Grécko - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Peniaze
Mena:Euro
Bankovky v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur (€ 5 je
sivá, € 50 oranžová, € 10 červená, € 100 zelená, € 20 modrá, €
okrová, € 500 fialová).
Mince v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.

Jedlo a pitie
v reštauráciách a tavernách sa vo všeobecnosti podávajú ľahké pokrmy. Len zriedka sú v ponuke omáčky, zato sa však veľkoryso používa olivový olej. Mnohé pokrmy sa pripravujú na grile s dreveným uhlím. Jedlá ako Dolmades, Moussaka, Kebab a Avgolemono (polievka) je dostať všade. Ku špecialitám patria Taramosalata (ružová paštéta z ikier s citrónovou šťavou), Kalamari (sépia) a pokrmy z rýb na všakovaké spôsoby. Šaláty sú väčšinou pripravované so syrom Feta (známy kozí a ovčí syr) a olivovým olejom. Olivy je dostať všade za lacný peniaz. V lete je dostať mnoho druhov čerstvého ovocia, na konci leta aj figy a kaktusové ovocie. Niektoré reštaurácie ponúkajú medzinárodné jedlá.
reštaurácie sú otvorené zväčša na obed medzi 12.00 - 15.00 a večer medzi 21.00 - 24.00 Hod.

Orientačné ceny potravín
Sú porovnateľné s našimi cenami. V letnej sezóne sa ceny v turistických oblastiach zvyšujú.

ceny v obchodoch
chlieb 0,5-1 USD- 300,- GRD (cca. 30 Sk)
pivo - 0,5-1 USD
minerálka 1,5 l - 0,3-0,5 USD
zmrzlina - 200,- až 400,- GRD
sezónne ovocie 1 kg - 0,5-1 USD

pizza cca. 3 USD
pivo v reštaurácii 2-2,5 USD

Nápoje
Najznámejším nápojom je Retsina, víno, pripravované s borovicovou živicou. Ouzo, alkohol z anízu sa mieša s vodou. Rakia (pálenka) je ostrá. Grécka káva je silná a sladká. Domáce pivo sa podobá nášmu. Otváracie hodiny v baroch sú rozdielne podľa regiónov a miestnych predpisov, po 02.00 sú však všetky podniky zatvorené.

Nočný život
sa koncentruje vo veľkých mestách a letoviskách, kde sa konajú diskotéky a koncerty.

Nákupy
keramika, kovové výrobky, oblečenie, štrikované výrobky, dečky, výrobky z kože, miestne vína a pálenka.
POZNÁMKA: na predaj sú často krát ponúkané
imitácie rôznych umeleckých predmetov. Vývoz pravých starožitností je prísne zakázaný.

OTVÁRACIE HODINY OBCHODOV
sú závislé od ročného obdobia a regiónu. Všeobecné otváracie hodiny v letných mesiacoch
Potraviny: Po, Str, So 08.00 - 14.30 Hod, Ut, Št, Pi 08.00 - 14.00 a 17.30 - 20.30 Hod . Supermarkety: Po, Str 09.00 - 17.00 Hod, Ut, Št, Pia 09.00 - 19.00 Hod, Sa 08.00 - 15.30 Hod.

Aktivity
Šport
bohaté možnosti využitia VODNÝCH ŠPORTOV. Vo veľkých hoteloch je možne si prenajať výstroj a prihlásiť sa na kurzy.
Potápanie
kyslíkové prístroje sú povolené len v určitých oblastiach. Podrobnosti sa dozviete v kanceláriách cestovného ruchu, alebo v miestnych prístavoch. RYBOLOV: Grécke vody sú bohaté na ryby hlavne v letných a jesenných mesiacoch. Člny a výstroj si môžete prenajať takmer vo všetkých dedinách. Z ďalších športov je to predovšetkým tenis, jazda na koni, turistika, golf.

Kvapľové jaskyne
v Grécku sa nachádza viac ako 7000 kvapľových jaskýň,
a jaskynná turistika je veľmi obľúbená. Informácie: Hellenic Speleogical Society, Odos Sina 32, GR-10672 Athen. Tel/Telefax: (01) 361 78 24.

Kalendár podujatí
Veranstaltungskalendar: FEB./MAREC - Karneval, v celej krajine. MAREC - oslavy dňa nezávislosti (vojenské prehliadky), v celej krajine, hlavne v Aténach. APRíL - Veľká Noc (ľudové zábavy s tancom, maľovanými vajíčkami a jahňacou pečienkou)

MÁJ - Deň práce a festival kvetov (pikniky na vidieku) MÁJ – Anastenaria (rituál ohnivého tanca), v Serres a Thessaloniki.
JÚN - Rallye Acropolis (automobilové preteky v Aténach)
JÚN - OKT. - Aténsky festival (Opera, balet, divadlo, klasická a moderná hudba) JÚL - medzinárodné preteky plachetníc v Aténach. JÚL/AUG.- festival vína, Dafni pri Aténach, Alezandropolis, Patras a Rethymnon. AUG.- Hypokratov sviatok (klasické, grécke divadelné a hudobné predstavenia scénicky zobrazujúce Hypokratovu prísahu), v meste Kos.
OKT. - (1)grécky filmový festival (medzinárodné a grécke filmy), v meste Thessaloniki,
(2)medzinárodný maratón, konajúci sa na prapôvodnej trati medzi mestami Marathon a Aténami.
OKT.- Oslavy víťazstva nad fašizmom (pripomínanie si odporu kladeného Musoliniho fašistickým oddielom pri pokuse obsadiť Grécko), v celej krajine.
OKT.-NOV.- Demetria Festival (divadlo, hudba, opera a tanec), prebieha v meste Tessaloniki. OKT.-MÁJ 2002 - Zimná kultúrna sezóna (operné,baletné a koncertné predstavenia), Grécka Národná Opera v Aténach
6. DEC.- oslavy sv. Mikuláša (začiatok vianočných sviatkov, ktoré trvajú až do konca roka).

POZNÁMKA
V roku 2004 sa v Aténach uskutočnia Olympijské Hry. Presné informácie nájdete na tejto internetovej adrese: www.athens2004.net

Zvyky a obyčaje
Gréci sú si vedomý bohatého historického a kultúrneho dedičstva. Tradície a zvyklosti sa líšia od regiónu k regiónu, ale národná jednota je všade očividná. Grécka pravoslávna viera má predovšetkým na vidieku silný vplyv.

Pohodenie hlavou vzad znamená v Grécku "nie". Pohodlné, športové oblečenie je prijateľné. Vo verejných dopravných prostriedkov a verejných budovách nie je dovolené fajčiť. SPREPITNÉ: 10%

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...