Turkménsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Turkménske nehostinné púšte predznamenávajú pomerne málo rozvinutý turistický ruch, ktorý sa v krajine sústreďuje výhradne na leme neúrodného vnútrozemia a v okolí starobylých pamiatok.

Ašchabad

Hlavné mesto Turkménska leží na južnom okraji púšte Kara – Kum. Predstavuje novopostavené, moderné centrum a je substitúciou starého mesta (založeného v r. 1881), ktoré bolo zničené zemetrasením v r. 1948.

Jedným z nedávnych prístavkov mesta je okrem iného i Archa Neutrality – 75 m vysoký monument, na ktorého vrchole sa týči 12 metrová, zlatá socha prezidenta Niyazova. Na dolnom podlaží je umiestnená kaviareň a výťahy k jednotlivým výhliadkovým plošinám.

Neďaleko stojí palác z bieleho mramoru Palace of Turkmenbaši, dekorovaný zrkadlovým sklom a kopulou s islamským motívom.

V Ašchabade nájdete celý rad múzeí, vrátane Múzea umenia a Národného múzea Turkménska. Zaujímavé je i malé múzeum kobercov, ktoré je súčasťou miestnej kobercovej fabriky. Najlepším miestom pre zakúpenie tradičných turkménskych kobercov je nedeľný trh v Ašchabate – bazár Tolkuchka.

Okolie

Kúsok od hlavného mesta ležia ruiny Starej Nisy – dávneho sídla panovníkov, ktorí v 3. storočí pred Kristom vládli kráľovstvu, rozprestierajúcemu sa na území dnešného Iraku a Sýrie.

6 km od Ašchabadu boli postavené Národné žrebčince, kde môžete vidieť čistokrvné Akhal-Teke kone.

20 km od metropoly Turkménska stojí moderné mesto Anau, ktoré je plné spomienok na svojho dávneho predchodcu z 15. storočia. Hlavnou atrakciou sú ruiny známej mešity a jej 8 m metrov dlhé mozaiky, ktoré sa zachovali až dodnes.

Neďaleké pohorie Chuli poskytuje skvelé príležitosti k peším túram či horolezectvu, čomu predchádza jazda prekrásnou roklinou.

Príjemný výlet predstavuje i minerálne jazero Kov Ata („otec jazier“) s konštantnou teplotou 37°C. Kúpanie je povolené za poplatok.

Mary

Východne od Ašchabadu leží druhé najväčšie mesto Turkménska -Mary. Toto industriálne centrum nie je príliš zaujímavou zástavkou pre turistov, ale miestne Regionálne múzeum určite stojí za pozretie, rovnako ako rozvaliny starého mesta Merv.

Ruiny Mervu tvoria prevažne tehlové hrobky dávnych panovníkov a náboženských hodnostárov, vrátane pôsobivého mauzólea sultána Sanjara, dokončeného v r. 1140.

Dašhovuz a Konye-Urgench

Dašhovuz je najväčším mestom severného Turkménska, spojeným s Ašchabadom železnicou (500 km), vedenou cez púšť. I keď sa tu naskytá mnoho hotelov či príjemných reštaurácií, hlavná atrakcia leží mimo mesta:

Pozostatky Konye-Urgench – starobylého opevneného mesta z 14. storočia v sebe ukrývajú okrem iného aj 67m vysoký minaret Kutlug Timur alebo mauzóleá sultánov Tekesha, Turabega Khanyma a Najma-ed-din Kubru.

Turkmenbaši

Západne od Ašchabadu je situované mesto Turkmenbaši, známe aj ako Krasnovodsk. Bolo premenované na počesť prezidenta Saparmurata Niyazova, ktorému dal národ prezývku Turkmenbaši – vodca všetkých Turkménov. Mesto leží na pobreží Kaspického mora obklopené horami, odkiaľ sa naskytá panoramatický výhľad na centrum a neďaleké pláže. Za návštevu stojí i Múzeum regionálnej histórie.

Hodvábna cesta

Táto dávna obchodná cesta bola využívaná kupcami hodvábu v období od 2. do 14. storočia, ťahajúc sa zo severnej Číny cez púšte a hory až ku Kaspickému či Stredozemnému moru.

Okrem iných zaujímavostí Turkménska časť hodvábnej cesty ponúka jedinečnú obchodnú atmosféru trhu Tolkuchka v Ašchabade, návštevu dávnych miest Mervu a Konye-Urgenchu alebo Kugitangskej prírodnej rezervácie, kde sú vidieť stovky skamenelých stôp dinosaurov.Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...