Levoča - Pamiatky

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Historické a kultúrne pamätihodnosti
Kostol sv. Jakuba – je to najväčší gotický kostol na Spiši a druhý na Slovensku.S jeho výstavbou začali asi v prvej polovici 14. storočia a až na malé prístavby bola stavba ukončená do roku 1400. V jeho interiéri sa nachádza 11 gotických a renesančných oltárov. Z nich tri dosahujú výšku vyše 10 metrov. Najviac obdivovaným je hlavný oltár. Je to najvyšší gotický oltár na svete – meria 18,62 m. Pochádza asi z rokov 1507-1517 z dielne Majstra Pavla z Levoče a je zhotovený z lipového dreva. Hodnotným umeleckým dielom sú aj nástenné maľby na severnej strane kostola, ďalej lavice, epitafy a mortuáriá.

Radnica – pôvodne vystavaná v gotickom slohu. Požiare v 16. st. ju takmer celkom zničili. Výstavba novej radnice bola ukončená v roku 1615. Návštevníkov upútajú aj vonkajšie maľby na jeho južnej strane. Je to päť alegorických ženských postáv predstavujúcich občianske cnosti. V súčasnosti je tu umiestnená jedna z expozícií Spišského múzea.

Zvonica – vybudovaná v období 1656-1661. Vo vnútri sú umiestnené štyri zvony. Najstarší zvon Anjelpána je z roku 1691.

Klietka hanby – je zaujímavou kovou stavbou na pevnom základe. Pochádza asi z roku 1500 a slúžila na pranierovanie žien.

Evanjelický kostol – bol postavený v r. 1825 – 1837 v tvare gréckeho kríža.

Thurzov dom – vznikol spojením dvoch budov na východnej strane námestia. Od ostatných sa líši rovnou strechou a renesančnou atikou. Medzi oknami 1. poschodia držia zbrojnoši erb Levoče a Spišskej župy.

Dom Majstra Pavla – budova na východnej strane námestia, v ktorej žil a tvoril tento rezbár. Zaujímavý je renesančný drevený strop v miestnosti na prízemí.

Meštianske domy na západnej strane námestia – z nich treba spomenúť Hainov dom s renesančným portálom z roku 1530. Je tu umiestnená expozícia Výtvarná kultúra na Spiši. Mariássyho dom má krásny kamenný portál z roku 1683, vedľajší Krupekov dom má fasádu pekne zdobenú maľbami z druhej polovice 16. storočia.

Hradobné opevnenie – obkolesuje celé historické jadro mesta v dĺžke takmer 2,5 km. Pozostáva z dvoch častí. Prvé pásmo je nižšie a z vonkajšej strany prilieha k hradobnej priekope, ktorá sa v minulosti v prípade potreby napúšťala vodou. Druhé pásmo dosahuje výšku až 8 metrov. Medzi nimi je voľný priestor nazývaný Zvinger. Počiatky hradieb siahajú do 13. storočia. Súčasťou hradieb boli aj bašty a veže. Hlavný vstup do centra bol cez Košickú bránu.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť