Ghana - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nasledovné texty sú prevzaté zo stránok Petra Kovera, kde popisuje svoju cestu po Ghane vo februári 2003.

Cape Coast

Je tu celkom skvelé pobrežie na kúpanie, dobré ubytovanie (samo`s guest house) a večer sa dá isť na pivko..
Tu hlavne sa nenechajte oklamať a povedzte vodičovi nech vás vyloží v centre. Normálne centrom prejde a vyloží vás na kraji mesta pri kamarátoch taxikároch.

Accra

Hlavné mesto kontrastov. Keď sa dostanete úplne do centra, tak pochopíte o čom hovorím. Na jednej strane ulice asfalt a veľká budova (v Accre sú štyri – nár. banka, divadlo..) a na druhej strane tečie potok so všetkým, čo do neho patrí aj s aptričnou arómou a normálna poľná cesta a bordel (v hlavnom meste v centre !!!). Všade to tak divne voní. Všade ľudia niečo na hlavách. Pozrite si independence square, prezidentský palác (nefoťte, lebo prídete k úrazu...), pobrežie (dosť špinavé..hlavne oplýva hnedou farbou popri skalách..). Večer zájdite do podniku (Champs je jeden z najznámejších.. a je tu karaoke v podaní najlepších pozadí...).

Fort Elmina

Vstup je 10 000 cedi. Zachovalá a jedna z najväčších pevností. Je tu toho k videniu dosť. Pozdravte od nás deti vonku, čo budú od vás ,,rafinovane “ vábiť peniaze.

Fort Yago

Zadara, no patrí sa niečo dať. Máte prístup úplne všade a hlavne pekný výhľad na celé mesto.
BRENU BEACH, BUSHUA BEACH, KETA BEACH, COCO BEACH
Najlepšia je brenu ( :)...no bol som aj inde a táto sa celkom chytá aj na tie v thajsku... Ale pozor nejde tam hlavná cesta, takže sa musíte s taxikárom dohodnúť, nech po vás pride.
Bushua je tiež krásna a umocňuje to malý ostrovček ( na ktorý sa dá dostať buď drahou cestou s malými loďkami, čo vám bude ponúkať chlapík alebo proste ako my pootravuje domácich rybárova a tí vás tam vezmú oveľa lacnejšie..
Keta nie je bohviečo, hlavne pláž je asi 2 km od hostela a aj vlny idú nejak krivo .._)
Coco je v accre a tam ani nechodťe...

Kakum Nat. Park

Snáď najznámejší ghanský park. Nachádza sa severne od Cape coast. Chodí tam regulérni spoj, takže nemusíte platiť drahši taxík (ajkeď niektorí zúfalí taxikári niekedy klesnú až na cenu vanu, keď sa hóoodne snažíte).
Najväčšou atrakciou je conopy walkway. Koruny stromov sú pospájané ľanovými mostmi vo výške až 45 m. Mosty majú spolu 293m a je tam 6 výhliadok. Nedoporučujú (a asi vás ani nepustia ) viac ako dvoch na jednom mostíku. (ajkeď chalani z čiech to skúsili... a doporučujú !!!) Celkom sa vám to trasie aj jednému. Sem tam som sa bál vytiahnuť počas prechodu foťák. Určite Kakum to stojí zato. Dole pod vami sa rozprestiera prales. Žiadny strom sa tvarom ani farbou nepodobá na nejaký iný. Keď sa pozriete do dialky, vyzerá to tam ako v praveku. Ak čakáte, že uvidíte z korún stromov nejaké zvieratá, tak zabudnite nato, maximálne sa vám podarí uvidieť nejakého malého vtáčka ale to je asi všetko. Ajkeď zvrchu sú počuť rôzne zvuky... Samozrejme na webe sa dočítate, že tu žije lesný slon ( je aj v ankase) a sedem druhov primátov ale to by ste museli oveľa ,,ďalej do pralesa”

Bushua

O pláži už som písal hore. Inak tu nič zaujímavé nie je. Je to malá dedinka s vyprahnutým hotelom, kde nikto nebýva. Všetci 5ti turisti sú buď u lacnej sabiny (bez sprchy) alebo v Alasce v pekných okrúhlych iglu. Bushua je strategický bod ak chcete vidieť pevnosť v Dixcove.

