Ottawa - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Ottawa ja hlavné mesto Kanady a štvrté najväčšie mesto v krajine, ktoré je situované v Otawskom údolí v južnej časti provincie Ontário vo vzdialenosti 400 km východne od Toronta a 190 kilometrov (120 mi) západne od Montrealu.

Kanadská metropola sa rozkladá na brehoch rieky Ottawa, ktorá formuje hranice medzi provinciami Ontario a Quebec. Kanál Redean ju spája v Kingstone s jazerom Ontario.

V roku 2005 počet obyvateľov v Ottawe činil 859 704, pričom populácia v metropolitnej oblasti dosiahla 1 148 785 a je poväčšine tvorená frankofónnymi rezidentmi. V rámci mesta na úrovni vládnej politiky a všetkých komunálnych služieb sa hovorí dvojjazyčne – francúzsky a anglicky.

Hlavné mesto Kanady sa radí medzi najkrajšie mesta G8, pričom jeho nádheru umocňuje pobrežie majestátnej rieky Ottawy a riek Rideau a Gatineau. Je významným medzinárodným technologickým, obchodným a turistickým centrom, bohatá na kultúrne dedičstvo.

Sídlia v nej mnohé medzinárodné inštitúcie, kanadská vláda, parlament, senát a najvyšší súd, akadémie, ambasády, a taktiež sa pýši nádhernou historickou architektúrou.

Ottawu je možné charakterizovať rozsiahlymi parkami, kanálmi, širokými ulicami a pôsobivými verejnými budovami. Nachádzajú sa tu významné univerzity – University of Ottawa a Carleton University, značný počet galérií a múzeí.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta sa radí budova parlamentu postavená v gotickom štýle, ktorá bola zrekonštruovaná po požiari z r. 1916; Ridean Hall – je oficiálnou rezidenciou guvernéra (generála Kanady); Národné umelecké centrum (National Arts Centre); Národná knižnica (the National Library) a Verejný archív (Public Archives); Provinčné záhrady (the Garden of the Provinces); a Kráľovská kanadská mincovňa (the Royal Canadian Mint).

Divadelné a baletné predstavenia v Ottawa Ballet a v the Great Canadian Theater Company sa konajú po celý rok, v máji sa každoročne organizuje festival tulipánov.

Ottawa je administratívnym, obchodným a priemyselným centrom krajiny. V sedemdesiatych rokoch 20. stor. sa metropola stala hlavným centrom produkcie elektronických a komunikačných zariadení, sídlia v nej takí giganti ako Nortel Networks, Alcatel, Cognos, Tundra, Cisco, MDS Nordion a Entrust, Dell, MBNA Canada, ING Direct, Clarica a MD Management. Tieto spoločnosti zamestnávajú približne 76 000 pracovníkov.

V hlavnom meste pracuje najviac vysokokvalifikovaných pracovníkov v krajine, pretože mesto investovalo 3.7 miliárd CDN v rokoch 2000 – 2005 do technologických spoločností. Takmer 90% kanadských telekomunikačných špecialistov pracuje v Ottawe.

Metropola má ďalej rozvinutý papiernicky priemysel, výrobu nábytku, tlačiarenských zariadení, nápojov, chemikálií, strojársky a v textilný priemysel.

Každoročne navštívi kanadskú metropolu 7.3 milióna turistov, pričom jedným z lákadiel je i to, že sa radí medzi najlacnejšie hlavné mesta v Severnej Amerike s vysokou životnou úrovňou.