• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Obroni Efua v Ghane (5) – Z kazdeho rozku trosku

Co to o tom, ako sa v Ghane byva, aky chieb tu jeme a o africkych ucesoch.

Tento prispevok som stvorila uz pred 2 mesiacmi, no nejako som nan zabudla. A teraz si vravim, lepsie neskoro ako vobec. Tak vecela citanie.

Este som si spomenula na par dalsich veci, ktore by mohli byt v mojom prvom maili. Takze teraz opat „z kazdeho rozku trosku“ – par drobnych pozorovani z kazdodenneho zivota v Ghane.

K BYVANIU
Maju tu zaujimavo riesene okna. Nie su to klasicke presklene ramy na pantoch, ale skor to pripomina slenene vodorovne zaluzie. Okno je zvacsa rozdelene na 8 casti. Kazda je uchytena na bokoch v rame tak, aby sa mohla otacat okolo vodorovnej stredovej osi. 4 a 4 dlhe uzke tabulky su spojene a ovladane jednou pakou. A tak si mozete nastavit, kolko vzduchu chcete a akym smerom chcete aby prudil  - zvlast pre vrchnu a spodnu polovicu okna. Je to super prakticke a hlavne sa mi paci, ako to setri priestor. Jednoducho sa to da poumyvat – ziadne demontovanie. Zavriem, unyjem zvnutra, preklopim, poumyvam druhu stranu tabuliek a je. (Nie, ze by som to niekedy robila – to robi nasa pomocnica Agnes.) Vobec sa nemusite starat, ze blizko okna musite mat prazdny priestor, aby ste ho mohli otvorit :)) a taketo okna nepotrebuju parapety – takze tu ziadne ani nie su. Tym padom nie su za oknami kvetinace, ale to nevadi. Zato su zvonka sietky proti hmyzu a v mnohych domoch (tak ako aj v tomto, kde zatial este stale byvam) aj mreze kvoli zlodejom.

No a este jedna zaujimava vec: okna su aj vo vnutri domu. Takze izba ma okno smerom von, no nie je neobvykle, ze ma okno aj smerom dnu do chodby. Ma to tiez prakticke dovody – prudenie vzduchu :)) to v tom teple pride velmi vhod. Dobre nie?

A ked som spominala tie kvety. Zatial som tu nikde nevidela, ze by niekto mal rastliny vo vnutri v dome. A vlastne preco aj, ked vsetky tie exoticke kvetiny, o ktore sa my doma tak starame, im tu rastu v zahrade (ak nejaku maju), okolo plota – zvonku aj zvnutra a vlastne aj hocikde inde. Ale videla som popori dialnici ludi predavat kvety z crepnikoch. No predpokladam, ze aj jed ich niekto kupi, tak ich asi drzi na terase alebo v zahrade – vzhladom na velkost tych kvetinacov!


O JEDLE
Este stale som nejedla „fufu“, no zabudla som na take obycajnejsie veci ako je chlieb. Ked sa budete niekedy chystat do Ghany, tak rovno zabudnite na tmavy chlieb! Tu sa rozlisuju 2 zakladne druhy chleba: „cajovy“ (tea bread) a „cukrovy“ (sugar bread). Sugar bread zodpoveda svojmu nazvu a je to velky hranaty strasne makky biely sendvic. Vzhladom nieco ako americke sendvice. Ale chutou je to ako nasa vianocka! Akurat, ze nema hrozienka. No a tea bread je taky vacsi hruby rozok. Ale nie chrumkavy ako nase obycajne rozky. A tiez je to makke biele cesto. Ked ho chytite do ruky, urcite vam zostane cela zamucena. A nech si hovoria co chcu, aj toto je sladke! Ale nastastie menej. No tu ludia jedia oboje a zvacsa so slanymi vecami – vajcia, fazula, atd. Chuti to divne, ale clovek si zvykne. Ja som si zatial zvykla na ten tea bread. (Ked jem sugar bread, tak mam stale pocit, ze to by sa nemalo jest s nicim inym, len s dzemom. To kvoli tej vianockovej chuti!)


VLASY, VLASY, VLASY
Pozname to aj u nas, ze kazdy chce take vlasy, ake nema. Ti, co maju rovne, chcu kucerave, ti co maju kucerave chcu rovne. A o zmene farby radsej ani nehovorim. Afrika je rovnaka. Drviva vacsina Africaniek by dala hocico za to, aby mali rovne vlasy. A robia fakt vsetko pre to, aby sa k tomu dopracovali: ulizane pevne stiahnute ucesy, vlasova kozmetika... hehe, nikdy by mi nenapadlo, ze sa vobec vyraba nieco ako vyrovnavac a zjemnovac vlasov. A zjavne je to doby biznis! Momentalne leti znacka „Dark & Lovely“. Tak teraz mi je uz jasne, ako je to mozne, ze vsetky cierne americke a europske hviezy maju krasne, no europsky vyzerajuce jemne rovne cierne vlasy!

No a samozrejme, dalsia verzia su braids (vrkociky). Je az neuveritelne, co tito ludia vedia vycarit na hlave z tej „peny“, co im na nej rastie! Tenke, hrube, nitkove, spiralove, kalsicky zapletane, priberane... fakt od vymyslu sveta a este za hranice nasej fantazie. Lebo z tych ich vlasov sa da urobit tolko veci, co z nasich nepojde ani nahodou :((.
Vrkociky nosia vacsinou zeny, no sem-tam stretnete aj chlapa s „prilbou“ z priberanych vrkocikov alebo kratkymi „antenkami“. A potom su tu este „rastas“ – chalani s dlhymi vrkocmi. Inak vacsina chlapov si dava tak raz za 2 tyzdne oholit hlavu.

Africke vrkoce sa daju spravit aj z europskych vlasov, no nie je to ono. Jednak vam na to treba strasne vela pridavneho materialu (to sa da bezne kupit v salonoch, butikoch a niekde aj na trhoch), a nevydrzi vam to tak dlho ako Africanom. Aj Africanky si davaju do svojich vlasov pripletat pridavky, no bud je to kvoli predlzeniu alebo farbe, zriedkakedy kvoli zhusteniu ucesu. Nam to treba hlavne na zkustenie. No a na africkych vlasoch taky uces vyrdzi az pol roka. Na nasich – zalezi na tom, aky typ vrkocov mate a ako dobre vam to urobili.

Ja som to zatial este neskusala. Ale Dita si bola dat urobit vlasy tento vikend. Uz to ma 2. raz, no teraz ma iny typ. A uz na druhy den jej z tych vrkocov zacali vyliezat jej vlasy :(( Ma to pekne, no skoda, ze to nevydrzi tak dlho. Bude to musiet dat dole asi tak o mesiac, max. 2.

Ahaaa, a este dalsi poznatok, zapletene vlasy samozrejme potrebuju inu starostlivost. Umyvaju sa velmi zriedka. Hehe, ked Dita mala afro uces prvy raz, tak prisla po tyzdni do salonu, aby jej to umyli a tam na nu pozerali akoby spadla z visne. Ze preco tak zavcasu. Vraj to staci tak raz za 3-4 tyzdne. Ale svrbi pod tym hlava. Skrabanie je jedno riesenie, no su tu aj specialne spreje, ktore sa davaju na hlavu. Ulavia pokozke a zabranuju tvorbe lupin.

Tolko moje pozorovania nadnes. Ved si este musim nieco nechat naneskor, nie? ;)

Z Ghany vasa
Obroni Efua/ Lucka :)


Autor/zdroj: Lucia Bartošová
Text bol naposledy zmenený dňa: 10.12.2002