Egypt - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Mena

Egyptakou menou je egyptská libra (1 egyptská libra = 100 piastrov). Platobnou kartou je možné platiť skoro všade, predovšetkým v hoteloch, reštauráciách, v obchodoch,... no neplatí to pre trhy, obchody so suvenírmi alebo na lodiach a niektorých turistických atrakciách. Do krajiny a z krajiny je možné dovážať a vyvážať akúkoľvek menu, množstvo nie je ohraničené. Turistom sa odporúča, aby si do Egypta ako náhradnú menu americké doláre alebo eurá. Peniaze je možné potom vymeniť skoro v každom hotely, v zmenárňach alebo v bankách. Tie sú otvorené od pondelka do nedele: od 9:00 do14:00 a od 18:00 do 21:00.


Jedlo a pitie

Egyptská kuchyňa je pomerne známa. Najčastejšie sa skladá z týchto produktov: čerstvé ryby zo Stredozemného a Červeného mora, kačice, husi, holuby, jahňacie a baranie mäso a zo živočíšnych produktov je najmä ryža, zelenina a pšenica. Ako predjedlo sa v Egypte najčastejšie podávajú syry, šaláty alebo smažené mäsové guličky – kofta, nakladaná zelenina – machalla, drvená pšenica zmiešaná s petržlenom - tábula, pyré zo sezamu – tahini a to všetko sa zajedá chlebom pitta. Polievku sú pomerne rovnakého druhu ako v Európe, ful – je hustý fazuľový guláš. Najznámejším pokrmom v Egypte je kebab – kúsky mäsa napichnuté na ihlu. Ako zákusok sa najčastejšie podáva Om-Ali, čo je ryža zapečená s mliekom, hrozienkami a orechmi. Možné je však naraziť aj na ďalší zákusok baklava a atajíf. Okrem typických reštaurácii je možné sa stravovať v obľúbených fastfoodoch ako napr. Mc Donald, KFC,.. Na pitie sa odporúča ochutnať známe červené vína Omar Khajjam, Pharaon a biele Nefertiti, Cleopatr. Zaujímavé je najmä ružové víno Rubis dEgypt. Z destilovaných hroznových šupiek sa vyrába zibib. Káv s množstvom cukru je zjada. Voda z vodovodu nie je pitná, preto sa odporúča kupovať si vodu vo fľašiach. Alkohol a pivo sa poväčšine prípadov dovážajú, preto je tu možné nájsť aj alkohol európskej produkcie.


Mobilné telefóny a internet

Mobilná sieť nepokrýva celú krajinu. No v mestách je vysoký signál. Mobilných operátorov majú rovnakých ako na Slovensku. Internet je súčasťou každého väčšieho hotela alebo je možné navštíviť internetovú kaviareň.


Nákupy

Ceny väčšinou nie sú pevne stanovené. Je možné zjednávať. Najčastejším suvenírom je papyrus. Turistom sa odporúča navštíviť najmä typické bazáre, ktoré sú v každom meste. Práve tu je možné vidieť typickú atmosféru Egypta. V jednotlivých stánkoch je možné zakúpiť najmä parfémy, vyrobené z olejov a lístkov alebo aj koreniny, látky, typické oblečenie galabija alebo šatky či prikrývky. Oplatí sa kúpiť ručne robené šperky, strieborné doplnky alebo drahokamy. Obchody sú väčšinou otvorené od 9:00 do 12:30 a od 16:00 do 20:00. Otváracie hodiny sa však menia počas Ramadánu.


Elektrina

Napätie je 220 V, striedavý prúd. Zástrčky sú typické, európske, preto nie je nutné použiť adaptér.


Očkovanie

Nie je potrebné žiadne očkovanie. Návštevníci si môžu pred odchodom z krajiny dať vpichnúť injekciu gamaglobulínu. Ten poskytuje ochranu pred hepatitídou typu A.
Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...