Veľký Krtíš - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Veľký Krtíš leží v severovýchodnej časti Ipeľskej kotliny a na svahoch Krupinskej planiny. Na mieste, kde dnes leží mesto, bolo objavené sídlisko zo strednej až mladšej doby bronzovej. Prvá písomná zmienka o názve Krtíš sa nachádza v listine, vydanej kráľovskou kanceláriou 9. septembra 1245. Existencia samostatného sídliska Krtíš je v písomných prameňoch doložená v roku 1251. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. Z roku 1349 je tu písomne doložený vodný mlyn.Začiatkom 16. storočia bolo vo Veľkom Krtíši približne 40 poddanských usadlostí a žilo tu asi 250-300 obyvateľov, čo bola pomerne veľká dedina. V rokoch 1554-93 obec okupovali Turci, v polovici 17. storočia bola vojnovými operáciami zničená a opustená. Zaľudnená bola opäť okolo roku 1680. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a chovom dobytka a oviec.

Začiatkom 19. storočia bol Veľký Krtíš jednou z väčších zemepanských obcí Novohradu, ktorej obyvatelia žili z výnosov poľnohospodárstva a lesov. Hospodársky ráz obce sa čiastočne mení v 2. polovici 19. storočia otvorením hnedouhoľných baní Barbora a Eva. V roku 1909 tu bola založená parná píla. Za 1. ČSR mestečko upadalo, nebola tu železnica, prvý pravidelný autobusový spoj tu začal premávať až v roku 1927. Až po 2. svetovej vojne začal rozmach mesta, spojený s baníckou činnosťou. Postavila sa nemocnica, mesto získalo železničné spojenie a od roku 1968 je sídlom rovnomenného okresu. V súčasnosti je v mesteokrem baníctva potravinársky priemysel (mliekáreň, Vinárske závody, pekáreň), textilný a strojársky priemysel.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince
Medzi slovenské kúpele je začlenený aj kúpeľný liečebný ústav v Kováčovej. Poskytuje sa v ňom ambulantná kúpeľná liečba pacientom s niektorými chorobami pohybových ústrojov, stavmi po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými organickými nervovými chorobami.
Téma: Kúpele
Východiská: Zvolen
Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v liečivých kúpeľoch na Sliači.
Téma: Kúpele
Východiská: Sliač