové spojenia do susedných krajín, hlavne rýchlymi EuroCity vlakmi. Početné EuroCity vlaky spájajú Švajčiarsko s Nemeckom a Rakúskom s možnosťou cestovať až do Belgicka, Talianska, Rumunska ako aj do Maďarska, Českej republiky a Holandska. Vlaky EuroNight (EN) premávajú cez noc a sú vybavené spacími vozňami. Pramávajú na európskych trasách, okrem iného na trase Curych - Graz/Budapešť. Pohodlné CityNightLines (CNL) spájajú Curych s Berlínom (Berliner), Hamburgom (Komet) a Drážďanmi (Semper) ako aj Viedeň s Dortmundom (Donau-Kurier). Tieto klimatizované nočné vlaky ponúkajú veľmi pohodlné kreslá na sedenie, 2 až 4 miestne eco-kabíny a deluxe-kabíny. Ďalšie informácie: CityNightLine CNL AG, Bahnhofsplatz 15, CH-8023 Zürich.

Auto/Autobus
Smerom zo severu na juh prebieha Švajčiarskom viacero hlavných dopravných tepien. Najdôležitejším horským priechodom je St. Gotthard. Medzinárodný význam majú aj Simplonpaß, Veľký St. Bernhard, San Bernardino, Julierpaß, Malojapaß a Umbrailpaß. Tunel cez Veľký St. Bernhard spája Wallis a Aostatal, tunel Munt-la-Schera spája Zernez a Livigno (Taliansko), tunel St.-Gotthard spája centrálne Švajčiarsko a Tessin a tunel San-Bernardino spája Graubünden a Tessin. Za použitie tunela sa platí. Diaľkové autobusy: Do Švajčiarska premávajú mnohé autobusové spoločnosti.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Letecká doprava v rámci Švajčiarska je zabezpečovaná spoločnosťami
Swissair a Crossair.

Vlak
Železničná sieť vo Švajčiarsku meria 16.000 km zahŕňajúc horské dráhy. Najdôležitejšie vlaky mávajú jedálenské vozne. Na všetkých väčších staniciach sú požičovne áut a bicyklov. K mnohým zimným strediskám je možné sa dostať len horskou dráhou.

Zvýhodnené cestovné lístky: dostanete okrem iných od švajčiarskej dopravnej kancelárie
(Schweizer Verkehrsbüro). Swiss Pass oprávňuje k neobmedzenému cestovaniu vlakmi, poštovými autobusmi a loďami švajčiarskeho dopravného systému. Okrem toho tento lístok oprávňuje k použitiu hromadnej dopravy v 36 mestách a na mnohých horských dráhach je možné dostať zľavu z cestovného. Platnosť: 4, 8, 15 dní alebo 1 mesiac.

S "Swiss Flexi Pass" ( je možné ho zakúpiť len na území Švajčiarska) môžete ľubovolne využívať všetky dopravné prostriedky švajčiarskeho dopravného systému počas 4, 8 alebo 15 dní v rámci jedného mesiaca. Výhodným dovolenkovým cestovným lístkom je Swiss Card, na ktorý môžete cestovať vlakom z hraníc alebo zo stanice na letisku do vami určeného švajčiarskeho mesta a späť.

Všetky ostatné cestovné lístky dostanete za polovičnú cenu (vlak, autobus, loď) a na horských dráhach máte taktiež právo na zľavnený cestovný lístok. 50% zľava na cestovné pre deti od 6 do 16 rokov. Platnosť: 1 mesiac. Deti do 16 rokov cestujú zdarma, ak sú v sprievode rodičov a cestujú na STS- rodinný lístok. Tento rodinný cestovný lístok dostanete zadarmo ak si kúpite Swiss Pass alebo Swiss Card. Preukážka Halb-Preis-Abo je platná jeden mesiac až jeden rok a máte s ňou nárok na 50% zľavu z cestovného. V letnej sezóne si v niektorých regiónoch môžete zakúpiť regionálne prázdninové cestovné lístky. Ďalšie informácie: Schweizerischen Bundesbahnen, Postfach, CH-3030 Bern.

Autobus/Auto
Švajčiarsko disponuje dobre vybudovanou cestnou sieťou. Mnoho horských ciest je úzkych, veľmi točitých a v zime často uzavretých. Od 1. novembra do 30. apríla je možné používať snežné reťaze (mimo diaľnic). Vlakom sa väčšinou dostanete do cieľa skôr.

Autobus
Do odľahlejších dedín premávajú poštové autobusy. Diaľkových spojov je len veľmi málo.

Prenájom auta
Kancelárie väčších európskych firiem sú vo všetkých mestách, hoteloch, letiskách a vlakových staniciach.

Dopravné predpisy
Povinnosť pripútať sa, deti do 12 rokov smú byť prepravované len na zadných sedadlách. Pri zhoršenej viditeľnosti musí byť zapnuté tlmené svetlo. Alkohol za volantom sa trestá vysokými peňažnými pokutami. Povolená hranica: 0,8 promile. Na niektorých horských cestách sú dočasne povinné snehové reťaze.

Obmedzenie rýchlostí: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce, 120 km/h na diaľnicach.

Podmienky: Medzinárodný VP, Zelená Karta.

Diaľničné poplatky (Vignette): Za použitie švajčiarskych diaľnic sa platí ročný paušálny poplatok 40 sfr. Za prívesný vozík alebo obytný príves zaplatíte rovnako 40 sfr. Nalepovaciu známku (Vignette) dostanete na pumpách a hraničných prechodoch.

Mestská doprava
Električky a prímestské vlaky premávajú v Baseli, Berne, Ženeve, Neuchâtel a Curychu. Tieto a mnohé ďalšie mestá majú i trolejbusovú dopravu. Automaty na cestovné lístky sa nachádzajú všade.
Ceny cestovného sú rozdielne podľa cestovných zón. V ponuke sú taktiež denné a viacdňové cestovné lístky pre jedno alebo viacero miest.

Dĺžka trvania cesty: z Curychu do nasledovných väčších miest
lietadlo vlak autobus/auto
Bazilej 0.30 1.05 1.10
Bern - 1.10 1.15
Ženeva 0.40 2.55 2.45
Lugano 0.45 3.00 3.00

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...