Egypt - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Letecky

V celej krajine sa nachádza zhruba 90 letísk. No štatút medzinárodných letísk majú len tieto letiská: Káhira, Alexandria, Luxor, Asuán, Sharm el Sheik, Hurghada, Taba a letisko v stredisku Marsa Alam. Lietadlo je najčastejší dopravný prostriedok, ktorý do krajiny priváža a odváža milióny turistov. Letiská a služby sú vybavené na dobrej úrovni. Viac o egyptských aerolíniách na webovej stránke www.egyptair.com.eg. Lety sa uskutočňujú aj medzi jednotlivými mestami Egypta ako vnútroštátne linky.


Autom

Do Egypta je možné pricestovať aj automobilom. No prejazd cez hranice je veľmi problematický. Je nutné zaplatiť novú poistku a automobil musí byť upravený podľa ich zákonov. Hraničných priechodov medzi Líbyou a Egyptom je viac, no málo ich je medzi Izraelom a Egyptom. Víza je možné získať na hraniciach, ale lepšie je ich mať už vopred pripravené. Hranica Taba je otvorená 24 hodín denne. V Egypte je možné riadiť osobný automobil len ak máte medzinárodný vodičský preukaz a viac ako 25 rokov. No používať automobil sa turistom neodporúča. V Egypte akoby totiž neplatili žiadne cestné pravidlá. Nedodržuje sa tu skoro nič, okrem červenej značky na semafore. V Egypte sa jazdí po pravej strane, najvyššie povolené rýchlosti sú uvedené na značkách, ktoré sa podobajú európskym. Osobné automobily je možné si aj vypožičať, no odporúčajú sa iba medzinárodné požičovne (Hertz alebo Avis, Budget či Max).


Loďou

Hlavné prístavy v Egypte sú: Alexandria (webstránka: www.apa.gov.eg), Nuweiba, Port Said a Suez. Pravidelná linka trajektu premáva medzi Suezom a Jeddahom a medzi Nuweiba v Južnom Sinaji a Agabou v Jordánsku. Predovšetkým pre turistov sú určené obľúbené plavby po rieke Níl. Odporúča sa preplaviť úsek medzi Luxorom a Asuánom, Luxorom a Káhirou alebo Asuánom a Abydou. Tieto plavby sú spojené s prehliadkou pamiatok Egypta. Niektoré lode robia prehliadku aj do odľahlého chrámu v Dendere, ktorý sa považuje za najkrajší chrám v Egypte.


Vlakom

Do Egypta nie je možné sa dostať vlakom z druhých krajín. No sieť vnútroštátnych vlakových spojení je pomerne bohatá. Cestovanie vlakom je pomerne komfortné a vôbec nie drahé. Pasažieri majú možnosť vybrať si zo 4 tried, pričom prvá trieda poskytuje najväčší komfort. Cestovné lístky na luxusnejšie vlaky je najlepšie zarezervovať si vopred. Názvy cestovných staníc sú iba v arabčine.


Autobusom

Autobusy sú najlacnejší dopravný prostriedok v Egypte. Preto sú aj najvyužívanejšie. Často bývajú preplnené, autobusy bývajú väčšinou staré, často sa kazia. To sa však týka predovšetkým mestských liniek. Medzi jednotlivými mestami dnes už premávajú luxusnejšie linky. Odporúča sa využiť linky Jet Set, Super Jet, Pulman, Golden Arrow či West Delta. Autobusy majú klimatizáciu a dokonca je na plavbe obsluha.


Elektička a metro

Metro je možné nájsť iba v hlavnom meste (jaszí od 5:30 denne) a elektičky tiež iba v Káhire a v Alexandrii.


Taxi

Taxíky sú pomerne lacné. V Egypte je možné nájsť dva druhy taxislužieb. Jedny sú tzv. share-taxi. Vodiči týchto taxíkov čakajú. Kým sa ich vozidlo naplní viacerými zákazníkmi a až potom rozvážajú pasažierov na miesto určenia. Druhý druh taxislužieb sú súkromné taxíky, ktoré sú veľmi pohodlné, no trochu drahšie. Pred cestou sa odporúča najskôr zistiť cenu a čas prepravy. Najjednoduchším spôsobom ako privolať taxík je o to požiadať na recepcii hotela.Súvisiace linky

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...