Montreal - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Montreal (po anglicky Montreal, po francúzsky Montréal) je druhé najväčšie mesto v Kanade a najväčšie mesto provincie Quebec. Nachádza sa v jej juhovýchodnej časti, asi 270 km od mesta Quebec a 190 km východne od Ottawy.

Mesto leží na Montrealskom ostrove o rozmeroch 50x16km, na sútoku riek Ottawy a Svätého Vavrinca. V roku 2001 tu žilo 1,58 milióna obyvateľov, v aglomerácii 3,2 miliónov a v celej mestskej metropolitnej oblasti vyše 3,6 milióna.

Keď Jacques Cartier objavil ostrov v r. 1535, bol už obývaný –dedinka Hochelaga sa nachádzala na úpätí pohoria Mount Royal. V máji 1642 pricestoval na ostrov Paul de Chomedey a založil Ville-Marie – prvé permanentné európske osídlenie, Hochelaga bola zrušená.

Kríž na vrchu pohoria Mount Royal je viditeľný z celého mesta. Značí miesto, kde mních Maisonneuve umiestnil drevený kríž na znak vďaky, že mesto bolo ušetrené pred záplavami po prvej zime, ktorú prežili prisťahovalci na novom kontinente.

K Francúzskej kolónii bol ostrov pričlenený do r. 1760, potom padol do rúk Angličanom. Britský vplyv cítiť v architektúre 19. storočia, najmä na budove Museum of Fine Arts a McGill University.

Francúzska nevôľa voči anglickej dominancii v ekonomických záležitostiach viedla k Tichej revolúcii v päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia, ktorá kulminovala do krízy v októbri 1970. V r. 1980 a 1995 prebehlo referendum vzhľadom na suverenitu Quebecu.

Mnohé quebecké spoločnosti sú aktívne v rámci svetového trhu. Približne pre 67% obyvateľov mesta je francúzština materským jazykom, čím sa Montreal zaradil na druhé miesto v obľúbenosti francúzštiny po Paríži.
Kanadská metropola je kozmopolitným mestom, imigranti z celého sveta prispievajú k rozvoju jeho bohatého kultúrneho dedičstva a k rušnej atmosfére. Najviac je to evidentné počas frekventovaných festivalov, ktoré sa konajú v mestskom centre. Najvýznamnejší je International de Jazz de Montréal.
V nádherných budovách starého mesta, ktoré bolo srdcom metropoly do konca 19. storočia, sídlia v súčasnosti reštaurácie, bary, hotely a butiky. Montrealčania a turisti obľubujú prechádzky po starom prístave.
Na ostrovoch situovaných na rieke Sv. Vavrinca – Ile Ste-Hélène a Ile Notre-Dame sa konalo Expo 67 World Fair, v súčasnosti sa tu nachádza rozsiahly Park Jean-Drapeau. Na Olympijskom štadióne sa v r. 1976 konali Letné olympijské hry, vedľa štadióna sa nachádza mestská Botanická záhrada.
Skutočný“ život Montrealu sa sústreďuje vo štvrtiach obývaných pôvodným etnikom z Talianska – Little Italy, z Číny – Chinatown a najmä v multikultúrnom Plateau Mont-Royal. Bulvár St-Laurent rozdeľuje Montreal na východný a západný. Je najživšou ulicou v meste, ktorá je lemovaná obchodmi, barmi a etnickými reštauráciami.
Najvhodnejším obdobím pre návštevu kanadskej metropoly je leto, kedy sa konajú početné festivaly a celé mesto vyzerá ako jedna veľká party. Chladnejšie jesene prinášajú množstvo farieb a preto je toto obdobie vhodné na návštevu lesa Laurentians alebo Eastern Townships.
V zime je súčasťou športovej zábavy korčuľovanie, mesto udržiava 150 klzísk. Veľké klziská sa nachádzajú v La Fontaine Park, Old Port, Mont-Royal Park a Maisonneuve Park.