Atény - Doprava po meste

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Doprava v Aténach je skutočne komplikovaná. Dopravná zápcha nie je ojedinelým javom. Autá, autobusy a trolejbusy sa len pomaly predierajú plnými ulicami.

Typickým dôsledkom preplnených ciest je veľké množstvo smogu, ktoré znepríjemňuje život nielen obyvateľom Atén, ale aj tisíckam turistov. Preto odporúčame využívať metro, ktoré je vhodným dopravným prostriedkom v čase dopravnej špičky.

Verejnú dopravu v meste spravuje Athens Urban Transport Organisation. Dopravný systém sa rozširoval kvôli olympijským hrám. Tvoria ho autobusy, trolejbusy, električky a metro.

Preprava je lacná i keď často preplnená. Lístky sa predávajú pri letiskovom terminály v niektorých kioskoch (periptera). Ak si lístky neoznačíte v žltých prístrojoch, ktoré sa nachádzajú na palube autobusu alebo pri stanici metra, zaplatíte pokutu.

Modré a biele autobusy jazdia denne. K najnavštevovanejším častiam mesta sa prepravíte niekoľkými žltými trolejbusmi.

Pôvodná dráha železnice/metra (Line 1) jazdí v smere sever-juh medzi predmestím Kifissia a prístavom Piraeus. Metro sa rozšírilo kvôli olympijským hrám. Linka 2 jazdí z Agios Antonios do Agios Dimitrios, s jej novou zastávkou pri Acropolis, pričom Linka 3 vedie z Monastiraki k letisku Eleftherios Venizelos.

Tri električkové linky spájajú mestské centrum a pobrežie. Jedna ide z Syntagma k Neo Faliro; druhá zo Syntagma ku Glyfada; a tretia jazdí medzi Neo Faliro a Glyfada.

Taxík
Medzi renomované spoločnosti, ktoré spravujú taxi službu, sú: Athina 1 (tel: 210 921 7942), Ermis (tel: 210 411 5200), Hellas (tel: 210 645 7000) a Ikaros (tel: 210 515 2800).

Parkovanie
Oficiálne žlté taxíky s červeno-bielym nápisom sa môžu zastavovať na ulici. Dávať sprepitné nie je zvykom, i keď šoféri môžu očakávať drobné. Taxíky v Aténach sú pravdepodobne lacnejšie ako v iných metropolách. Uistite sa však, či je tachometer zapnutý. Ďalšie poplatky sa účtujú za batožinu, jazdu k letisku.

V centre Atén je parkovanie veľmi problematické. Vozidlá, ktoré nedodržiavajú parkovacie predpisy, môžu byť odtiahnuté. Luxusné hotely majú svoje vlastné garáže. Centrálne parkovisko na námestí Kathmonos býva veľmi preplnené (10-minútová prechádzka z námestia Syntagma).

Hlavné parkovisko na periférii mestského centra sa nachádza pri novom Olympijskom štadióne. Odtiaľ sa do centra prepravíte metrom za 25-minút.

Prenájom auta
Podmienky prenájmu auta sa menia v závislosti od spoločnosti, ktorá tieto služby poskytuje. Pri prenájme vozidla sa vyžaduje platný vodičský preukaz. Národný vodičský preukaz postačuje pre členov EÚ. Minimálny vek pre prenájom je od 21 do 25 rokov.

Väčšina firiem zaoberajúcich sa prenájmom vozidiel sídli v Aténach a pri letisku. Medzi najväčšie spoločnosti sa radia: Avis, Budget, Europcar a Hertz.

Prenájom skútrov a bicyklov
Skútre sú populárnym dopravným prostriedkom v Aténach. Prenajať si bicykel neodporúčame.

Rent Moto, Robertou Gali 1, prenajíma skútre a bicykle. Druhý úrad majú v prístave Piraeus.