Dixcove Fort Metal Cross

Malá pevnôstka, ktorá v porovnaní v elmine je nič moc, ale v cene dostanete aj sprievodcu, ktorý vám bude donekonečna omielať, že tuto boli pekné ženy, tuto škaredé a tuto mávali styk a tak.
Akatechi Crocodile Pond
Cesta sem bola asi najbrutálnejšia akú sme zažili. Proste dokopca, zkopca, hrbole, plný plyn. Dokonca sme v noci priamo v džungli zapadli v piesku a vôbec to s nami nevyzeralo ružovo. Ak zastanete na chvílu v piesku už sa odtial nemáte šancu dostať. U nás to bol asizázrak. Došli sme až k bodu G ale bolo auž neskoro, tak sme si len tlapli so šéfon dediny a išli preč. Treba cez deň a flašku paleného !

Elubo

Elubo je pašerácke mesto na hranici s pobrežím slonoviny. Už si ani nepamätám prečo sme sem išli. Je tam zápcha, na hraniciach vojaci a drahé ubytovanie. Nechoďte sem...

Nzulezu

Dedinka postavená celá na vode (Lake Tadane). Nachádza sa 90 km západne od Takoradi v západnom regióne. Návštevy z Beyinu zahŕňa cestu s kanoe vzdlabanú z kmeňu stromu. Nechoďte tam vo štvrtok, je zavreté. Spať v noci neodporúčam, kvoli komárím útokom, ktorých je tam požehnane, keďže celá dedina je postavená na sladkej vode.

Ankasa nat. Reserve

Tu sme strávili nejaké dva dni. Je to jediné miesto v ghane, na ktoré sme natrafili, kde bola pitná voda priamo z potôžika a taktiež v celom kempe (rezervácii). Dalo sa tu normálne variť. Stretli sme tu výskumníčku z USA, ktorá tu pozoruje opice, a ak budete mať štastie, nejakú uvidíte, pochybujem, lebo ona sa vyzná, vie kďe hľadať a len sem tam nejakú vidí.
Však príroda je tu krásna. Nachádza sa tu bambusová katedrála. Cez ňu vedie potôčik, bažiny ďzungla, veľké červy a ževraj aj krokodíli...

Kumasi

Mesto s najväčším marketom v západnej afrike, na ktorom sme si nič nekúpili... Je tu irish pub. Dajte si ghanské čapované pivo – BUBRA BUBRA. Hrá tm európska hudba. Kumasi je východisko na Lake Bosommtwe a Hwidiem.

Lake Bososmtwe

Nachádza sa 30 km od Kumasi. Je to najväčšie jazero v Ghane. Bolo vytvorené dopadom meteoritu. Je to kráter dosahujúci hĺbky až 100 m a šírky až 20 km. Je venované jednému z Ashantských bohov, ktorý zakazuje používať lode a kanoe na jazere ( ale nám ponúkali výlet po jazere...tak neviem, možno plte sú povolené..). Inak voda je veľmi teplá a plytká , takže nič na kúpanie. Nie je ani extra čisté... No ale bude to asi najväčší kráter aký ste kedy videli....takže, to stojí zato !

Hwidiem

To sa nedá ani opísať. Všetko potrebné sa dočítate v cestopise. Keď vás bolí chrbát – kúpte si kozmodisk, keď chcete haluz v ghane – chodte do Hwidiemu !!!

Paga Crocodile Pond

Nachádza sa úplne na severe, na hranici s Burkina Faso. Neboli sme tu a ak budete na severe a budete mať čas, tak tam zájdite. Oplatí sa, pretože domáci vám spravia šou s ich domácimi zvieratkami-krokodílmi. Kúpite od nich sliepku a tou nakŕmite krokodíla, ktorý vyjde z vody von ,,k vám..” S tým, že sú to domáce zvieratá to myslím vážne. Náš kamarát Ade tam bol a rozprával o tom, čo všetko si dovolili domáci s krokodílmi robiť... Verím tomu, pretože, keď sme boli v Mole, deti sa tam pokojne kúpali spolu s krokodílmi.... Chodte ten medzi decembrom a aprílom (suchá sezóna), iba vtedy vychádzajú von z vody!

Bobiri Forest Reserve

Nachádza sa 35km od Kumasi. Tak tu sme sa dostali úplne náhodne, ani sme sem nechceli ísť. Zaviezol ná sem chlapík, čo sme stopli po ceste. Uvidíte tu hlavne veľa motýlov (najviac v Ghane). No samé malé, ako u nás na lúke, takže žiadna veľká atrakcia...Aj keď nejaký znalec by si určite zgustol. Zaujímavejšie sa nám zdali veľké termitiská a hlavne mahagónove stromy ..:) , že martin..? )

Tamale

V Tamale toho moc nie je ( Okrem 40 stupňov cez deň aj v noci) Pozor na stanné právo. Nemôžete sa pohybovať vonku po 22.00 inak vás zastrelia...
Pred niekoľkými rokmi niekto na severe popravil niekoľko ľudí tak preto sa tu v noci musí proste spať :)
Ak tu budete, určite stretnete skuspinku malých černoškov a jeden sa volá Basit. Som jeho najlepší kamarát na svete :) (vlastne všetci sme si tam našli najlepších kamarátov..každý mal svoje naj...)

