Egypt - Turistické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Egypt je krajina miliónov pamiatok, starých tisíce rokov. Krajinu navštívia ročne milióny turistov, predovšetkým kvôli starým pozostatkom minulosti ako aj kvôli jej morskému pobrežiu. Najznámejšie pamiatky sú:


Abu Mena

V tomto pôvodne kresťanskom svätom meste boli na hrobe martýra Menasu z Alexandrie (zomrel v r. 296) vybudované kostoly, baptistéria, baziliky, verejné budovy, ulice, kláštory, domy a obchody. Théby

Téby, mesto boha Amona, boli hlavným mestom Egypta v stredoveku a počas Nového kráľovstva. Chrámy a paláce v Karnaku a v Luxore, a nekropoly v Údolí kráľov a v Údolí kráľovien svedčia o vysokej úrovni egyptskej civilizácie


Káhira

Neďaleko modernej mestskej časti leží jedno z najstarších islamských miest na svete, ktoré je známe svojimi mešitami, medresami a fontánami. Bolo založené v 10. storočí a onedlho sa stalo novým centrom islamského sveta, pričom svoj rozkvet dosiahlo v 14. storočí. Viac informácii http://www.skrz.sk/kahira--a20-52-0-0-sk.htm


Pyramídy v Gíze

Najvýznamnejšia pamiatka Egyptu. Hlavné mesto Starého kráľovstva zahŕňa jedinečné pohrebné monumenty, vrátane kamenných hrobiek, zdobených mastáb, chrámov a pyramíd. Lokalita sa považuje za jeden zo siedmych divov sveta.


Abú Simbel

Toto jedinečné miesto zahŕňa úžasné monumenty, ako je chrám Ramzesa II. v Abu Simbel a svätyňu Isis v Philae, ktorá bola zachránená pred stúpaním úrovne vody v Níle vďaka medzinárodnej kampani organizovanej pod záštitou UNESCA (1960 – 1980).


Saint Catherine Area

Ortodoxný kláštor Sv. Katarína stojí na úpätí pohoria Mount, kde Mojžiš dostal od Boha tabuľku s desiatimi prikázaniami. Pohorie nazývajú a uctievajú moslimovia pod názvom Jebel Musa. Okolitá oblasť je vysvätená tromi svetovými náboženstvami: kresťanstvo, islam a judaizmus. Kláštor založený v 6. storočí predstavuje najstarší kresťanský komplex dodnes plniaci svoju pôvodnú funkciu. Jeho múry a budovy majú veľký význam pri štúdiu byzantskej architektúry, v miestnostiach kláštora sa nachádzajú jedinečné zbierky rukopisov ranného kresťanstva a ikon. Drsná hornatá krajina, v ktorej sa nachádzajú početné archeologické a religiózne miesta, formuje nádherné scénické pozadie kláštora.


Wadi Al-Hitan

Wadi Al-Hitan – Údolie veľrýb situované v púšti v západnej časti Egypta je náleziskom fosílnych pozostatkov prvých rýb rodu archaeoceti. Tieto fosílie prezentujú jednu z najvýznamnejších etáp evolúcie morských cicavcov - veľryby sa vyvinuli zo suchozemských živočíchov. Počet, koncentrácia a kvalita týchto fosílií je jedinečná. Petrefakty v Al-Hitane prezentujú najmladšie archaeocetesy – v ich poslednom štádiu vývoja, keď sa im už nevyvinuli zadné končatiny. Ich tvar tela sa podobá súčasným veľrybám, odlišujú sa len typom kože a štruktúrou zubov. Ďalšie fosílie nájdené v okolí umožnili zrekonštruovať okolité životné prostredie a dokumentovať ekologické podmienky v danom období.


Luxor

Luxor je situovaný asi 500 km južne od Káhiry. Nachádzajú sa tu početné významné archeologické miesta, o.i. mohutný Amonov Chrám s obrovskými sochami, obeliskami a dvoranami. Nachádza sa tu taktiež slávne Údolie kráľov, kde je pochovaných 64 faraónov, ktorých podobizne sú taktiež zobrazené v dych vyrážajúcich, skalných reliéfoch. Americký tím archeológov objavil v roku 1997 v pohrebisku Ramzesa II. 46 ďalších hrobiek ku tým 60, ktoré boli objavené pri údržbových prácach v roku 1995.


Asuán

Asuán je veľmi živé mesto, ktoré sa nachádza na juhu krajiny, na brehoch rieky Níl. Mesto vzniklo pravdepodobne už v 5 storočí. Dnes v ňom žije okolo 300 tisíc obyvateľov. V Asuáne je možné navštíviť Núbijské múzeum, prekrásnu mešitu Tabi, obrovské trhovisko alebo priehrady, ktoré sa nachádzajú v okolí mesta. Na tieto priehrady postupne nadväzuje Násirove jazero – najväčšie umelo vytvorené jazero na svete. To je pomenované po egyptskom bojovníkovi za nezávislosť – Abdulovi Násirovi.


Alexandria

Alexandria je mesto modernejšie ako Káhira, no početné rímske pamätníky napriek tomu upozorňujú na voľakedajší význam mesta ako kultúrneho centra. Jeho nádherná poloha na pobreží Stredozemného mora robí z tohto prístavného mesta jedno z najpríťažlivejších turistických miest v Egypte. Mesto založil 332-331 pred Kr. Alexander Veľký. Ptolemaios I. Sófer z mesta urobil sídlo umelcov a vzdelancov. Za jeho vlády tu vznikla známa alexandrijská knižnica, Museion, maják na ostrove Faros a Serapeum.


Hurghada

Rezort Hurghada je v Egypte známy pod menom Ghardaga. Letovisko bolo založené začiatkom 20 storočia, ktoré sa rozrástlo okolo malej rybárskej dedinky. V súčasnosti sa radí Hurghada medzi najvýznamnejšie ale i najrušnejšie turistické rezorty na pobreží Červeného mora a medzinárodné centrá vodných športov. Jedinečné podmorské pobrežie sa radí medzi najlepšie na svete. Teplá voda pri pobreží je ideálna pre vzácne druhy rýb a korálové útesy, ktoré je možné pozorovať na lodi so skleneným dnom.


Sharm El Sheikh

Letovisko Sharm El Sheikh vzniklo z malej rybárskej osady, kde život plynul po dlhé stáročia veľmi pomaly. Sharm El Sheikh je situované na najjužnejšom cípe Sinajského polostrova, ktorý leží na rozhraní euro-ázijskej pevniny a je jedným z najkrajších púštnych oblastí sveta. Za posledných desať rokov sa vybudovalo známe a turisticky príťažlivé moderné stredisko, ktoré prispelo k medzinárodnej reputácii Červeného mora, ktoré patrí medzi najvyhľadávanejšie potápačské destinácie na svete.
Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Po stopách Mojžiša - Kláštor svätej Kataríny v Egypte je najst...