Ghana - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Cestna doprava
Cestna doprava je v Ghane najrozšírenejšou formou dopravy. Autá, náklaďáky, mini busi, „tro- trá“ a autobusy. Cesty sú dobré pre transport a väčšinou sú na úrovní našich hradských. Trasy frekventované turistami sú v najlepšom stave. Samozrejme, že cesty na vidiek a k odľahlejším dedinám sú iba prašné „poľné cesty“.

Požičovne áut nájdete iba vo veľkých mestách /Accra , Kumasi, CapeCoast/. Ceny sú podľa auta od 50 USD na deň. Cestovanie autom po Ghane je síce pohodlné, ale veľmi nebezpečné, nakoľko je doprava v Ghane nielen čulá, ale hlavne veľmi divoká. Platia tu zákony silnejšieho, rýchlejšieho a drzejšieho vodiča. Pravidlá cestnej premávky, ktoré sa učíme v autoškolách sú tu úplne neznáme. Dopravu požičaným autom neodporúčam!

Najpohodlnejším spôsobom dopravy po Ghane sú „STC expres bus“, čo sú diaľkové autobusy spájajúce veľké mestá. Za tento luxus /kožené sedadlá, video, klima, čisto/ napr. Pri ceste z Accry do Kumasi /300 km/ zaplatíte cca 180 Sk. Stojí to za to! Ďalšia alternatíva su „mini busy“. Jedná sa o upravené dodávky s maximálnym počtom sedadiel /ešte aj v uličke/ . Je tu tlačenica, prievan a na jedno sedadlo sa musia zmestiť minimálne dvaja pasažieri. Ak cestujete s väčšou ako príručnou batožinou budete si ju musieť odložiť niekde na seba, pod seba a pod. Žiaden batožinový priestor tu totiž nieje. Táto doprava je skoro 3 x lacnejšia ako pri STC autobusoch. Najmasovejším a najpoužívanejším dopravným prostriedkom na cestách sú „tro-trá“. Jedná sa o malé dodávky, ktoré u nás transportujú 8-9 ľudí. V Ghane sa do nich musí zmestiť 14- 22 ľudí! Tento spoj sa dostane aj do najodľahlejších miest krajiny a je najlacnejším spôsobom dopravy.

Taxíky sú v každom meste a v niektorých majú funkciu MHD nakoľko chodia po meste a zbierajú ľudí a rozvážajú kam potrebujú. Samozrejme, že si môžete zobrať taxík aj sám. Je to drahšie, ale predsa za 3-6 km jazdu zaplatíte do 60 Sk.

Vlak
Železnice sú tu ako všade v Afrike vo veľmi zlom stave a aj domáci sa im podľa možností vyhýbajú. Železničná trať spája iba najfrekventovanejší „trojuholník“ Accra – Kumasi- CapeCoast. Doprava vlakom je lacná, ale nieje to zážitok, až na cestu cez prales /Kumasi – CapeCoast/.
Samozrejme, že menšie leteckú spoločnosti ponúkajú aj vnútroštátne lety za 50 -100 USD.

Loď
Jedným z najvzácnejších zážitkou môže byť plavba loďou z Akosomba do Yeji. Plavba je od pondelka do štvrtka /tam aj späť/ po rieke Volta. Lístky si treba v prístave dopredu rezervovať a zistiť kedy loď ide a nie. V čase našeho pobytu plavbu zrušili...