Weichiau Hippo Pools

Neboli sme tu, no ak chcete na svojej ceste po ghane stretnúť hrochov, tak toto je najväčšia šanca. Toto miesto sa nachádza pri meste Weichau, čo je blízko hlavného mesta severozápadnej oblasti – Wa.

Larabanga Mosque (Mešita)

Nachádza sa v severnom regióne. Spoj chodí z Tamale. Býva veľmi plný, atkže treba prísť skôr na stanicu. No a cestou späť je ešte plnši..:)
Mešita v Larabange je najstaršia v ghane. Na severe ghany sú väčšina ludí moslimovia. Do vnútra vás nepustia. Budete musieť dať nejaké drobné strážcovi mešity a prispieť na opravu mešity (naozaj sa rozpadá). Vo vnútri sa nachádza kópia koránu, ktorá je stará ako samotná mešita. Ďalšou zaujímavosťou je strom veďla mešity, ktorý má ak si dobre pamätám 350 !!!! rokov.

Mole nat. Park

Mole sa nachádza asi 3 km od Larabangy. Dostanete sa sem buď autom alebo ako my, priamo u salia brothers si požičiate bicykle (za dobrú cenu). Vstup je celkom mastný na ghanu, no stojí to zato. Hlavne nehláste videokameru (je veľmi drahá). Keď vás je viac nahláste len polovicu foťákov...
Dole pod hlavnou budovou je napájadlo. My sme mali šťastie, že sme natrafili na pomerne veľkú skupinu slonov, čo sa prišla napojiť. Inak sa normálne chodí so sprievodcom hlbšie do parku k inému napájadlu a nemusíte vždy slony nájsť..A ešte, sprievodca je platený od hodín s vami strávených, takže sme ušetrili..
Videli sme množstvo paviánov, antilopy a nakoniec aj krokodílov (!!!), čo bolo pre nás asi najväčšia atrakcia.

River/Lake Volta

Je obrovské jazero (rieka ?) vlievajúca sa do atlantiku. Na mieste ústia do oceánu rastie veľké množstvo mangrovníkov. A kde sú mangrovníky atm je život... Na Volte by sa mala nachádzať aj malá skupina hrochov, no z rečí nášho ghanského kamaráta Adeho boli hrochy vytlačené úplne na sever.

Boabeng Monkey Sanctuary

Nachádza sa medzi dedinkami Boaben a Fiema. Opice normálne žijú spolu s ľuďmi v jednom priestore. Ajkeď opice sa väčšinou zdržujú v lesnom priestore. Zaujímavosťou je, že ak niektorá opica zomrie, je pochovaná na špeciálnom cintorínea a s rituálmi domácich...Opice je možné vidieť po celý rok hrať sa na strechách domov, či v korunách stromov.

Hohoe

Je mestečko z ktorého spravíte výpad na vodopády. A ochutnajte kakaové plody (len vatu..) je ich tu hodne.

Wli Waterfalls / Tagbo Waterfalls

Wli vodopád meria 63m je je vajväčší v západnej afrike. Poďla mňa jedna z naj atrakcií ghany. Naozaj nádhera. Nachádzajú sa presne na hranici s Togo, pár kilometrov za Hohoe. Dá sa v nich okúpať a to priamo pod vodopádom ! Všade okolo nádherná príroda. Inak je vidieť len jedna kaskáda. Úplne hore je ešte jeden vodopád a za poplatok vás tam sprievodca zavedie.
Na neďalekej skale uvidíte spať obrovskú kolónu vetopierov (zaberajú celú skalu, nikdy som nič také nevidel, je ich naozaj veľa..).
Tagbo sú o niečo menšie, no určite stoja zato. Nachádzajú sa pár kilometrov pred Hohoe. Voda padá zo skoro oblého útesu priamo do malého jazierka. Je tu veľké množstvo motýľov. A nachádza sa tu tiež najvyšší vrch Ghany – Mount Afadjato (2905 stôp). Kěd chcete nádherný výhľad, treba ho zdolať.

A HLAVNE NAVŠTÍVTE V NEDEĽU KOSTOL V GHANE A PADNE VÁM ASI SÁNKA...

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...