Kanada - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Čas
Medzi východným a západným pobrežím krajiny je časový posun 3, 5 hodiny,Newfoundland - Britská Kolumbia, medzi Ottawou a Vancouverom sú to 3 hodiny.
Medzi Európou a západným pobrežím Kanady je časový posun 8 hodín.
Počas letného času (apríl - október sa časy menia od 2, 5 - 7 hodín).

Peniaze/Náklady
Mena:
1 kanadský dolár = 100 centov.

Banky a zmenárne:
Je ich dostatok, najmä v mestách, výmena "tvrdej meny" je tu bez problémov. Lepšie je však, keď prídete sem s kreditnou kartou a platíte ňou.

Stravovanie
Jedlo tu kúpite už za 5-10 dolcov, v reštike je to o dačo viac, 10-25, v noblesnejších reštauráciách sa jedlo pohybuje od 25 $ a vyššie. Lacno sa dá najesť v číne, resp. v inej reštike zvanej vietnamská, turecká......, kde sa ceny za jedno kompletné menu pohybujú od 7-20 CAD.

Čo Vám odporúčam ochutnať
Kanada nemá špecifickú kuchyňu. Je treba vyskúšať takzvané "etnické kuchyne". V Kanade je zastúpený celý svet.

Alkohol
Pri riadení vozidla je povolený limit 0,8% promile v krvi, ale pozor "legal limit" neznamená, že vodičom je povolené piť do tohoto stupňa. Po prekročení tohoto stupňa je podľa zákona človek trestne stíhateľný. Ak stanovený limit nie je prekročný, tak sa rieši ako "priestupok". Avšak každá provincia má svoje zákony a preto napríklad v takej B.C. vám možu už pri prvom priestupku zobrať vodičák až na obdobie jedného roka!

Služby
Očakávajte rovnakú úroveň ako v západnej Európe. Personál je však viac príjemnejší. Služby sú väčšinou organizované provinciami, (info o otvorení parku, turistické informácie...).

Miery a váhy
Metrické. V Kanade sa tento systém začal používať od prvej polovice osedesiatych rokov. Takže benzín a ostatné "tekutiny" tu budete kupovať na litre, nie na galóny ako v USA, vzdialenosti sú označované v kilometroch a v obchodoch sa okrem kilogramov ešte používa aj označenie v poundoch.
Teplota vzduchu sa tu označuje na prvom mieste v stupňoch Celzia. Niekedy sa označuje aj v stupňoch Fahrenheit, ale takéto označenie sa v Kanade používa až na druhom mieste!

Napätie
Nie je ako u nás, teda 220 V, ale iba 110. Preto pri nákupe elektrických spotrebičov, videokamier ap., treba dávať pozor, u nás sú nepoužiteľné, kým nemáte prístroj napojený na menič napätia.

Spoje
Telefón
Telefonovanie na Slovensko Vám odporúčame uskutočňovať pomocou Služby Slovakia Direct. Táto služba Vám zabezpečí bezhotovostné telefonovanie z Kanady na Slovensko. Po vytočení tzv. prístupového čísla na túto službu sa Vám ozve operátor hovoriaci slovensky, ktorému nahlásite meno a telefónne číslo, ktoré chcete volať, vrátane smerového čísla mesta. Spojenie dostanete ihneď, ako volaný súhlasí so zaplatením hovoru. Tieto hovory sú výrazne lacnejšie ako klasické hovory na účet volaného! Univerzálne prístupové čísla sú: 0142100151, resp. AT&T CANADA Direct 0042100152. Spojenie s účastníkmi mobilných sietí zatiaľ nie je možné. Hovor s operátorom a čakanie na spojenie sa neplatí.
Roaming: Gblobtel, Eurotel.

Štátne sviatky
1.1., Veľký piatok,
22.5, 1.7, 7.8, 4.9, 9.10, 25. 12., 26.12.

Toalety
Bez problémov, v hoteloch, moteloch, či na rest-areách pri Highway sa nachádzajú toalety, ktoré sú na rozdiel od tých našich vždy čisté a nechýba v nich tečúca voda, papier a mydlo.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...