Káhira - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Káhira, ktorú Egypťania nazývajú pyšne Matkou všetkých miest, je situovaná na severnom pobreží Afriky, južne od delty rieky Níl, ktorá sa vlieva do Stredozemného mora. Tiahne sa pozdĺž jej brehov v dĺžke 40km.

 

Pulzujúce hlavné mesto Egypta so svojou ohromujúcou mnohorakosťou spája Afriku, Orient a západnú Európu. V tejto najväčšej metropole afrického kontinentu a arabského sveta žije 17 miliónov ľudí (údajne je ich vraj podstatne viac) a 4 milióny do mesta dochádzajú denne, najmä kvôli práci.

 

Najstaršia časť mesta sa rozkladá ďalej od rieky, naopak, pri Níle sa týčia moderné mrakodrapy. Ku Káhire patria i nílske ostrovy Gezíra a Róda. Na protiľahlom západnom brehu s Káhirou stavebne splýva Gíza (18km od centra), na okraji ktorej stoja svetoznáme pyramídy.

 

V časoch faraónov bol východný breh Nílu určený pre živých a západný breh pre mŕtvych. Dnes je západný breh Nílu modernou časťou egyptského, hlavného mesta, ku ktorému patrí univerzita, predmestie Zamalek a obytná štvrť Dokki.

 

Na okraji mesta krajina náhle mení ráz a začína tzv. egyptský vidiek s datľovými palmami, kanálmi, hlinenými obydliami a bujnými, zelenými poľami.

 

Dopravný hluk na mnohých turistov pôsobí odstrašujúco, pretože v Káhire platí pravidlo „Kto najviac trúbi, ten má prednosť v jazde!“. Vyznať sa v obrovskom labyrinte uličiek, ulíc a mostov nie je jednoduché a najvhodnejší, prvotný prieskum mesta je z okna prenajatého automobilu so šoférom, alebo absolvovaním organizovanej prehliadky miestnych pamätihodnosti.

 

Návštevníci mesta sú fascinovaní kľukatými uličkami, stredovekými budovami, orientálnymi bazármi a islamskou architektúrou, ktorú prezentujú najmä vyrezávané kopuly a minarety. V metropole vládne nečistota, hluk, prúdiace davy obyvateľov a permanentný dopyt po bakšiši, ktorý sa neustále očakáva  v malom, finančnom obnose. Kultúrny šok je súčasťou poznania islamskej kultúry, a ako sa hovorí v rozprávke 1 001 nocí, kto nevidel Káhiru, nevidel svet.

 

Káhira pôsobí dezorientujúco, väčšia časť mesta leží na východnom brehu Nílu. Centrálna časť mesta je sústredená okolo triedy Midan Tahrir (Námestie Slobody), ktorá je verejným dopravným uzlom a oddeľuje od Nílu mohutný hotel Hilton.

 

Stará Káhira leží južne od centrálnej, zatiaľ čo Islamská Káhira pokrýva väčšinu východnej časti mesta. Metropola sa neustále rozrastá, nové predmestia vbiehajú najmä do Východnej púšte. Severne od mestského centra, v blízkosti letiska, sa nachádzajú obvody Sheraton Heliopolis, ZamalkMaadi, východne leží predmestie Giza, ktoré sa tiahne až k pyramídam.

 

Kasína a luxusné hotely sú teda náhle nahrádzané monumentálnymi pyramídami v Gize. Najväčšia z pyramíd je vysoká 137 m a pozostáva z vyše 3 miliónov kamenných blokov. Labyrintom tunelov a schodíšť sa dá predrať hlboko do vnútra pyramídy. Hneď vedľa sa nachádza slávna a majestátna Sfinga. Na tomto mieste je možné si prenajať kone, alebo ťavy.

 

Novým miestom archeologických vykopávok sa má čoskoro stať Dashur, ktoré bolo počas starej, kráľovskej ríše hlavným mestom Egyptu.

 

História Káhiry je relatívne nedávna, keď boli postavené pyramídy v Gize, mesto ešte neexistovalo. Hlavným mestom faraónov bol Memphis, ktorý je situovaný 24km južne od egyptskej metropoly. Káhira bola založená Rimanmi, keď prebudovali a zosilnili starú perzskú pevnosť pri Níle v r. 116, tá bola známa pod názvom Babylon v Egypte a dnes je súčasťou štvrte Stará Káhira.

 

Koncom deviateho storočia zanechali araby svoje stavebné značky v meste. Ibn Tulun postavil kráľovské mesto el-Qatai, Fatimids vybudoval opevnené mesto el-Qahira, podľa ktorého Káhira získala svoj dnešný názov. V 13-nástom storočí sa Mamelukovia (kasta tureckých vojakov-otrokov) chopili moci v meste. Neskôr ich nahradili Otomani, potom Francúzi pod vedením Napoleona, a nakoniec Briti.

 

Zrod modernej Káhiry sa datuje od r. 1863, keď za vlády Ismaila expandovala pozdĺž rieky Nílu v štýle európskych miest. Po r. 1952, keď sa vládna moc vrátila naspäť Egyptu, Káhira vyrástla na hlavné mesto Arabského sveta.

 

Káhira sa nazýva i mestom 1 000 minaretov, ktorých exotické kopule a veže prispievajú k jedinečnosti metropoly. Väčšina turistov smeruje k pyramídam v Gíze, k pokladu nájdenom v Tutanchámonovej hrobke a ďalším artefaktom vystaveným v Egyptskom starožitnom múzeu

 

Turizmus je hlavným zdrojom zahraničných príjmov, pričom verejný sektor, vrátane vládneho, administratívneho a vojenského najviac prispieva do mestského rozpočtu. Metropola je obchodným, poistným a finančným centrom.

 

V čase letnej sezóny sa teplota v Káhire vyšplhá až k 38 stupňom, preto najvhodnejším obdobím návštevy mesta sú zimné mesiace (október – apríl). V marci a apríli periodicky vanie silný, suchý vietor z púšte.