Turkménsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Turkménsko je 4 hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Turkménsky Manat (TMM) = 100 tengov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 1 000, 500, 100, 50, 10, 5 a 1 TMM, mince sú v hodnotách 50, 20, 10, 5 a1 teng.

Platobné karty
Neakceptujú sa.
Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 9:30 do 17:30.

Jedlo a nápoje

Turkménska kuchyňa je silne ovplyvnená ruským kulinárstvom. Boršč alebo mäsové knedličky (manty) sú frekventovanou súčasťou jedálnička reštaurácií, ale aj domácností.

Miestne špeciality:

Shorpa – mäsovo zeleninová polievka

Plov – je rovnako všedným ako i sviatočným pokrmom, pozostávajúcim z baraniny, repy a smaženej ryže

Ishkiykli – cestové guľky plnené mäsom majú netradičný spôsob prípravy, pri ktorom sa vytvarované guľky vkladajú do vopred vyhriateho piesku a takto sa varia.

Národným nápojom je jednoznačne zelený čaj, na raňajky sa často pije kefír a večer je to pivo, vodka alebo víno.

Aktivity

Turkménsko je domovom špeciálnej rasy koní (Akhal-Teke) známych pre svoju rýchlosť a inteligenciu. Jazda na týchto ušľachtilých zvieratách patrí medzi najlákavejšie aktivity, ktoré sa dajú v krajine uskutočniť. Dobré je však vedieť, že rozcválať sa v ústrety rovnej a nekonečnej púšti na tomto rýchlom stvorení, je vhodné iba pre skúsených jazdcov. Tí menej znalí alebo úplní začiatočníci si môžu vybrať menej temperamentnú rasu.

Svoje miesto v Turkménsku majú prirodzene i dostihy, ktoré sa uskutočňujú vždy na jar a jeseň v Ašchabade a sú jedinečným zážitkom.

Výstupy do pohorí v okolí Turkmenbaši alebo oddych na plážach Kaspického mora sú taktiež jednými z aktivít, ktoré Turkménsko ponúka svojim návštevníkom.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1., 10. a 12 január; 18.(Prezidentov deň) a 19.(Deň zástavy) február; 8. a 20. (turkménsky Nový rok) marec; 9. a 18. máj; 21. jún (Deň zvolenia prezidenta); 6.(Výročie zemetrasenia z r. 1948), 22.-24.(Ramadan) a 28. (Deň nezávislosti)október; 12. a 31. december.Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...